Popis trasy Ke hvězdárně a Zlatému dolu

1. zastavení – Pomník obětem světových válek z roku 1928 a naproti je kulturní dům

2. zastavení – Vodní nádrž na lošovském potoku

3. zastavení – Hvězdárna Josefa Sienela

4. zastavení – Vodní nádrž Zlatý důl

5. zastavení – Hřiště - dětské s prolézačkami, fotbalové, tenisové (nutné předem si hřiště zamluvit), basketbalové

Popis trasy:

Vystoupit na autobusové zastávce Svolinského, u které se pod stromy skrývá pomník obětem světových válek a naproti je dům č. 65. (zastavení č. 1). Jdeme podél cesty, odkud přijel autobus, až do prudké zatáčky, která se stáčí dolů. Tam na pravé straně uvidíme vodní nádrž na lošovském potoku (zastavení č. 2), která je obklopena chatovou oblastí.

Jak budeme odcházet od nádrže, najdeme rozcestí, kde se dáme vlevo do kopce. Dále půjdeme kolem 2 chatek a u třetí zahneme vpravo do prudkého kopce ke hvězdárně (zastavení č. 3). 

Ta slouží veřejnosti od r. 1957, od r. 1992 pod správou Univerzity Palackého, od června 2005 je provozovatelem Občanské sdružení Hvězdárna Olomouc. Hvězdárna Lošov nabízí pro veřejnost pozorování noční oblohy pomocí dalekohledů doprovázené výkladem. V případě nepříznivého počasí je připraven náhradní program, promítání pořadu s astronomickou tematikou.
V roce 2007 oslavila hvězdárna padesát roků od svého otevření. U příležitosti tohoto významného jubilea došlo k pojmenování na "Hvězdárnu Josefa Sienela".  Josef Sienel byl místní učitel a velký propagátor astronomie. Otevřeno pro veřejnost je pravidelně v pátek po setmění, nepravidelně pro objednané.

Od hvězdárny sejdeme s kopce a odbočíme vpravo a půjdeme do lesa. Na začátku lesa je rozcestí, kde půjdeme mírně vpravo, poté do mírného kopečka (zůstaneme na hlavní cestě). Jdeme rovně delší trasu, ale potom když půjdeme z mírného kopce narazíme na rozcestí, odbočíme vpravo (travnatá cesta) a sejdeme dolů k vodní nádrži Zlatý důl (zastavení č. 4). Při geologickém průzkumu v letech 1985 zde byly nalezeny zbytky technického vybavení. V lokalitě Zlatý důl byla odkryta štola v délce 260 m vedoucí do hloubky 50 metrů. Předpokládá se, že odtud pocházel drahý kov, z nějž ještě před vznikem Olomouce razila na olomouckém hradě své mince knížata z rodu Přemyslovců.

Vrátíme se zpět k chatám a na rozcestí u hvězdárny půjdeme rovně po hlavní cestě do vesnice. U domu č. 16 odbočíme vlevo do Koperníkovy ulice, dále půjdeme po stejné ulici do kopce a naproti domu č. 8 je hřiště (zastavení č. 5). 

Jakmile si na hřišti trošku zasportujeme, už nám nic nebrání, abychom šli na autobus a hezky domů. Z hřiště sejdeme ulicí Zlaté doly na hlavní cestu, přejdeme přes přechod a jdeme k označníku zastávky, u kterého zahneme vpravo do ulice Kovářská. Na konci této ulice přijdeme k točně autobusů č. 11, odkud pojedeme směrem do Olomouce.

Zajímavosti o trase

Příroda v okolí

Chráněný strom liliovník tulipánokvětý, mraveniště, vodní nádrže, lesy

Další významné památky a místa

Turistické cíle

Drobné památky Lošova naleznete po celém rozsáhlém území. Přímo v obci je to při jízdě ze Svatého Kopečka kříž z r. 1865 po pravé straně na začátku obce. Kousek dál v parčíku na návsi je to kaple se zvonicí zasvěcená sv. Floriánovi s jeho obrazem. V parčíku u Svolinského ulice, po pravé straně, ve směru na Velkou Bystřici je pomník obětem světových válek z r. 1928 se jmény padlých.

V 2,5 km vzdálené samotě Zdiměř asi 1 km od Posluchova je to dřevěný kříž na památku rodiny revírníka Johna, vybudovaný z dřevěných trámů bývalé stodoly s plechovým Kristem. Na rameni kříže je hranatý otvor po jiném, odstraněném trámku. Nedaleko kříže jsou dva jubilejní kameny z r. 1898, jako památka na zakoupení lesů Lichtenštejny.

U hájenky směrem k Posluchovu je chráněný strom liliovník tulipánokvětý. Blíže ke Svatému Kopečku, těsně před křižovatkou je pomník malíře Jindřicha Lenharta, který zde skonal v r. 1955.

V bývalém panském lese Zlatý důl na křižovatce lesních cest, asi 1 km jihovýchodně, je kamenná mohyla s pamětní deskou z r. 1936 připomínající zakoupení zdejšího polesí městem Olomoucí.

Vojenskou památkou je fort č.II Radíkov, jeden ze čtyř předpokládaných fortů pevnosti Svatý Kopeček nad Radíkovem asi 2,5 km od Lošova.

Mnoho památek v Lošově nenávratně zmizelo při obdělávání pozemků a také při modernizaci a přestavbě obytných domů, na kterých byly různé svaté obrázky.  

Zpracovala

Lenka Grušková
Tímto jí velice děkujeme za výbornou práci!

Zdroje

www.olomouc.eu
www.mapy.cz
www.losov.estranky.cz
www.astroama.com/hvezdarny/losov/losov.htm
místní obyvatelé

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

Novinky

 • Předjarní vycházka Do přírody ve městě: Z Bělidel do Bystrovan s průvodcem

  18.3.2019

  20190315_171100 První letošní komentovaná vycházka po trasách "Do přírody ve městě" nás v pátek 15. března 2019 v podvečer zavedla do čtvrti Bělidla, odkud jsme šli dále podél toku Bystřičky do obce Bystrovany hned za olomouckými humny. Průvodcem po trase, která zabrala kolem hodiny a půl chůze, byl Hynek Pečinka.

  Po seznámení s ideou projektu Do přírody ve městě, v rámci kterého náš spolek v roce 2014 vytyčil na předměstích Olomouce 17 vycházkových tras, jako byla ta dnešní, jsme vyrazili na cestu. Krátce jsme se zastavili v Libušině ulici u zvoničky a mariánského sloupu a připomněli si historii čtvrti Bělidla, kterou zakládali naši předci vlastně natřikrát. Původně překvapivě v dnešní Sokolské ulici v samém centru města. Ve svém současném katastru jsou Bělidla až od konce 18. století a součástí města Olomouce od roku 1919. Více...

 • Pozvánka: Pojďte s námi na procházku z Bělidel do Bystrovan!

  27.12.2018

  V pátek 15. března 2019 se bude konat první organizovaná vycházka po trasách projektu Do přírody ve městě v novém roce. Zájemci si budou moci spolu s Martou P. Perůtkovou a Hynkem Pečinkou projít olomouckou čtvrť Bělidla, seznámit se s její historií a drobnými památkami a následně vyrazit podél řeky Bystřičky přírodním parkem do Bystrovan. Cestou čeká účastníky několik zastavení, v Bystrovanech zajímavá náves a v cíli jedna ze dvou útulných hospůdek. Trasa má asi 4,5 km, v 18.00 budeme v Bystrovanech. Zpět do města odtud v rozumných intervalech jezdí autobus č. 15, kterým jste u hlavního nádraží za čtvrthodinku.

  Sraz: 16.30 zastávka tram č. 4 "Bělidla". Příspěvek: členové Přátel přírody zdarma, hosté 30 Kč.

Starší »

Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky finanční a věcné podpoře statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s.