Popis trasy Kolem Bystřičky nejen na kole

Na konečné zastávce autobusu č. 10 se vydáme po Libušině ulici směrem, kterým jsme přijeli, tedy ven z města, směrem na Bystrovany. Můžeme jít po asfaltovém chodníku pod stromy, nebo projít přímo k řece Bystřičce na pěšinu podél břehu proti proudu řeky. Asi po 150 metrech přijdeme k mostu.

1. zastavení: U mostu

Přejdeme silnici, zůstaneme na stejném břehu, (po mostě přes řeku přecházet nebudeme) a budeme dále pokračovat po asfaltové cyklostezce směrem na Bystrovany.  Na prvních 10 metrech zvládneme klesání z náspu a pak již prakticky po rovině (či velmi mírně do kopce) stále podél řeky pod vzrostlými, místy snad staletými stromy. Po obou stranách stezku, která má šířku něco málo přes 2 metry, obklopují keře a stromy, po stezce se čile prohánějí cyklisté. Dbejte osobní bezpečnosti.

2. zastavení: Splav

Asi po 200 metrech přijdeme ke splavu. Zde je možné se zastavit a pozorovat řeku.

3. zastavení: Pamětní místo padlým americkým letcům

Po dalších asi 200 metrech dojdeme k pamětnímu místu padlým americkým letcům, kteří zde byli sestřeleni 18. prosince 1944 německými stíhači. Na pamětní desce jsou uvedeny podrobnosti o válečné události. Letci zahynuli při pádu bombardéru Boeing B-17G napadeného německými stíhači. Svaz bombardérů směřoval ze základny v Itálii do oblasti Horního Slezska s cílem zničit továrny na výrobu syntetického benzínu.

Lze si zde odpočinout na lavičce pod vysokým topolem.

Zde cyklostezka podél břehu končí, esovitě se zatočí a pokračuje ve směru širší asfaltovou cestou. Po levé straně se vynoří pohled na bystrovanský fort (Fort IV.), kdysi součást prstencového opevnění města Olomouce. Je možné k němu dojít polní cestou odbočující kolmo doleva po cca 70 metrech. Pevnost je však pro návštěvníky uzavřena.

Cesta pokračuje 200 metrů lesíkem, který lemuje břeh Bystřičky, pak se z něj vynoří a po levé straně objeví široký výhled do polí, na horizontu lemovaný hřebeny Nízkého Jeseníku, přesněji Radíkovské vrchoviny s dominantou baziliky Navštívení Panny Marie na Sv. Kopečku. Po pravé straně míjíme zahrádky. Po asi 400 metrech cestu překříží silnice do Bukovan, pokračujeme dále ve směru a po chvíli dojdeme do obce Bystrovany.

4. zastavení: Hospůdka U Sklenářů

Na rohu ulic Na čtvrtkách a Budovcova žlutým štítem s logem Holba láká kolemjdoucí Hospůdka U Sklenáře. V letním období je k dispozici příjemná zahrádka.

5. zastavení: Rozcestí

Pokračujeme dále ve směru, a pokud již máme naspěch, odbočíme na rozcestí doprava po ulici U Zastávky. Po asi 100 metrech přejdeme most přes Bystřičku a za zatáčkou doprava se vynoří zastávka busu č. 15, který nás zaveze na hlavní nádraží.

Pokud ale nespěcháte, na rozcestí se dejte rovně a po 50 metrech za zatáčkou se ocitnete na vkusně opravené a udržované návsi Bystrovan – ul. Jeseniova. 

6. zastavení: Náves 

Uprostřed návsi se vyjímá kaple Sv.  Bartoloměje z roku 1887, před kterou se nachází kamenný kříž. Na vydlážděném prostranství před kaplí je moderní kašna z roku 2009 a možná vás zláká i lavička k posezení.

Z pamětihodností Bystrovan stojí ještě za zmínku pomník obětem světových válek v parčíku u Malátovy ulice. Pokud již pomýšlíme na návrat zpět, vrátíme se na rozcestí, dáme se doleva po ulici U Zastávky (viz výše).

Příroda v okolí

Trasa vede vzrostlým porostem či lesíkem podél řeky. Z větší části to jsou doubky, javory, olše, lípy a náletové dřeviny. Místy však míjíme vzrostlé, snad staleté topoly. Zajímavý je výhled na předhůří Jeseníků.

Další významné památky a místa

Památník padlým letcům u Bystrovan.

Dne 18. prosince 1944 poblíž tohoto kříže zahynulo sedm amerických letců při pádu bombardéru Boeing B – 17G napadeného německými stíhači. Svaz bombardérů směřoval ze základny v Itálii do oblasti Horního Slezska s cílem zničit továrny na výrobu syntetického benzínu.

Zpracoval

Květoslav Richter

Tímto mu velice děkujeme za výbornou práci!

Zdroje

 

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

Novinky

 • Denik.cz: Olomouc chystá několik nových cyklostezek. Kudy povedou?

  11.4.2019

  Cyklostezka Nová cyklostezka spojí v letošním roce olomouckou městskou část Nedvězí s obcí Bystročice. Jedná se o jeden z posledních dvou úseků Jantarové stezky. Druhá chybějící část – severní větev, která vede z ulice U ambulatoria až k Bystrovanské ulici, se letos začne připravovat také. S dokončením se počítá v příštím roce. 

  Pro město Olomouc je v oblasti cyklodopravy prioritou dobudování Moravské stezky a Jantarové cyklostezky - páteřních nadregionálních tras, které přes město vedou. Letos se počítá s výstavbou trasy, která propojí olomouckou městskou část Nedvězí s obcí Bystročice. Celý článek...

 • Předjarní vycházka Do přírody ve městě: Z Bělidel do Bystrovan s průvodcem

  18.3.2019

  20190315_171100 První letošní komentovaná vycházka po trasách "Do přírody ve městě" nás v pátek 15. března 2019 v podvečer zavedla do čtvrti Bělidla, odkud jsme šli dále podél toku Bystřičky do obce Bystrovany hned za olomouckými humny. Průvodcem po trase, která zabrala kolem hodiny a půl chůze, byl Hynek Pečinka.

  Po seznámení s ideou projektu Do přírody ve městě, v rámci kterého náš spolek v roce 2014 vytyčil na předměstích Olomouce 17 vycházkových tras, jako byla ta dnešní, jsme vyrazili na cestu. Krátce jsme se zastavili v Libušině ulici u zvoničky a mariánského sloupu a připomněli si historii čtvrti Bělidla, kterou zakládali naši předci vlastně natřikrát. Původně překvapivě v dnešní Sokolské ulici v samém centru města. Ve svém současném katastru jsou Bělidla až od konce 18. století a součástí města Olomouce od roku 1919. Více...

« Novější | Starší »

Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky finanční a věcné podpoře statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s.