Historie obce Bukovany

Obec Bukovany leží 10 km východním směrem od Olomouce v nadmořské výšce 263 m. Má kolem 700 obyvatel. Poprvé je zmiňována už v roce 1131, kdy olomoucký biskup Jindřich Zdík vysvětil nový kostel sv. Václava a Bukovany připadly právě tomuto olomouckému svatostánku darem. Později patřila část obce olomouckému knížecímu hradu a sloužila k vydržování královských lovčích. Roku 1223 byly Bukovany zproštěny povinnosti platit zemské poplatky a roku 1239 moravský markrabě Přemysl, pozdější král Přemysl Otakar II., daroval Bukovany Viktorinovi, synu Bludovu. Nicméně nakonec se celá obec dostala do držení olomouckých biskupů a zůstala jim až do roku 1848, kdy bylo v českých zemích zrušeno poddanství. Zlou dobou byla pro Bukovany, jako ostatně pro většinu zdejších obcí i měst, třicetiletá válka, kdy se počet obyvatel vsi podstatně snížil. Zajímavé je, že po skončení všech válečných hrůz, kdy obyvatel začalo zase pozvolna přibývat, ubýval počet velkých gruntů a místo nich vznikaly grunty středního rozsahu.

Nejstarší známé pečetidlo obce je z roku 1649 a je na něm vyobrazen strom připomínající nejspíš vrbu. Je ale pravděpodobné, že mělo jít o buk, aby bylo vystiženo jméno obce. Koncem roku 1997 se Bukovany rozhodly pořídit si výstižný heraldický znak a prapor. Oba symboly měly vyjadřovat jak název obce, tak její historii. Byl tedy zvolen zelený štít, symbolizující zemědělství, a v něm zlatá větévka buku se dvěma listy a dvěma bukvicemi. V červené horní části štítu jsou tři stříbrné kužely ze znaku olomouckého biskupství. Podobně je řešen i prapor. Samostatnost získala obec Bukovany 24. listopadu 1990 vyčleněním z obce Velká Bystřice.

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

Novinky

  • Projekt Do přírody ve městě získal mezinárodní ocenění

    15.6.2015

    Innovation Olomoučtí Přátelé přírody z klubu Malá liška se dostali do finále ocenění Innovation Award 2015 udělovaného organizací Naturefriends International. Jejich projekt "Do přírody ve městě", v rámci kterého byly krátkými vycházkovými trasami propojeny drobné historické pamětihodnosti olomouckých předměstí s okolní přírodou, získal ocenění za inovativní přístup v oblasti volného času a podněcování veřejnosti k trávení většího množství volného času v přírodě.

    Ocenění převzal v sobotu 13. června v rámci XXII. mezinárodního kongresu Přátel přírody shodou okolností v domovském městě projektu, v Olomouci, předseda klubu Malá liška Hynek Pečinka spolu se zástupci týmu dobrovolníků, kteří se na vybudování tras "Do přírody ve městě" podíleli. 

    Celý článek je zde.

  • Olomoucká veřejnost se může vypravit do přírody, a zůstat přitom ve městě

    10.6.2015

    Dscn9698 V sobotu 6. června dopoledne se na konečné městského busu v Lošově sešli příznivci poznávání historických a přírodních pamětihodností olomouckých předměstí. U příležitosti Světového dne životního prostředí se veřejnosti otevřely krátké vycházkové trasy na pomezí města Olomouce a okolní přírody, vytvořené v rámci projektu "Do přírody ve městě." Pozvání i přes hrozící vedro využila padesátka zájemců od nejmenších po věkem pokročilé.

    Nejprve se příchozí seznámili, proč a nač a kde trasy jsou, poté se vydali na procházku po jedné z tras, která vede Lošovem a jeho okolím, a ti zdatnější pak pokračovali do Mariánského Údolí, odkud se vrátili do Olomouce vlakem. Ověřili si tak v praxi jednu z myšlenek projektu, že v Olomouci je možno se dostat pohodlně, levně a za chvilku hromadnou dopravou na okraj města, kde je co vidět a zároveň je člověk na dosah přírodě. 

    Zkuste si na některou z tras, které připravili olomoučtí Přátelé přírody z klubu Malá liška, vyjít i vy. Kde jsou, napoví tento web: www.prirodavemeste.czFotky z akce jsou zde.

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.