Popis trasy K jezeru a Hromovu dubu

1. zastavení: Chomoutovské jezero

Z konečné zastávka autobusu MHD č. 20 Chomoutov, škola vyjdeme vpravo na ulici Písečnou po asfaltové cestě a pak rovnou ven z obce po zpevněné komunikaci k Chomoutovskému jezeru (foto č. 1 a 3), kam dojdeme asi po 20 minutách. Jezero s několika ostrůvky vzniklo po těžbě štěrkopísku, od roku 1993 je to přírodní rezervace v rámci Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Působí zde k rekreaci Yacht club a rybáři Carp team, končí zde i cyklostezka Kolkolem Olomouce. Po spatření mnohých vzácných rostlin i zvířat (foto č. 2 a 4) se vracíme na kraj obce ulicí Písečnou.      

2. zastavení: Památný strom

Odtud se vydáme po téže ulici první odbočkou vlevo ven do polí na neudržovanou polní cestu směrem k dubům, po pár stech metrech narazíme na první památný strom - dub (foto č. 5), jenž je i cílem malířů (foto č. 6). Pak se vydáme rovnou dál přes říčky Oskavu a Grygavu a dál po pěšině vlevo k hlavnímu cíli naší vycházky.

3. zastavení: Hromův dub v Rodinném háji

Hromův dub (foto č. 7 - 9) je dominantou krajiny, památný strom mezi obcemi Hlušovice a Chomoutov. Přibližně čtyřsetletý dub letní (Quercus robur) roste vedle polní cesty nedaleko železniční trati z Olomouce do Prahy. V roce 2010 zvítězil mezi 53 navrženými stromy v celostátní anketě Nadace Partnerství Strom roku. Poté se ještě účastnil v evropské soutěži. Kolem Hromova dubu vznikl tzv. Rodinný háj, za jehož myšlenkou stojí černovírský patriot pan Jiří Košík a jím vedený spolek Senior Activity. Také Přátelé přírody z klubu Malá liška zde zanechali svou stopu vysazením malého doubku č. 32 v roce 2012. Jakmile se potěšíme výhledem na Sv. Kopeček, můžeme se vrátit po stejné cestě do obce na ulici Písečnou a Štěpánovskou.

4. zastavení: Pomníky padlým

Tady, na konečné linky č. 20, postojíme na pravé straně u památníku obětí První světové války (foto č. 10) vybudovaného roku 1928 s 28 jmény padlých. Dále po téže ulici Štěpánovské překročíme řeku Moravu do středu obce na ulici Dalimilovu vlevo mezi domy a nalezneme druhý památník. Tento je věnován chomoutovskými občany pěti padlým z Druhé světové války (foto č. 11).

 

5. zastavení: Chomoutovská kaplička

Odtud se přesuneme dál k poslednímu zastavení, jímž je pěkná kaplička Nanebevzetí Panny Marie i s kamennou soškou vedle kapličky (foto č. 12). Předtím, ještě na křižovatce, mineme vpravo zbrojnici Sboru dobrovolných hasičů Chomoutov, který nedávno oslavili 130 let od svého vzniku. 

Na této křižovatce přejdeme vlevo na ulici Hrachoviska, kde je po 30 metrech již zmíněná kaplička. Pokud máme s sebou děti, můžeme projít tuto ulici a po asi 100 metrech narazíme na dětské hřiště s houpačkami, skluzavkou, prolézačkou a lavičkou.

Po návratu na křižovatku pokračujeme ke dvěma možnostem občerstvení, obě jsou po pravé straně. První je restaurace U Zastávky s letní zahrádkou ve dvoře (otevřeno denně od 10:30 do 20:00) s nabídkou několika teplých jídel. Druhá možnost je o 100 metrů dál - restaurace V Podkroví s přední venkovní terasou (otevřeno mimo pondělí od 11.00) s větším výběrem jídel. Zde můžeme vycházku smysluplně ukončit a počkat si na odjezd autobusu MHD č. 20 směrem zpět do Olomouce.

Zajímavosti o trase

Příroda v okolí

V oblasti jsou dva památné stromy a přírodní rezervace

Další významné památky a místa

Zajímavost pro sportumilovné přátele: Z Chomoutova pochází slavný hokejový reprezentant, olympijský vítěz a nynější majitel a trenér olomouckého klubu pan Jiří Dopita.

Zpracoval

Jan Novák
Tímto mu velice děkujeme za výbornou práci!

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

Novinky

 • Předjarní vycházka Do přírody ve městě: Z Bělidel do Bystrovan s průvodcem

  18.3.2019

  20190315_171100 První letošní komentovaná vycházka po trasách "Do přírody ve městě" nás v pátek 15. března 2019 v podvečer zavedla do čtvrti Bělidla, odkud jsme šli dále podél toku Bystřičky do obce Bystrovany hned za olomouckými humny. Průvodcem po trase, která zabrala kolem hodiny a půl chůze, byl Hynek Pečinka.

  Po seznámení s ideou projektu Do přírody ve městě, v rámci kterého náš spolek v roce 2014 vytyčil na předměstích Olomouce 17 vycházkových tras, jako byla ta dnešní, jsme vyrazili na cestu. Krátce jsme se zastavili v Libušině ulici u zvoničky a mariánského sloupu a připomněli si historii čtvrti Bělidla, kterou zakládali naši předci vlastně natřikrát. Původně překvapivě v dnešní Sokolské ulici v samém centru města. Ve svém současném katastru jsou Bělidla až od konce 18. století a součástí města Olomouce od roku 1919. Více...

 • Pozvánka: Pojďte s námi na procházku z Bělidel do Bystrovan!

  27.12.2018

  V pátek 15. března 2019 se bude konat první organizovaná vycházka po trasách projektu Do přírody ve městě v novém roce. Zájemci si budou moci spolu s Martou P. Perůtkovou a Hynkem Pečinkou projít olomouckou čtvrť Bělidla, seznámit se s její historií a drobnými památkami a následně vyrazit podél řeky Bystřičky přírodním parkem do Bystrovan. Cestou čeká účastníky několik zastavení, v Bystrovanech zajímavá náves a v cíli jedna ze dvou útulných hospůdek. Trasa má asi 4,5 km, v 18.00 budeme v Bystrovanech. Zpět do města odtud v rozumných intervalech jezdí autobus č. 15, kterým jste u hlavního nádraží za čtvrthodinku.

  Sraz: 16.30 zastávka tram č. 4 "Bělidla". Příspěvek: členové Přátel přírody zdarma, hosté 30 Kč.

Starší »

Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky finanční a věcné podpoře statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s.