Popis trasy Skoro zapomenutá čtvrť

1. zastavení: Kaplička

Po vystoupení z autobusu se vrátíme po trase autobusu zpět proti směru jízdy, zahneme doleva a uvidíme pěkně opravenou kapličku z 19. století. Šikmo naproti přes Holickou ulici vidíte budovy bývalých jezdeckých kasáren, později kasáren Prokopa Holého.

2. zastavení: Škola s pamětní deskou

Vrátíme se na autobusovou zastávku a budeme pokračovat v cestě ulicí Přichystalovou. Po pravé straně uvidíme budovu základní školy s pamětní deskou. Škola je nyní součástí ZŠ Nedvědova a v současné době jsou v budově dvě třídy mateřské školy.

3. zastavení: Křížek z roku 1820

Na Přichystalovu ulici je doleva kolmá ulice Jana Sudy. Hned na kraji ulice se po pravé straně nachází kříž s reliéfem Panny Marie Bolestné z r. 1820. Šikmo naproti přes Sudovu ulici se nachází v domě se zelenou fasádou restaurace U Žida pro případné občerstvení v úvodu cesty.

4. zastavení: Kulturní dům LOLA

Dále po pravé straně Sudovy ulice najdeme kulturní dům LOLA. Kulturní dům provozuje taneční škola LOLA'S DANCE.

5. zastavení: Požární zbrojnice

Pár kroků dál se můžete opět po pravé straně ulice podívat na budovu bývalé požární zbrojnice. Teď se otočíme a Sudovou ulicí se vracíte na ulici Přichystalovu, kde zahnete doleva a pokračujete po "Přichystalce."

Možné zastavení: letní zahrádka Na Hřišti. Tam se můžeme v létě občerstvit, případně si zasportovat. Nebo obojí.

6. zastavení: Železniční most

Pokračujeme rovně po ulici Přichystalově, mineme konečnou autobusových linek č. 13 a 22. Za konečnou zastávkou můžeme odbočit doprava po hlavní silnici k silničnímu mostu přes Moravu u kojeneckého ústavu – v tom případě je trasa celá bezbariérová. Jinak lze pokračovat rovně kolem čističky. Za čističkou cesta přechází v nezpevněnou polní cestu. Jakmile dojdeme k Moravě, dáme se doprava podél břehu po úzké pěšince. Dojdeme k železničnímu mostupřes řeku Moravu.

7. zastavení: Obloukový most přes Moravu

Cesta se různě klikatí, vyloupne se výhled na olomoucké dominanty. Jakmile dojdeme na asfaltovou silnici, odbočíme doprava. Za chvíli dojdeme k červenému obloukovému mostu. V řece zde obvykle plave spousta kačen. Pokud nám zbyl kousek svačiny, můžeme se o něj s nimi podělit.

Pokud jste se vydali na opravdu krátkou procházku, odbočte před mostem doprava a dojdete zpět na konečnou autobusu č. 13 a 22. Pokud máte času dost, doporučujeme pokračovat za mostem doprava podél Moravy až do centra Olomouce.

8. zastavení: Dětské hřiště u Šantovky

Zhruba za 15 minut dojdeme k rušné Velkomoravské ulici. Před mostem přes magistrálu je možno odbočit doleva a dojít na zastávku tramvají č. 3 a 5. Pokud budete pokračovat pěšky, je třeba podejít most (tam bývá po dešti bláto, ale dá se projít) a už jste na upraveném chodníku s lavečkami s výhledem na řeku. U Šantovky je úžasné dětské hřiště (odměna pro děti za dlouhou cestu), motokáry, hřiště na plážový volejbal a venkovní občerstvení Maják.

Zajímavosti z trasy

Příroda v okolí

Kolem vody si užijeme přírodu, hezká je i procházka čtvrtí Nový Svět.

Další významné památky a místa

V této čtvrti strávila své dětství česká herečka Hana Maciuchová

Zpracovala

Marcela Dosedělová
Tímto jí velice děkujeme za výbornou práci!

Zdroje

www.turistika.cz

www.wikipedie.cz

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

Novinky

 • Pozvánka: Pojďte s námi na procházku z Bělidel do Bystrovan!

  27.12.2018

  V pátek 15. března 2019 se bude konat první organizovaná vycházka po trasách projektu Do přírody ve městě v novém roce. Zájemci si budou moci spolu s Martou P. Perůtkovou a Hynkem Pečinkou projít olomouckou čtvrť Bělidla, seznámit se s její historií a drobnými památkami a následně vyrazit podél řeky Bystřičky přírodním parkem do Bystrovan. Cestou čeká účastníky několik zastavení, v Bystrovanech zajímavá náves a v cíli jedna ze dvou útulných hospůdek. Trasa má asi 4,5 km, v 18.00 budeme v Bystrovanech. Zpět do města odtud v rozumných intervalech jezdí autobus č. 15, kterým jste u hlavního nádraží za čtvrthodinku.

  Sraz: 16.30 zastávka tram č. 4 "Bělidla". Příspěvek: členové Přátel přírody zdarma, hosté 20 Kč.

 • Přes Ameriku, les a vědecké městečko jsme došli do minipivovaru. To vše lze najít v Holici

  10.9.2018

  Dsc02360-1

  V úterý 4. září jsme uspořádali další podvečerní vycházku z cyklu "Do přírody ve městě". Pod vedením Hanky Hulíkové jsme si prohlédli z jiného úhlu městkou část Holice a na ni navazující krajinu. Na konečné autobusu u holické školy se sešlo 20 zájemců o krátký výlet, který tentokrát vedl přes volnočasový přírodní areál Amerika a budoucí rekreační zónu Holický les mezi Holicí a Novým Světem a dále kolem objektů univerzitního Vědeckotechnického parku. 

  Po hodině a půl klidné chůze jsme došli na konečnou zastávku autobusu v ulici Šlechtitelů. Tady se v objektu bývalého statku Sempra nachází Hanácký pivovar, jehož sládek, pan Hanuštiak, nás provedl provozem a napojil nás třemi vzorky z místní produkce, kterou bylo možno hned zakoupit. S cinkajícími taškami jsme se spokojeně rozcházeli pozdně letním podvečerem.

  Výběr fotek z tohoto výletu najdete zde.

Starší »

Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky finanční a věcné podpoře statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s.