Popis trasy Objevitelská výprava plná vody

Vystoupíme z busu MHD na zastávce U Kapličky a pokračujeme po Družební ulici směrem do sídliště Nové Sady, až dojdeme ke kapličce.

1. zastavení: Kaple Neposkvrněného početí Panny Marie

Pozdně barokní kaple Neposkvrněného početí Panny Marie z roku 1773 se nachází mezi panelovými domy na sídlišti, na rozhraní někdejších obcí Povel a Nové Sady. Kolem kaple stojí několik barokních soch přemístěných sem z různých částí Olomouce. Jedná se o sochy sv. Judy Tadeáše (1728), sv. Šebestiána (1720), sv. Jana Nepomuckého (1728), Boha Otce (1751) a podstavec kříže z roku 1832.

Kolem kapličky je menší kruhový objezd. My se na něm dáme první cestou doprava a tímto chodníkem pokračujeme dále. Přejdeme Voskovcovu ulici a zamíříme ke schodům, vedoucím do Teichmannovy ulice, kterou projdeme až na konec. Ocitneme se u silnice mezi ulicemi Jižní a Slavonínská, kterou přejdeme do protější ulice Požárníků. Tou jdeme stále rovně mezi domky po cyklostezce, až dojdeme k pískovně Hamrys.

2. zastavení: Pískovna Hamrys

Kolem pískovny Hamrys postupně vzniká nová rekreační zóna, hektarová plocha parkové zeleně. Dohromady zde bude vysázeno kolem 60 stromů a bezmála pět stovek keřů. U Hamrysu si můžeme posedět na lavičce, nakrmit kachny nebo si třeba i natrhat mirabelky z okolních stromů. Až se pokocháme, pokračujeme po cyklostezce stále rovně ke kolejím. Po přejití kolejí odbočíme na první polní cestu vlevo. Ta nás po několika stovkách metrů dovede k dalšímu rekreačnímu areálu, k rybníku Kaprodrom.

3. zastavení: Rybník Kaprodrom

Areál u rybníku Kaprodrom nabízí vyžití nejen pro rybáře. Dá se tu různě sportovat a občerstvit (viz vybavení po cestě), v letní sezonu se tu i griluje. Jakmile si odpočineme u Kaprodromu, vyjdeme z areálu ven a pokračujeme rovně ulicí Nebeskou a na ni navazující Andělskou, až vyjdeme u silnice v Dolní novosadské ulici. Silnici přejdeme a po zhruba čtyřech desítkách metrů směrem vpravo dojdeme k novosadskému kostelu.

4. zastavení: Kostel sv. Filipa a Jakuba se hřbitovem

Pozdně barokní kostel vystavěný v letech 1773–1775, v tehdy ještě samostatné obci, byl v roce 1860 povýšen na farní. Mobiliář pochází převážně ze zrušených olomouckých klášterů. V presbytáři kostela můžeme vidět kopii deskového gotického obrazu Novosadské ukřižování z první poloviny 15. století. Obraz od Mistra Rajhradského oltáře se na Novosady dostal darem roku 1784. Originál je dnes vystaven ve stálé expozici Národní galerie v Praze.

U vchodu do kostela stojí kamenný kříž z roku 1834, doprovázený sochami Panny Marie a sv. Jana. Ve věži kostela je zavěšen zvon pocházející ze zaniklého olomouckého kostela sv. Blažeje. Zvon byl ulit roku 1547 a do novosadského kostela se dostal v roce 1785. Kostel je obklopen hřbitovem se zajímavými hrobkami, přesunutým sem v roce 1873. Architektonicky i výtvarně hodnotná je např. hrobka manželů Brděkových z let 1903-1904 v neorománském slohu.

Opustíme areál kostela a pokračujeme směrem vpravo. Po chodníku se dostaneme k  přejezdu u železniční stanice Nové Sady. Kousek za ním stojí monumentální barokní socha Panny Marie z roku 1758 neznámého olomouckého autora. Podíváme se na ni, vrátíme se, znovu přejdeme železniční přejezd a za ním se vydáme cestou doleva kolem zahrádkářské kolonie. Cesta se stočí opět doleva pod starý železniční most, za kterým se napojíme na cyklostezku, vedoucí podél Moravy. A ta nás dovede k obloukovému mostu.

5. zastavení: Obloukový most přes řeku Moravu

V současné podobě zde tento most stojí od roku 2008. Pro svou výjimečnost byl přihlášen do soutěže Stavba roku 2009. Spojuje městskou část Nové Sady s Novým Světem a Holicí na protějším břehu Moravy. Kolem mostu se většinou vyskytuje v hojné míře vodní ptactvo, které je možné krmit. Na mostě se rozhodneme, jestli budeme pokračovat cestou vlevo kolem Moravy směrem k centru města (kratší trasa), nebo jestli ještě nakoukneme do městské části Nový Svět směrem doprava.

Kratší trasa: Pokračujeme vlevo cestou kolem řeky Moravy, na níž proběhla v minulých letech zásadní protipovodňová opatření. Terénní úpravy umožnily, aby se řeka v případě potřeby mohla doširoka rozlít, čímž se zpomalí její tok a nenapáchá tolik škody. Mírné břehy i vybudované stezky jsou oblíbeným vycházkovým místem, je možnost posedět zde na lavičkách, vznikl tady i umělý zelený ostrov. Podél Moravy projdeme pod mostem ve Velkomoravské ulici a pokračujeme po cyklostezce kolem jezu na Moravě, až dojdeme k obchodnímu centru Šantovka. Tady naše trasa končí. Děti si mohou pohrát na zdejším hřišti, jemuž dominuje obří pirátská loď, je zde možnost stánkového občerstvení. V sousedství hřiště se nacházejí zastávky městských tramvají, které nás po městě odvezou, kam budeme potřebovat.

Pokud nás zajímá historie a drobné památky Nového Světa, projdeme obloukový most směrem doprava a za ním pokračujeme cestou, která se stáčí mezi pole doleva. Dojdeme na menší křižovatku. Pokud popojdeme nějaký ten metr směrem nahoru do ulice U Rybářských stavů, naskytnou se nám zajímavé výhledy na město.

6. zastavení: Výhled z ulice U Rybářských stavů

Když si člověk dobře stoupne a vystihne správný  úhel, nabídne se mu zajímavý pohled na několik olomouckých kostelů a výškovou budovu BEA campus.

Kousek se zase vrátíme zpět a pokračujeme ulicí U Rybářských stavů. Cesta povede kolem staré rybářské budovy směrem k železničnímu přejezdu. Za ním pokračujeme Rybářskou ulicí a na další menší křižovatce zahneme doleva do Přichystalovy ulice. V ní je po několika stovkách metrů možnost občerstvení v hospůdce Na Hřišti. Přichystalovou ulicí potom pokračujeme dalších asi 100 metrů, až dojdeme ke škole s pamětní deskou.

7. zastavení: Pamětní deska místních hrdinů

Pamětní deska na škole v Přichystalově ulici připomíná místní hrdiny z druhé světové války. Po některých z nich je pojmenováno několik novosvětských ulic, například právě Přichystalova a na ni kolmá Sudova. Do ní vede odbočka přímo před školou. V této široké ulici, spíše návsi, se nachází několik památek.

8. zastavení: Památky v Sudově ulici

Sudova ulice patří k nejstarším částem Nového Světa. Najdeme v ní kříž s reliéfem Panny Marie Bolestné z roku 1820 či starou budovu bývalé požární zbrojnice. Dobrovolní hasiči mají na Novém Světě tradici od roku 1915. O žíznivé poutníky se postarají hned ve dvou zdejších hospodách, a to U Žida a v pivnici Knihovna. Ze Sudovy ulice se vrátíme do Přichystalovy a pokračujeme v ní směrem doprava. Na konci ulice nás čeká poslední místní památka.

9. zastavení: Kaplička

Naše putování po Novém Světě zakončíme u kapličky z 19. století vedle železničního přejezdu na křižovatce ulic Přichystalovy a Holické. Kousek od ní směrem zpět do Přichystalovy ulice jsou autobusové zastávky MHD.

Poznámky k trase

Na Novém Světě strávila své dětství herečka Hana Maciuchová.

U kaple Neposkvrněného početí Panny Marie Na Nových Sadech probíhají každoročně v září Novosadské slavnosti s výstavkou historických fotografií a bohatým kulturním programem.

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(1)

Novinky

  • Poznejte Olomouc zblízka – s průvodcem i po vlastní ose

    4.8.2024

    Plánujete prázdninovou dovolenou v Olomouci? Anebo se sem chystáte na výlet? Dobrá volba! Olomouc je totiž druhá největší památková rezervace v České republice, a navíc nemusíte nachodit stovky kilometrů, abyste toho hodně, ale opravdu hodně viděli.

    Historické centrum města vás okouzlí svou nezaměnitelnou atmosférou a památky, především ty barokní, jsou tu doslova na každém kroku. Nechoďte s hlavou sklopenou, ale koukněte občas nahoru. Na starých městských domech v centru se totiž dochovala původní znamení a na řadě z nich i výzdoba, která vám doslova vyrazí dech. V parcích, rozprostírajících se okolo města, se můžete zchladit ve stínu stromů anebo relaxovat třeba u knížky. A co teprve olomoucké uličky… Hrnčířská, Školní, Kačení, Kozí a další… Až jimi budete procházet, zkuste se chvíli zastavit a rozhlédnout se kolem sebe. Dýchne na vás atmosféra dob minulých a bude se vám jen těžko odcházet. Olomouc je krásná v každém ročním období, ale léto je prostě léto! Více...

  • Ještě nemáte svůj soubor tras Do přírody ve městě? Právě vyšel dotisk

    10.1.2024

    Před Vánocemi 2023 přijela z tiskárny voňavá dodávka dotisku oblíbené brožury s trasami Do přírody ve městě. V informačním centru v podloubí olomoucké radnice ji můžete zdarma získat i vy. 

    Publikace obsahuje 16 zpracovaných vycházek za minulostí, současností a přírodou v různých čtvrtích města Olomouce. Každá trasa je popsána na čtyřstránkové kartě, text doplňují fotografie míst, která na trase navštívíte. Na webu www.prirodavemeste.cz pak najdete podrobnější popisy tras a zajímavosti z historie městských částí, kterými trasy procházejí.

Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.