Historie městské části Nová Ulice

Městská část Nová Ulice, v níž se pohybujeme, se nachází na západě statutárního města Olomouc. Osada s německým názvem Neugasse vznikla r. 1742, kdy se z města Olomouce začala budovat vojenská pevnost. 

Jak výše řečeno, může za vznik Nové Ulice rozhodnutí o vybudování vojenské pevnosti, které v roce 1758 vydala císařovna Marie Terezie. Bylo nařízeno zbourání olomouckých předměstí a předměstských vesnic a jejich posunutí dále od hranic městských opevnění. Rozhodnutí se týkalo 350 předměstských domů a jejich čtyř tisíc obyvatel. Ti se museli přesunout do předpolí. Budovaly se pouze nízké, jednoduché, přízemni domky z nepálených cihel které vznikaly na poli. Po skončení pruského obléhání Olomouce se započalo s obnovováním zrušených předměstí v nově vybraných lokalitách. V obnovované městské čtvrti Střední Ulice (Nová Střední Ulice) si v letech 1774-1780 věřící postavili nový kostel Panny Marie Pomocné, tedy zasvěcení shodného se zbouraným kostelem v jejich staré čtvrti, a postupně sem přestěhovali několik kamenných uměleckých děl ze zrušených čtvrtí.V tehdejší době byla většina obyvatel Nové Ulice německého původu a židovští obyvatelé se k nim také hlásili.

Kvůli pevnosti byly na území Nové Ulice ještě v letech 1839–1846 vybudovány tři předsunuté forty (Tabulový vrch – Tafelberg, Šibeniční vrch – Galgenberg a fort č. XIII). Rozvoji čtvrti výrazně pomohlo zrušení pevnosti v roce1886 a vybudování železniční tratě Čelechovice-Olomouc. Roku 1893 byla Nová Ulice povýšena na městys a roku 1906 na město. Po vyhlášení Velké Olomouce byla roku 1919 sloučena s Olomoucí jako městská čtvrť.

Na území Nové Ulice byly dříve střelnice i popraviště na Šibeníku, lomy a cihelny, zahrady, rybníky a jezírka a před budováním sídliště to bylo i výletní a oddychové místo, kde vyvěral do studánky léčivý minerální Křížový pramen, ke kterému vedla křížová cesta. Najdeme zde také spoustu drobných památek. Bohužel je ale většina katastru nyní zastavěna novější poválečnou výstavbou. Někdy ale není špatná. Například obytný věžový dům s vodojemem postavený v roce 1973 byl ve své době nejvyšší stavbou svého druhu na území Olomouce a dodnes se podle něj lidé orientují. Atmosféru počátku 20. století na území městské části připomíná snad už jen starý hřbitov z roku 1901.

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(1)

Novinky

  • Ještě nemáte svůj soubor tras Do přírody ve městě? Právě vyšel dotisk

    10.1.2024

    Před Vánocemi 2023 přijela z tiskárny voňavá dodávka dotisku oblíbené brožury s trasami Do přírody ve městě. V informačním centru v podloubí olomoucké radnice ji můžete zdarma získat i vy. 

    Publikace obsahuje 16 zpracovaných vycházek za minulostí, současností a přírodou v různých čtvrtích města Olomouce. Každá trasa je popsána na čtyřstránkové kartě, text doplňují fotografie míst, která na trase navštívíte. Na webu www.prirodavemeste.cz pak najdete podrobnější popisy tras a zajímavosti z historie městských částí, kterými trasy procházejí.

  • Archeologové objevili u Olomouce hroby, obydlí a nástroje z doby kamenné i z keltského období

    25.10.2023

    Foto: Archeologické centrum Olomouc OLOMOUCKÝ REJ - Archeologové čekali, že při stavbě propojky západní tangenty s dálnicí D35 najdou zajímavé věci. Že ale budou nálezy tak bohaté, s tím určitě nepočítali. Podle Venduly Vránové z Archeologického centra jsou dosavadní výsledky výzkumu příjemným překvapením. Výzkum se koná na území mezi Globusem na kraji Olomouce, Křelovem a Břuchotínem. Příští rok zde začne stavba tříkilometrového dokončení západního obchvatu. Více...

Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.