Popis trasy Kolem Bystřičky nejen na kole

Na konečné zastávce autobusu č. 10 se vydáme po Libušině ulici směrem, kterým jsme přijeli, tedy ven z města, směrem na Bystrovany. Můžeme jít po asfaltovém chodníku pod stromy, nebo projít přímo k řece Bystřičce na pěšinu podél břehu proti proudu řeky. Asi po 150 metrech přijdeme k mostu.

1. zastavení: U mostu

Přejdeme silnici, zůstaneme na stejném břehu, (po mostě přes řeku přecházet nebudeme) a budeme dále pokračovat po asfaltové cyklostezce směrem na Bystrovany.  Na prvních 10 metrech zvládneme klesání z náspu a pak již prakticky po rovině (či velmi mírně do kopce) stále podél řeky pod vzrostlými, místy snad staletými stromy. Po obou stranách stezku, která má šířku něco málo přes 2 metry, obklopují keře a stromy, po stezce se čile prohánějí cyklisté. Dbejte osobní bezpečnosti.

2. zastavení: Splav

Asi po 200 metrech přijdeme ke splavu. Zde je možné se zastavit a pozorovat řeku.

3. zastavení: Pamětní místo padlým americkým letcům

Po dalších asi 200 metrech dojdeme k pamětnímu místu padlým americkým letcům, kteří zde byli sestřeleni 18. prosince 1944 německými stíhači. Na pamětní desce jsou uvedeny podrobnosti o válečné události. Letci zahynuli při pádu bombardéru Boeing B-17G napadeného německými stíhači. Svaz bombardérů směřoval ze základny v Itálii do oblasti Horního Slezska s cílem zničit továrny na výrobu syntetického benzínu.

Lze si zde odpočinout na lavičce pod vysokým topolem.

Zde cyklostezka podél břehu končí, esovitě se zatočí a pokračuje ve směru širší asfaltovou cestou. Po levé straně se vynoří pohled na bystrovanský fort (Fort IV.), kdysi součást prstencového opevnění města Olomouce. Je možné k němu dojít polní cestou odbočující kolmo doleva po cca 70 metrech. Pevnost je však pro návštěvníky uzavřena.

Cesta pokračuje 200 metrů lesíkem, který lemuje břeh Bystřičky, pak se z něj vynoří a po levé straně objeví široký výhled do polí, na horizontu lemovaný hřebeny Nízkého Jeseníku, přesněji Radíkovské vrchoviny s dominantou baziliky Navštívení Panny Marie na Sv. Kopečku. Po pravé straně míjíme zahrádky. Po asi 400 metrech cestu překříží silnice do Bukovan, pokračujeme dále ve směru a po chvíli dojdeme do obce Bystrovany.

4. zastavení: Hospůdka U Sklenářů

Na rohu ulic Na čtvrtkách a Budovcova žlutým štítem s logem Holba láká kolemjdoucí Hospůdka U Sklenáře. V letním období je k dispozici příjemná zahrádka.

5. zastavení: Rozcestí

Pokračujeme dále ve směru, a pokud již máme naspěch, odbočíme na rozcestí doprava po ulici U Zastávky. Po asi 100 metrech přejdeme most přes Bystřičku a za zatáčkou doprava se vynoří zastávka busu č. 15, který nás zaveze na hlavní nádraží.

Pokud ale nespěcháte, na rozcestí se dejte rovně a po 50 metrech za zatáčkou se ocitnete na vkusně opravené a udržované návsi Bystrovan – ul. Jeseniova. 

6. zastavení: Náves 

Uprostřed návsi se vyjímá kaple Sv.  Bartoloměje z roku 1887, před kterou se nachází kamenný kříž. Na vydlážděném prostranství před kaplí je moderní kašna z roku 2009 a možná vás zláká i lavička k posezení.

Z pamětihodností Bystrovan stojí ještě za zmínku pomník obětem světových válek v parčíku u Malátovy ulice. Pokud již pomýšlíme na návrat zpět, vrátíme se na rozcestí, dáme se doleva po ulici U Zastávky (viz výše).

Příroda v okolí

Trasa vede vzrostlým porostem či lesíkem podél řeky. Z větší části to jsou doubky, javory, olše, lípy a náletové dřeviny. Místy však míjíme vzrostlé, snad staleté topoly. Zajímavý je výhled na předhůří Jeseníků.

Další významné památky a místa

Památník padlým letcům u Bystrovan.

Dne 18. prosince 1944 poblíž tohoto kříže zahynulo sedm amerických letců při pádu bombardéru Boeing B – 17G napadeného německými stíhači. Svaz bombardérů směřoval ze základny v Itálii do oblasti Horního Slezska s cílem zničit továrny na výrobu syntetického benzínu.

Zpracoval

Květoslav Richter

Tímto mu velice děkujeme za výbornou práci!

Zdroje

 

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

Novinky

 • Projekt Do přírody ve městě shání dobrovolníky

  18.6.2019

  Přátelé, kamarádi, milí dosavadní spolupracovníci na projektu Do přírody ve městě

  a také všichni noví zájemci o zapojení do projektu!

  Jak jistě mnozí víte nebo si vzpomínáte, v roce 2014 odstartoval náš projekt „Do přírody ve městě“. Jeho cílem bylo na předměstích Olomouce vytýčit nenáročné vycházkové příměstské trasy pro individuální turistiku, které začínají a končí u zastávek MHD. Trasy spojují drobné historické a kulturní památky okrajových částí města s přírodou, která na ně navazuje. 

  Na projektu spolupracovalo 16 dobrovolníků, kteří vyrazili do terénu, zjistili, co se tam nachází, vymysleli trasy a jednotlivá zastavení popsali a nafotili  podle jednotného zadání. Z toho vznikl web www.prirodavemeste.cz (od loňského jara v současné grafické podobě), na počátečních a koncových zastávkách MHD jsme ve spolupráci s dopravním podnikem osadili cedule s popisy tras a informacemi o projektu. Všechny  trasy, vhodné pro půldenní výlety,  jsme organizovaně prošli, některé i vícekrát, a to hlavně ve dvou letech následujících. Projekt potom na nějakou dobu "zamrzl", nic nového se nedělo ani nevymýšlelo.

  Po několika pokusech se nyní konečně podařilo najít společnou řeč s městem, které nám poskytlo peníze na dodání aktualizovaných dat, díky čemuž vznikne brožura propagující myšlenku projektu a s popisem jednotlivých tras.

  Jak se do toho můžete zapojit i vy, najdete zde. Jsme rádi za každého pomocníka!

 • Výlet z Lošova přes Posluchov do Velké Bystřice

  15.5.2019

  Sobota 1. června

  DEN PRO PŘÍRODU: Výlet z Lošova přes Posluchov do Velké Bystřice

  aneb kousek za humny přes hvězdárnu, vodní nádrž a na vodopád

  8.45 │ sraz zast. MHD bus 11 Olomouc-Lošov

  Svátek českých Přátel přírody – "Den pro přírodu" - půjdeme letos oslavit do blízkého okolí Olomouce. Vydáme se po jedné z tras našeho projektu Do přírody ve městě, a to kolem Lošova přes zdejší hvězdárnu a vodní nádrž Zlatý důl. Protáhneme ji ale ještě do Posluchova k tamním vodopádům a ještě dále do Velké Bystřice. Celkem našlapeme kolem 15 km a do Olomouce se vrátíme okolo 18. hodiny.

  Akci vedou Hana Hulíková a Helena Jandová. Příspěvek na akci: členové Přátel přírody zdarma, hosté 30 Kč. Jízdné si hradí každý zvlášť, na akci se lze domluvit na společných jízdenkách zpět z Velké Bystřice.

« Novější | Starší »

Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky finanční a věcné podpoře statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s.