Popis trasy Ke hvězdárně a Zlatému dolu

1. zastavení – Pomník obětem světových válek z roku 1928 a naproti je kulturní dům

2. zastavení – Vodní nádrž na lošovském potoku

3. zastavení – Hvězdárna Josefa Sienela

4. zastavení – Vodní nádrž Zlatý důl

5. zastavení – Hřiště - dětské s prolézačkami, fotbalové, tenisové (nutné předem si hřiště zamluvit), basketbalové

Popis trasy:

Vystoupit na autobusové zastávce Svolinského, u které se pod stromy skrývá pomník obětem světových válek a naproti je dům č. 65. (zastavení č. 1). Jdeme podél cesty, odkud přijel autobus, až do prudké zatáčky, která se stáčí dolů. Tam na pravé straně uvidíme vodní nádrž na lošovském potoku (zastavení č. 2), která je obklopena chatovou oblastí.

Jak budeme odcházet od nádrže, najdeme rozcestí, kde se dáme vlevo do kopce. Dále půjdeme kolem 2 chatek a u třetí zahneme vpravo do prudkého kopce ke hvězdárně (zastavení č. 3). 

Ta slouží veřejnosti od r. 1957, od r. 1992 pod správou Univerzity Palackého, od června 2005 je provozovatelem Občanské sdružení Hvězdárna Olomouc. Hvězdárna Lošov nabízí pro veřejnost pozorování noční oblohy pomocí dalekohledů doprovázené výkladem. V případě nepříznivého počasí je připraven náhradní program, promítání pořadu s astronomickou tematikou.
V roce 2007 oslavila hvězdárna padesát roků od svého otevření. U příležitosti tohoto významného jubilea došlo k pojmenování na "Hvězdárnu Josefa Sienela".  Josef Sienel byl místní učitel a velký propagátor astronomie. Otevřeno pro veřejnost je pravidelně v pátek po setmění, nepravidelně pro objednané.

Od hvězdárny sejdeme s kopce a odbočíme vpravo a půjdeme do lesa. Na začátku lesa je rozcestí, kde půjdeme mírně vpravo, poté do mírného kopečka (zůstaneme na hlavní cestě). Jdeme rovně delší trasu, ale potom když půjdeme z mírného kopce narazíme na rozcestí, odbočíme vpravo (travnatá cesta) a sejdeme dolů k vodní nádrži Zlatý důl (zastavení č. 4). Při geologickém průzkumu v letech 1985 zde byly nalezeny zbytky technického vybavení. V lokalitě Zlatý důl byla odkryta štola v délce 260 m vedoucí do hloubky 50 metrů. Předpokládá se, že odtud pocházel drahý kov, z nějž ještě před vznikem Olomouce razila na olomouckém hradě své mince knížata z rodu Přemyslovců.

Vrátíme se zpět k chatám a na rozcestí u hvězdárny půjdeme rovně po hlavní cestě do vesnice. U domu č. 16 odbočíme vlevo do Koperníkovy ulice, dále půjdeme po stejné ulici do kopce a naproti domu č. 8 je hřiště (zastavení č. 5). 

Jakmile si na hřišti trošku zasportujeme, už nám nic nebrání, abychom šli na autobus a hezky domů. Z hřiště sejdeme ulicí Zlaté doly na hlavní cestu, přejdeme přes přechod a jdeme k označníku zastávky, u kterého zahneme vpravo do ulice Kovářská. Na konci této ulice přijdeme k točně autobusů č. 11, odkud pojedeme směrem do Olomouce.

Zajímavosti o trase

Příroda v okolí

Chráněný strom liliovník tulipánokvětý, mraveniště, vodní nádrže, lesy

Další významné památky a místa

Turistické cíle

Drobné památky Lošova naleznete po celém rozsáhlém území. Přímo v obci je to při jízdě ze Svatého Kopečka kříž z r. 1865 po pravé straně na začátku obce. Kousek dál v parčíku na návsi je to kaple se zvonicí zasvěcená sv. Floriánovi s jeho obrazem. V parčíku u Svolinského ulice, po pravé straně, ve směru na Velkou Bystřici je pomník obětem světových válek z r. 1928 se jmény padlých.

V 2,5 km vzdálené samotě Zdiměř asi 1 km od Posluchova je to dřevěný kříž na památku rodiny revírníka Johna, vybudovaný z dřevěných trámů bývalé stodoly s plechovým Kristem. Na rameni kříže je hranatý otvor po jiném, odstraněném trámku. Nedaleko kříže jsou dva jubilejní kameny z r. 1898, jako památka na zakoupení lesů Lichtenštejny.

U hájenky směrem k Posluchovu je chráněný strom liliovník tulipánokvětý. Blíže ke Svatému Kopečku, těsně před křižovatkou je pomník malíře Jindřicha Lenharta, který zde skonal v r. 1955.

V bývalém panském lese Zlatý důl na křižovatce lesních cest, asi 1 km jihovýchodně, je kamenná mohyla s pamětní deskou z r. 1936 připomínající zakoupení zdejšího polesí městem Olomoucí.

Vojenskou památkou je fort č.II Radíkov, jeden ze čtyř předpokládaných fortů pevnosti Svatý Kopeček nad Radíkovem asi 2,5 km od Lošova.

Mnoho památek v Lošově nenávratně zmizelo při obdělávání pozemků a také při modernizaci a přestavbě obytných domů, na kterých byly různé svaté obrázky.  

Zpracovala

Lenka Grušková
Tímto jí velice děkujeme za výbornou práci!

Zdroje

www.olomouc.eu
www.mapy.cz
www.losov.estranky.cz
www.astroama.com/hvezdarny/losov/losov.htm
místní obyvatelé

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

Novinky

 • Projekt Do přírody ve městě shání dobrovolníky

  18.6.2019

  Přátelé, kamarádi, milí dosavadní spolupracovníci na projektu Do přírody ve městě

  a také všichni noví zájemci o zapojení do projektu!

  Jak jistě mnozí víte nebo si vzpomínáte, v roce 2014 odstartoval náš projekt „Do přírody ve městě“. Jeho cílem bylo na předměstích Olomouce vytýčit nenáročné vycházkové příměstské trasy pro individuální turistiku, které začínají a končí u zastávek MHD. Trasy spojují drobné historické a kulturní památky okrajových částí města s přírodou, která na ně navazuje. 

  Na projektu spolupracovalo 16 dobrovolníků, kteří vyrazili do terénu, zjistili, co se tam nachází, vymysleli trasy a jednotlivá zastavení popsali a nafotili  podle jednotného zadání. Z toho vznikl web www.prirodavemeste.cz (od loňského jara v současné grafické podobě), na počátečních a koncových zastávkách MHD jsme ve spolupráci s dopravním podnikem osadili cedule s popisy tras a informacemi o projektu. Všechny  trasy, vhodné pro půldenní výlety,  jsme organizovaně prošli, některé i vícekrát, a to hlavně ve dvou letech následujících. Projekt potom na nějakou dobu "zamrzl", nic nového se nedělo ani nevymýšlelo.

  Po několika pokusech se nyní konečně podařilo najít společnou řeč s městem, které nám poskytlo peníze na dodání aktualizovaných dat, díky čemuž vznikne brožura propagující myšlenku projektu a s popisem jednotlivých tras.

  Jak se do toho můžete zapojit i vy, najdete zde. Jsme rádi za každého pomocníka!

 • Výlet z Lošova přes Posluchov do Velké Bystřice

  15.5.2019

  Sobota 1. června

  DEN PRO PŘÍRODU: Výlet z Lošova přes Posluchov do Velké Bystřice

  aneb kousek za humny přes hvězdárnu, vodní nádrž a na vodopád

  8.45 │ sraz zast. MHD bus 11 Olomouc-Lošov

  Svátek českých Přátel přírody – "Den pro přírodu" - půjdeme letos oslavit do blízkého okolí Olomouce. Vydáme se po jedné z tras našeho projektu Do přírody ve městě, a to kolem Lošova přes zdejší hvězdárnu a vodní nádrž Zlatý důl. Protáhneme ji ale ještě do Posluchova k tamním vodopádům a ještě dále do Velké Bystřice. Celkem našlapeme kolem 15 km a do Olomouce se vrátíme okolo 18. hodiny.

  Akci vedou Hana Hulíková a Helena Jandová. Příspěvek na akci: členové Přátel přírody zdarma, hosté 30 Kč. Jízdné si hradí každý zvlášť, na akci se lze domluvit na společných jízdenkách zpět z Velké Bystřice.

Starší »

Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky finanční a věcné podpoře statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s.