Popis trasy Ven z města po louce a po poli

Konečná zastávka tramvaje č. 4 a začátek trasy leží na souběhu dvou frekventovaných ulic – Pavlovická a U Podjezdu. Ze zastávky se vydáme vlevo směrem na Chválkovice.


1. zastavení

Restaurace a pizzerie Na Pile na ulici Pavlovická 30. Od 11:00 hod. si je možno vybrat z široké nabídky pizz či víkendového menu.

2. zastavení

TS Bohemia, Veteran Arena. V přízemní prodejní haly elektromarketu TS Bohemia si děti mohou zasportovat před interaktivní obrazovkou. Veteran Arena, muzeum historických automobilů připomíná věhlas československého předválečného automobilového průmyslu. (Otevřeno od začátku dubna do konce listopadu, celý týden mimo pondělí od 10 -17 hod. - na ul. Sladkovského 3).

 

3. zastavení

Železniční přejezd trati Olomouc – Šternberk. Z areálu TS Bohemia a Veteran Arény se vydáme doleva, tedy pokračujeme asi 150 metrů ulicí Sladovní po prašné, kamenité cestě. Na konci budeme odměněni překvapivým výhledem na hřebeny Nízkého Jeseníku. Jakmile překročíme přejezd, máme dvě možnosti:

A) Kratší verzeVydáme se doleva, asi 300 metrů k železničnímu depu. Po pravé ruce máme louku, po levé ruce železniční trať. Před železničním depem zvláště páni kluci ocení vystavenou parní lokomotivu. Překřížíme ulici U Podjezdu a pokračujeme ulicí Edisonovou asi 100 metrů na konečnou, či spíše výchozí zastávku tramvaje č. 4.


B) Delší verzeVydáme se doprava polní kamenitou cestou podél trati, kterou máme po pravé ruce. Asi po 300 metrech cesta končí závorou. Za závorou se otvírá louka lemovaná lužním porostem. Pokračujeme úzkou polní cestou (ale dá se jít pohodlně po louce vedle ní). V mezerách mezi korunami stromů se objeví věž Klášterního Hradiska, v dálce je vidět bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku.
Po 400 metrech se cesta mírně odklání vlevo, obchází zahrádkovou kolonii a za ní se stáčí doprava. Pozor! Následuje nechráněný železniční přejezd bez zvukové a světelné signalizace. Za ním pokračujeme asi 100 metrů k rozcestí polních cest. Můžeme odtud obdivovat výhled na hřebeny Nízkého Jeseníku. 

4. zastavení

Rozcestí polních cest. Opět máme dvě možnosti.


A) Delší varianta - asi 1,5 km. Pokračujeme rovně a po 600 metrech málo používané polní cesty se dostaneme na asfaltovanou cyklostezku, která vede od Chválkovického Fortu II do Černovíra. Vydáme-li se doprava po cyklostezce, překřížíme frekventovanou ulici Chválkovickou a pokračujeme dále ve směru ulicí Kubatovou asi 300 metrů na autobusovou zastávku č. 11 a 13 na Selském náměstí ve Chválkovicích.  Na rohu ul. Kubatova a Šubova můžeme zavítat na dětské hřiště s prolézačkami.


B) Kratší varianta - asi 700 metrů. Na rozcestí mezi poli se vydáme doprava polní cestou asi 400 metrů, na kterou navazuje ulice Na Luhu ve Chválkovicích. Tou pokračujeme asi 200 metrů. Přejdeme ulici Chválkovickou a pokračujeme ve směru, po 50 metrech za rohem na Selském náměstí dojdeme na autobusovou zastávku Na Rohu, linek č. 11 a 13.

Příroda v okolí

Trasa vede s větší části otevřenou krajinou (loukou, polem) s širokými výhledy na předhůří Jeseníků.

Zpracoval

Květoslav Richter
Tímto mu velice děkujeme za výbornou práci!

Zdroje

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

Novinky

 • Předjarní vycházka Do přírody ve městě: Z Bělidel do Bystrovan s průvodcem

  18.3.2019

  20190315_171100 První letošní komentovaná vycházka po trasách "Do přírody ve městě" nás v pátek 15. března 2019 v podvečer zavedla do čtvrti Bělidla, odkud jsme šli dále podél toku Bystřičky do obce Bystrovany hned za olomouckými humny. Průvodcem po trase, která zabrala kolem hodiny a půl chůze, byl Hynek Pečinka.

  Po seznámení s ideou projektu Do přírody ve městě, v rámci kterého náš spolek v roce 2014 vytyčil na předměstích Olomouce 17 vycházkových tras, jako byla ta dnešní, jsme vyrazili na cestu. Krátce jsme se zastavili v Libušině ulici u zvoničky a mariánského sloupu a připomněli si historii čtvrti Bělidla, kterou zakládali naši předci vlastně natřikrát. Původně překvapivě v dnešní Sokolské ulici v samém centru města. Ve svém současném katastru jsou Bělidla až od konce 18. století a součástí města Olomouce od roku 1919. Více...

 • Pozvánka: Pojďte s námi na procházku z Bělidel do Bystrovan!

  27.12.2018

  V pátek 15. března 2019 se bude konat první organizovaná vycházka po trasách projektu Do přírody ve městě v novém roce. Zájemci si budou moci spolu s Martou P. Perůtkovou a Hynkem Pečinkou projít olomouckou čtvrť Bělidla, seznámit se s její historií a drobnými památkami a následně vyrazit podél řeky Bystřičky přírodním parkem do Bystrovan. Cestou čeká účastníky několik zastavení, v Bystrovanech zajímavá náves a v cíli jedna ze dvou útulných hospůdek. Trasa má asi 4,5 km, v 18.00 budeme v Bystrovanech. Zpět do města odtud v rozumných intervalech jezdí autobus č. 15, kterým jste u hlavního nádraží za čtvrthodinku.

  Sraz: 16.30 zastávka tram č. 4 "Bělidla". Příspěvek: členové Přátel přírody zdarma, hosté 30 Kč.

Starší »

Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky finanční a věcné podpoře statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s.