Popis trasy Ke hvězdárně a Zlatému dolu

1. zastavení – Pomník obětem světových válek z roku 1928 a naproti je kulturní dům

2. zastavení – Vodní nádrž na lošovském potoku

3. zastavení – Hvězdárna Josefa Sienela

4. zastavení – Vodní nádrž Zlatý důl

5. zastavení – Hřiště - dětské s prolézačkami, fotbalové, tenisové (nutné předem si hřiště zamluvit), basketbalové

Popis trasy:

Vystoupit na autobusové zastávce Svolinského, u které se pod stromy skrývá pomník obětem světových válek a naproti je dům č. 65. (zastavení č. 1). Jdeme podél cesty, odkud přijel autobus, až do prudké zatáčky, která se stáčí dolů. Tam na pravé straně uvidíme vodní nádrž na lošovském potoku (zastavení č. 2), která je obklopena chatovou oblastí.

Jak budeme odcházet od nádrže, najdeme rozcestí, kde se dáme vlevo do kopce. Dále půjdeme kolem 2 chatek a u třetí zahneme vpravo do prudkého kopce ke hvězdárně (zastavení č. 3). 

Ta slouží veřejnosti od r. 1957, od r. 1992 pod správou Univerzity Palackého, od června 2005 je provozovatelem Občanské sdružení Hvězdárna Olomouc. Hvězdárna Lošov nabízí pro veřejnost pozorování noční oblohy pomocí dalekohledů doprovázené výkladem. V případě nepříznivého počasí je připraven náhradní program, promítání pořadu s astronomickou tematikou.
V roce 2007 oslavila hvězdárna padesát roků od svého otevření. U příležitosti tohoto významného jubilea došlo k pojmenování na "Hvězdárnu Josefa Sienela".  Josef Sienel byl místní učitel a velký propagátor astronomie. Otevřeno pro veřejnost je pravidelně v pátek po setmění, nepravidelně pro objednané.

Od hvězdárny sejdeme s kopce a odbočíme vpravo a půjdeme do lesa. Na začátku lesa je rozcestí, kde půjdeme mírně vpravo, poté do mírného kopečka (zůstaneme na hlavní cestě). Jdeme rovně delší trasu, ale potom když půjdeme z mírného kopce narazíme na rozcestí, odbočíme vpravo (travnatá cesta) a sejdeme dolů k vodní nádrži Zlatý důl (zastavení č. 4). Při geologickém průzkumu v letech 1985 zde byly nalezeny zbytky technického vybavení. V lokalitě Zlatý důl byla odkryta štola v délce 260 m vedoucí do hloubky 50 metrů. Předpokládá se, že odtud pocházel drahý kov, z nějž ještě před vznikem Olomouce razila na olomouckém hradě své mince knížata z rodu Přemyslovců.

Vrátíme se zpět k chatám a na rozcestí u hvězdárny půjdeme rovně po hlavní cestě do vesnice. U domu č. 16 odbočíme vlevo do Koperníkovy ulice, dále půjdeme po stejné ulici do kopce a naproti domu č. 8 je hřiště (zastavení č. 5). 

Jakmile si na hřišti trošku zasportujeme, už nám nic nebrání, abychom šli na autobus a hezky domů. Z hřiště sejdeme ulicí Zlaté doly na hlavní cestu, přejdeme přes přechod a jdeme k označníku zastávky, u kterého zahneme vpravo do ulice Kovářská. Na konci této ulice přijdeme k točně autobusů č. 11, odkud pojedeme směrem do Olomouce.

Zajímavosti o trase

Příroda v okolí

Chráněný strom liliovník tulipánokvětý, mraveniště, vodní nádrže, lesy

Další významné památky a místa

Turistické cíle

Drobné památky Lošova naleznete po celém rozsáhlém území. Přímo v obci je to při jízdě ze Svatého Kopečka kříž z r. 1865 po pravé straně na začátku obce. Kousek dál v parčíku na návsi je to kaple se zvonicí zasvěcená sv. Floriánovi s jeho obrazem. V parčíku u Svolinského ulice, po pravé straně, ve směru na Velkou Bystřici je pomník obětem světových válek z r. 1928 se jmény padlých.

V 2,5 km vzdálené samotě Zdiměř asi 1 km od Posluchova je to dřevěný kříž na památku rodiny revírníka Johna, vybudovaný z dřevěných trámů bývalé stodoly s plechovým Kristem. Na rameni kříže je hranatý otvor po jiném, odstraněném trámku. Nedaleko kříže jsou dva jubilejní kameny z r. 1898, jako památka na zakoupení lesů Lichtenštejny.

U hájenky směrem k Posluchovu je chráněný strom liliovník tulipánokvětý. Blíže ke Svatému Kopečku, těsně před křižovatkou je pomník malíře Jindřicha Lenharta, který zde skonal v r. 1955.

V bývalém panském lese Zlatý důl na křižovatce lesních cest, asi 1 km jihovýchodně, je kamenná mohyla s pamětní deskou z r. 1936 připomínající zakoupení zdejšího polesí městem Olomoucí.

Vojenskou památkou je fort č.II Radíkov, jeden ze čtyř předpokládaných fortů pevnosti Svatý Kopeček nad Radíkovem asi 2,5 km od Lošova.

Mnoho památek v Lošově nenávratně zmizelo při obdělávání pozemků a také při modernizaci a přestavbě obytných domů, na kterých byly různé svaté obrázky.  

Zpracovala

Lenka Grušková
Tímto jí velice děkujeme za výbornou práci!

Zdroje

www.olomouc.eu
www.mapy.cz
www.losov.estranky.cz
www.astroama.com/hvezdarny/losov/losov.htm
místní obyvatelé

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

Novinky

 • Nádhera v Bezručových sadech: Jihoslovanské mauzoleum se vrátilo do původní podoby

  15.8.2019

  Mauzoleum Kolaudací skončila minulý týden druhá etapa oprav Jihoslovanského mauzolea v Bezručových sadech. Třetí a závěrečná se bude týkat krypty a uložení pozůstatků vojáků z první světové války.

  Druhá etapa rekonstrukce byla rozfázována ještě na dvě podetapy. „Jsme na konci její druhé části, která začala na jaře a v níž byl opraven interiér kaple. Ta má nové omítky a byly zrestaurovány malby Vsevoloda Kolomackého,“ uvedl primátor Mirek Žbánek. Více...

 • Inspirující Olomouc: V čem je poslední etapa protipovodňových opatření prospěšná?

  8.8.2019

  Loyka Jedna z velkých investičních akcí posledních let, II. A etapa Protipovodňových opatření Olomouc, byla nominována do soutěže Adapterra Awards. Tato soutěž hledá co nejvíce inspirativní řešení různých staveb, které mohou pozitivně ovlivnit své okolí a reagují na klimatické změny. Budování protipovodňových opatření ve městě je nutností, navíc ale může plnit i právě takové funkce, které reagují na změny klimatu. O těchto přínosech hovoří Petr Loyka, vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu.

  "Vytvořili jsme místo, kde stojí za to jít a dotknout se řeky," říká v rozhovoru.

Starší »

Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky finanční a věcné podpoře statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s.