Popis trasy Za výhledy na Olomouc

1. zastavení: Náves

Po vystoupení z autobusu na zastávce Bukovany pokračujeme po směru jeho jízdy a za malou chviličku jsme na návsi. Na návsi uvidíme křížek z roku 1885, pomník T. G. Masaryka a obětem 1. a 2. světové války, národní školu z roku 1868, nyní budovu obecního úřadu, naproti němuž je umístěn pomník vojákům Rudé armády.

2. zastavení: Požární nádrž

Vydáme se zpět, mineme zastávku, na kterou jsme přijeli, a na křižovatce ve tvaru T odbočíme doprava, přejdeme následně první odbočkou doleva a dojdeme k požární nádrži po pravé straně cesty. U nádrže je cedule s informacemi o mikroregionu Bystřička. V létě uvidíme krásné lekníny, v zimě, mrzne-li dostatečně, si zde můžou děti zabruslit.

3. zastavení: Křížek z roku 1867

Už od nádrže vidíme po směru cesty křížek, který se nachází na odbočce k restauraci zvané Koliba. Tam nás na konci procházky čeká občerstvení. Křížek nechali postavit manželé Vláčilovi z Bukovan v roce 1867.

4. zastavení: Křížek v poli z roku 1898

Pokračujeme dál po silnici, která plynule přejde v částečně zpevněnou polní cestu. Po levé straně polní cesty směrem k chatové osadě stojí další křížek. Ten byl postaven v roce 1898 k upomínce na zemřelé rodiče Josefa a Marii Sklenářovy z Bukovan.

5. zastavení: Barokní polní kaple sv. Donáta

Z cesty nikam neodbočujeme a pokračujeme do lesa kolem chat, podél Lošovského potoka po zelené turistické značce. Dojdeme na rozcestí ve tvaru T, dáme se doleva a mírně do kopečka. Jakmile vyjdeme z lesa, zastavíme se a kocháme se krásným rozhledem (pokud právě nedozrává dvoumetrová kukuřice). Pokračujeme a na křižovatce polních cest se vydáme doleva (pokud dojdeme na rozcestí pod Lošovem, jsme špatně a musíme se vrátit na předchozí rozcestí).

Po cestě se držíme vlevo. Projdeme alejí mladých lip a už vidíme po levé straně krásně zrekonstruovanou polní kapličku. Od ní je pěkný výhled na Bukovany. Polní kaple má obdélníkový půdorys s půlkruhovým závěrem. Vstupní průčelí je členěno pilastry na rozích i na boku. Nad římsou je trojúhelníkový štít, v atice mělký obdélníkový výklenek. Datovaná je německým nápisem uvnitř stavby do roku 1744. Kaple je dokladem barokní architektury přenesené do drobné lidové formy s významným umístěním v krajině. Od roku 1964 se jedná o kulturní památku.

6. zastavení: Pomník obětem 2. světové války

Cesta od kaple se na kraji obce stáčí doleva. A v této zatáčce je po pravé stravě pod staletou lípou pomník obětem 2. světové války. Pod stejnou staletou lípou by měl být hrob vojáků, a to maďarských příslušníků wehrmachtu, kteří na tomto místě zahynuli na konci 2. světové války v roce 1945. Toto místo je na fotografiích z května 2016 označeno kamenem s vyznačeným křížem, ovšem v současnosti tam tento pomníček chybí.

7. zastavení: Kostel sv. Antonína Paduánského z roku 1992

Dále se cesta rozdvojuje do tvaru písmene Y, my jdeme vlevo. Další odbočku doleva mineme a teprve na další odbočíme zase doleva. Přicházíme ke kostelu. I když jsou Bukovany poprvé zmiňovány už v roce 1131, nebyl v obci nikdy vystavěn žádný svatostánek a obyvatelé museli docházet do kostela ve Velké Bystřici. Až v roce 1992 se místní občané rozhodli svatostánek vystavět.

Kostel byl postaven na náklady farnosti a dárců a ještě téhož roku vysvěcen olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem. Stavba trvala necelé čtyři měsíce. Nevelký kostelík pojme více než 100 lidí. Interiér je moderně vybaven, v centru stojí dřevěný oltář a nad ním je zavěšen velký dřevěný kříž. Na stěnách jsou sochy sv. Antonína, Panny Marie a sv. Barbory. Zásluhu na vybudování kostelíku má duchovní správce ThDr. Antonín Huvar. 

8. zastavení: Restaurace Koliba, hřiště

Napravo od kostela uvidíme restauraci Koliba se znakem obce na štítu budovy. Pozor, na směrových cedulích byla nazvána jako restaurace U Hřiště. Zde se nabízí občerstvení a relax po cestě. V okolí je několik hřišť, která můžeme po předchozí dohodě využít. A vracíme se zpět na místo, kde naše cesta začínala.

Od parkoviště u Koliby se vydáme doprava a poté doleva. Dojdeme k požární nádrži a od ní k autobusové zastávce Bukovany.

Poznámky k trase

Příroda v okolí

V okolí je nádherná čistá příroda. Určitě potkáte spoustu lesních zvířat, například ježka, veverku i srnky. Už jsme potkali i lišku. Na podzim zde rostou houby.

Další významné památky a místa

Pokud se sem budete po první procházce vracet, můžete si najít spoustu dalších zajímavých tras – do Velké Bystřice, do Lošova, do Droždína, do Radíkova a na Svatý Kopeček

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(1)

Novinky

  • Ještě nemáte svůj soubor tras Do přírody ve městě? Právě vyšel dotisk

    10.1.2024

    Před Vánocemi 2023 přijela z tiskárny voňavá dodávka dotisku oblíbené brožury s trasami Do přírody ve městě. V informačním centru v podloubí olomoucké radnice ji můžete zdarma získat i vy. 

    Publikace obsahuje 16 zpracovaných vycházek za minulostí, současností a přírodou v různých čtvrtích města Olomouce. Každá trasa je popsána na čtyřstránkové kartě, text doplňují fotografie míst, která na trase navštívíte. Na webu www.prirodavemeste.cz pak najdete podrobnější popisy tras a zajímavosti z historie městských částí, kterými trasy procházejí.

  • Archeologové objevili u Olomouce hroby, obydlí a nástroje z doby kamenné i z keltského období

    25.10.2023

    Foto: Archeologické centrum Olomouc OLOMOUCKÝ REJ - Archeologové čekali, že při stavbě propojky západní tangenty s dálnicí D35 najdou zajímavé věci. Že ale budou nálezy tak bohaté, s tím určitě nepočítali. Podle Venduly Vránové z Archeologického centra jsou dosavadní výsledky výzkumu příjemným překvapením. Výzkum se koná na území mezi Globusem na kraji Olomouce, Křelovem a Břuchotínem. Příští rok zde začne stavba tříkilometrového dokončení západního obchvatu. Více...

Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.