Popis trasy K jezeru a Hromovu dubu

1. zastavení: Chomoutovské jezero

Z konečné zastávka autobusu MHD č. 20 Chomoutov, škola vyjdeme vpravo na ulici Písečnou po asfaltové cestě a pak rovnou ven z obce po zpevněné komunikaci k Chomoutovskému jezeru (foto č. 1 a 3), kam dojdeme asi po 20 minutách. Jezero s několika ostrůvky vzniklo po těžbě štěrkopísku, od roku 1993 je to přírodní rezervace v rámci Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Působí zde k rekreaci Yacht club a rybáři Carp team, končí zde i cyklostezka Kolkolem Olomouce. Po spatření mnohých vzácných rostlin i zvířat (foto č. 2 a 4) se vracíme na kraj obce ulicí Písečnou.      

2. zastavení: Památný strom

Odtud se vydáme po téže ulici první odbočkou vlevo ven do polí na neudržovanou polní cestu směrem k dubům, po pár stech metrech narazíme na první památný strom - dub (foto č. 5), jenž je i cílem malířů (foto č. 6). Pak se vydáme rovnou dál přes říčky Oskavu a Grygavu a dál po pěšině vlevo k hlavnímu cíli naší vycházky.

3. zastavení: Hromův dub v Rodinném háji

Hromův dub (foto č. 7 - 9) je dominantou krajiny, památný strom mezi obcemi Hlušovice a Chomoutov. Přibližně čtyřsetletý dub letní (Quercus robur) roste vedle polní cesty nedaleko železniční trati z Olomouce do Prahy. V roce 2010 zvítězil mezi 53 navrženými stromy v celostátní anketě Nadace Partnerství Strom roku. Poté se ještě účastnil v evropské soutěži. Kolem Hromova dubu vznikl tzv. Rodinný háj, za jehož myšlenkou stojí černovírský patriot pan Jiří Košík a jím vedený spolek Senior Activity. Také Přátelé přírody z klubu Malá liška zde zanechali svou stopu vysazením malého doubku č. 32 v roce 2012. Jakmile se potěšíme výhledem na Sv. Kopeček, můžeme se vrátit po stejné cestě do obce na ulici Písečnou a Štěpánovskou.

4. zastavení: Pomníky padlým

Tady, na konečné linky č. 20, postojíme na pravé straně u památníku obětí První světové války (foto č. 10) vybudovaného roku 1928 s 28 jmény padlých. Dále po téže ulici Štěpánovské překročíme řeku Moravu do středu obce na ulici Dalimilovu vlevo mezi domy a nalezneme druhý památník. Tento je věnován chomoutovskými občany pěti padlým z Druhé světové války (foto č. 11).

 

5. zastavení: Chomoutovská kaplička

Odtud se přesuneme dál k poslednímu zastavení, jímž je pěkná kaplička Nanebevzetí Panny Marie i s kamennou soškou vedle kapličky (foto č. 12). Předtím, ještě na křižovatce, mineme vpravo zbrojnici Sboru dobrovolných hasičů Chomoutov, který nedávno oslavili 130 let od svého vzniku. 

Na této křižovatce přejdeme vlevo na ulici Hrachoviska, kde je po 30 metrech již zmíněná kaplička. Pokud máme s sebou děti, můžeme projít tuto ulici a po asi 100 metrech narazíme na dětské hřiště s houpačkami, skluzavkou, prolézačkou a lavičkou.

Po návratu na křižovatku pokračujeme ke dvěma možnostem občerstvení, obě jsou po pravé straně. První je restaurace U Zastávky s letní zahrádkou ve dvoře (otevřeno denně od 10:30 do 20:00) s nabídkou několika teplých jídel. Druhá možnost je o 100 metrů dál - restaurace V Podkroví s přední venkovní terasou (otevřeno mimo pondělí od 11.00) s větším výběrem jídel. Zde můžeme vycházku smysluplně ukončit a počkat si na odjezd autobusu MHD č. 20 směrem zpět do Olomouce.

Zajímavosti o trase

Příroda v okolí

V oblasti jsou dva památné stromy a přírodní rezervace

Další významné památky a místa

Zajímavost pro sportumilovné přátele: Z Chomoutova pochází slavný hokejový reprezentant, olympijský vítěz a nynější majitel a trenér olomouckého klubu pan Jiří Dopita.

Zpracoval

Jan Novák
Tímto mu velice děkujeme za výbornou práci!

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

Novinky

 • Projekt Do přírody ve městě shání dobrovolníky

  18.6.2019

  Přátelé, kamarádi, milí dosavadní spolupracovníci na projektu Do přírody ve městě

  a také všichni noví zájemci o zapojení do projektu!

  Jak jistě mnozí víte nebo si vzpomínáte, v roce 2014 odstartoval náš projekt „Do přírody ve městě“. Jeho cílem bylo na předměstích Olomouce vytýčit nenáročné vycházkové příměstské trasy pro individuální turistiku, které začínají a končí u zastávek MHD. Trasy spojují drobné historické a kulturní památky okrajových částí města s přírodou, která na ně navazuje. 

  Na projektu spolupracovalo 16 dobrovolníků, kteří vyrazili do terénu, zjistili, co se tam nachází, vymysleli trasy a jednotlivá zastavení popsali a nafotili  podle jednotného zadání. Z toho vznikl web www.prirodavemeste.cz (od loňského jara v současné grafické podobě), na počátečních a koncových zastávkách MHD jsme ve spolupráci s dopravním podnikem osadili cedule s popisy tras a informacemi o projektu. Všechny  trasy, vhodné pro půldenní výlety,  jsme organizovaně prošli, některé i vícekrát, a to hlavně ve dvou letech následujících. Projekt potom na nějakou dobu "zamrzl", nic nového se nedělo ani nevymýšlelo.

  Po několika pokusech se nyní konečně podařilo najít společnou řeč s městem, které nám poskytlo peníze na dodání aktualizovaných dat, díky čemuž vznikne brožura propagující myšlenku projektu a s popisem jednotlivých tras.

  Jak se do toho můžete zapojit i vy, najdete zde. Jsme rádi za každého pomocníka!

 • Výlet z Lošova přes Posluchov do Velké Bystřice

  15.5.2019

  Sobota 1. června

  DEN PRO PŘÍRODU: Výlet z Lošova přes Posluchov do Velké Bystřice

  aneb kousek za humny přes hvězdárnu, vodní nádrž a na vodopád

  8.45 │ sraz zast. MHD bus 11 Olomouc-Lošov

  Svátek českých Přátel přírody – "Den pro přírodu" - půjdeme letos oslavit do blízkého okolí Olomouce. Vydáme se po jedné z tras našeho projektu Do přírody ve městě, a to kolem Lošova přes zdejší hvězdárnu a vodní nádrž Zlatý důl. Protáhneme ji ale ještě do Posluchova k tamním vodopádům a ještě dále do Velké Bystřice. Celkem našlapeme kolem 15 km a do Olomouce se vrátíme okolo 18. hodiny.

  Akci vedou Hana Hulíková a Helena Jandová. Příspěvek na akci: členové Přátel přírody zdarma, hosté 30 Kč. Jízdné si hradí každý zvlášť, na akci se lze domluvit na společných jízdenkách zpět z Velké Bystřice.

Starší »

Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky finanční a věcné podpoře statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s.