Popis trasy Skoro zapomenutá čtvrť

1. zastavení: Kaplička

Po vystoupení z autobusu se vrátíme po trase autobusu zpět proti směru jízdy, zahneme doleva a uvidíme pěkně opravenou kapličku z 19. století. Šikmo naproti přes Holickou ulici vidíte budovy bývalých jezdeckých kasáren, později kasáren Prokopa Holého.

2. zastavení: Škola s pamětní deskou

Vrátíme se na autobusovou zastávku a budeme pokračovat v cestě ulicí Přichystalovou. Po pravé straně uvidíme budovu základní školy s pamětní deskou. Škola je nyní součástí ZŠ Nedvědova a v současné době jsou v budově dvě třídy mateřské školy.

3. zastavení: Křížek z roku 1820

Na Přichystalovu ulici je doleva kolmá ulice Jana Sudy. Hned na kraji ulice se po pravé straně nachází kříž s reliéfem Panny Marie Bolestné z r. 1820. Šikmo naproti přes Sudovu ulici se nachází v domě se zelenou fasádou restaurace U Žida pro případné občerstvení v úvodu cesty.

4. zastavení: Kulturní dům LOLA

Dále po pravé straně Sudovy ulice najdeme kulturní dům LOLA. Kulturní dům provozuje taneční škola LOLA'S DANCE.

5. zastavení: Požární zbrojnice

Pár kroků dál se můžete opět po pravé straně ulice podívat na budovu bývalé požární zbrojnice. Teď se otočíme a Sudovou ulicí se vracíte na ulici Přichystalovu, kde zahnete doleva a pokračujete po "Přichystalce."

Možné zastavení: letní zahrádka Na Hřišti. Tam se můžeme v létě občerstvit, případně si zasportovat. Nebo obojí.

6. zastavení: Železniční most

Pokračujeme rovně po ulici Přichystalově, mineme konečnou autobusových linek č. 13 a 22. Za konečnou zastávkou můžeme odbočit doprava po hlavní silnici k silničnímu mostu přes Moravu u kojeneckého ústavu – v tom případě je trasa celá bezbariérová. Jinak lze pokračovat rovně kolem čističky. Za čističkou cesta přechází v nezpevněnou polní cestu. Jakmile dojdeme k Moravě, dáme se doprava podél břehu po úzké pěšince. Dojdeme k železničnímu mostupřes řeku Moravu.

7. zastavení: Obloukový most přes Moravu

Cesta se různě klikatí, vyloupne se výhled na olomoucké dominanty. Jakmile dojdeme na asfaltovou silnici, odbočíme doprava. Za chvíli dojdeme k červenému obloukovému mostu. V řece zde obvykle plave spousta kačen. Pokud nám zbyl kousek svačiny, můžeme se o něj s nimi podělit.

Pokud jste se vydali na opravdu krátkou procházku, odbočte před mostem doprava a dojdete zpět na konečnou autobusu č. 13 a 22. Pokud máte času dost, doporučujeme pokračovat za mostem doprava podél Moravy až do centra Olomouce.

8. zastavení: Dětské hřiště u Šantovky

Zhruba za 15 minut dojdeme k rušné Velkomoravské ulici. Před mostem přes magistrálu je možno odbočit doleva a dojít na zastávku tramvají č. 3 a 5. Pokud budete pokračovat pěšky, je třeba podejít most (tam bývá po dešti bláto, ale dá se projít) a už jste na upraveném chodníku s lavečkami s výhledem na řeku. U Šantovky je úžasné dětské hřiště (odměna pro děti za dlouhou cestu), motokáry, hřiště na plážový volejbal a venkovní občerstvení Maják.

Zajímavosti z trasy

Příroda v okolí

Kolem vody si užijeme přírodu, hezká je i procházka čtvrtí Nový Svět.

Další významné památky a místa

V této čtvrti strávila své dětství česká herečka Hana Maciuchová

Zpracovala

Marcela Dosedělová
Tímto jí velice děkujeme za výbornou práci!

Zdroje

www.turistika.cz

www.wikipedie.cz

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

Novinky

 • Projekt Do přírody ve městě shání dobrovolníky

  18.6.2019

  Přátelé, kamarádi, milí dosavadní spolupracovníci na projektu Do přírody ve městě

  a také všichni noví zájemci o zapojení do projektu!

  Jak jistě mnozí víte nebo si vzpomínáte, v roce 2014 odstartoval náš projekt „Do přírody ve městě“. Jeho cílem bylo na předměstích Olomouce vytýčit nenáročné vycházkové příměstské trasy pro individuální turistiku, které začínají a končí u zastávek MHD. Trasy spojují drobné historické a kulturní památky okrajových částí města s přírodou, která na ně navazuje. 

  Na projektu spolupracovalo 16 dobrovolníků, kteří vyrazili do terénu, zjistili, co se tam nachází, vymysleli trasy a jednotlivá zastavení popsali a nafotili  podle jednotného zadání. Z toho vznikl web www.prirodavemeste.cz (od loňského jara v současné grafické podobě), na počátečních a koncových zastávkách MHD jsme ve spolupráci s dopravním podnikem osadili cedule s popisy tras a informacemi o projektu. Všechny  trasy, vhodné pro půldenní výlety,  jsme organizovaně prošli, některé i vícekrát, a to hlavně ve dvou letech následujících. Projekt potom na nějakou dobu "zamrzl", nic nového se nedělo ani nevymýšlelo.

  Po několika pokusech se nyní konečně podařilo najít společnou řeč s městem, které nám poskytlo peníze na dodání aktualizovaných dat, díky čemuž vznikne brožura propagující myšlenku projektu a s popisem jednotlivých tras.

  Jak se do toho můžete zapojit i vy, najdete zde. Jsme rádi za každého pomocníka!

 • Výlet z Lošova přes Posluchov do Velké Bystřice

  15.5.2019

  Sobota 1. června

  DEN PRO PŘÍRODU: Výlet z Lošova přes Posluchov do Velké Bystřice

  aneb kousek za humny přes hvězdárnu, vodní nádrž a na vodopád

  8.45 │ sraz zast. MHD bus 11 Olomouc-Lošov

  Svátek českých Přátel přírody – "Den pro přírodu" - půjdeme letos oslavit do blízkého okolí Olomouce. Vydáme se po jedné z tras našeho projektu Do přírody ve městě, a to kolem Lošova přes zdejší hvězdárnu a vodní nádrž Zlatý důl. Protáhneme ji ale ještě do Posluchova k tamním vodopádům a ještě dále do Velké Bystřice. Celkem našlapeme kolem 15 km a do Olomouce se vrátíme okolo 18. hodiny.

  Akci vedou Hana Hulíková a Helena Jandová. Příspěvek na akci: členové Přátel přírody zdarma, hosté 30 Kč. Jízdné si hradí každý zvlášť, na akci se lze domluvit na společných jízdenkách zpět z Velké Bystřice.

Starší »

Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky finanční a věcné podpoře statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s.