Popis trasy Ven z města po louce a po poli

Konečná zastávka tramvaje č. 4 a začátek trasy leží na souběhu dvou frekventovaných ulic – Pavlovická a U Podjezdu. Ze zastávky se vydáme vlevo směrem na Chválkovice.


1. zastavení

Restaurace a pizzerie Na Pile na ulici Pavlovická 30. Od 11:00 hod. si je možno vybrat z široké nabídky pizz či víkendového menu.

2. zastavení

TS Bohemia, Veteran Arena. V přízemní prodejní haly elektromarketu TS Bohemia si děti mohou zasportovat před interaktivní obrazovkou. Veteran Arena, muzeum historických automobilů připomíná věhlas československého předválečného automobilového průmyslu. (Otevřeno od začátku dubna do konce listopadu, celý týden mimo pondělí od 10 -17 hod. - na ul. Sladkovského 3).

 

3. zastavení

Železniční přejezd trati Olomouc – Šternberk. Z areálu TS Bohemia a Veteran Arény se vydáme doleva, tedy pokračujeme asi 150 metrů ulicí Sladovní po prašné, kamenité cestě. Na konci budeme odměněni překvapivým výhledem na hřebeny Nízkého Jeseníku. Jakmile překročíme přejezd, máme dvě možnosti:

A) Kratší verzeVydáme se doleva, asi 300 metrů k železničnímu depu. Po pravé ruce máme louku, po levé ruce železniční trať. Před železničním depem zvláště páni kluci ocení vystavenou parní lokomotivu. Překřížíme ulici U Podjezdu a pokračujeme ulicí Edisonovou asi 100 metrů na konečnou, či spíše výchozí zastávku tramvaje č. 4.


B) Delší verzeVydáme se doprava polní kamenitou cestou podél trati, kterou máme po pravé ruce. Asi po 300 metrech cesta končí závorou. Za závorou se otvírá louka lemovaná lužním porostem. Pokračujeme úzkou polní cestou (ale dá se jít pohodlně po louce vedle ní). V mezerách mezi korunami stromů se objeví věž Klášterního Hradiska, v dálce je vidět bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku.
Po 400 metrech se cesta mírně odklání vlevo, obchází zahrádkovou kolonii a za ní se stáčí doprava. Pozor! Následuje nechráněný železniční přejezd bez zvukové a světelné signalizace. Za ním pokračujeme asi 100 metrů k rozcestí polních cest. Můžeme odtud obdivovat výhled na hřebeny Nízkého Jeseníku. 

4. zastavení

Rozcestí polních cest. Opět máme dvě možnosti.


A) Delší varianta - asi 1,5 km. Pokračujeme rovně a po 600 metrech málo používané polní cesty se dostaneme na asfaltovanou cyklostezku, která vede od Chválkovického Fortu II do Černovíra. Vydáme-li se doprava po cyklostezce, překřížíme frekventovanou ulici Chválkovickou a pokračujeme dále ve směru ulicí Kubatovou asi 300 metrů na autobusovou zastávku č. 11 a 13 na Selském náměstí ve Chválkovicích.  Na rohu ul. Kubatova a Šubova můžeme zavítat na dětské hřiště s prolézačkami.


B) Kratší varianta - asi 700 metrů. Na rozcestí mezi poli se vydáme doprava polní cestou asi 400 metrů, na kterou navazuje ulice Na Luhu ve Chválkovicích. Tou pokračujeme asi 200 metrů. Přejdeme ulici Chválkovickou a pokračujeme ve směru, po 50 metrech za rohem na Selském náměstí dojdeme na autobusovou zastávku Na Rohu, linek č. 11 a 13.

Příroda v okolí

Trasa vede s větší části otevřenou krajinou (loukou, polem) s širokými výhledy na předhůří Jeseníků.

Zpracoval

Květoslav Richter
Tímto mu velice děkujeme za výbornou práci!

Zdroje

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

Novinky

 • Projekt Do přírody ve městě shání dobrovolníky

  18.6.2019

  Přátelé, kamarádi, milí dosavadní spolupracovníci na projektu Do přírody ve městě

  a také všichni noví zájemci o zapojení do projektu!

  Jak jistě mnozí víte nebo si vzpomínáte, v roce 2014 odstartoval náš projekt „Do přírody ve městě“. Jeho cílem bylo na předměstích Olomouce vytýčit nenáročné vycházkové příměstské trasy pro individuální turistiku, které začínají a končí u zastávek MHD. Trasy spojují drobné historické a kulturní památky okrajových částí města s přírodou, která na ně navazuje. 

  Na projektu spolupracovalo 16 dobrovolníků, kteří vyrazili do terénu, zjistili, co se tam nachází, vymysleli trasy a jednotlivá zastavení popsali a nafotili  podle jednotného zadání. Z toho vznikl web www.prirodavemeste.cz (od loňského jara v současné grafické podobě), na počátečních a koncových zastávkách MHD jsme ve spolupráci s dopravním podnikem osadili cedule s popisy tras a informacemi o projektu. Všechny  trasy, vhodné pro půldenní výlety,  jsme organizovaně prošli, některé i vícekrát, a to hlavně ve dvou letech následujících. Projekt potom na nějakou dobu "zamrzl", nic nového se nedělo ani nevymýšlelo.

  Po několika pokusech se nyní konečně podařilo najít společnou řeč s městem, které nám poskytlo peníze na dodání aktualizovaných dat, díky čemuž vznikne brožura propagující myšlenku projektu a s popisem jednotlivých tras.

  Jak se do toho můžete zapojit i vy, najdete zde. Jsme rádi za každého pomocníka!

 • Výlet z Lošova přes Posluchov do Velké Bystřice

  15.5.2019

  Sobota 1. června

  DEN PRO PŘÍRODU: Výlet z Lošova přes Posluchov do Velké Bystřice

  aneb kousek za humny přes hvězdárnu, vodní nádrž a na vodopád

  8.45 │ sraz zast. MHD bus 11 Olomouc-Lošov

  Svátek českých Přátel přírody – "Den pro přírodu" - půjdeme letos oslavit do blízkého okolí Olomouce. Vydáme se po jedné z tras našeho projektu Do přírody ve městě, a to kolem Lošova přes zdejší hvězdárnu a vodní nádrž Zlatý důl. Protáhneme ji ale ještě do Posluchova k tamním vodopádům a ještě dále do Velké Bystřice. Celkem našlapeme kolem 15 km a do Olomouce se vrátíme okolo 18. hodiny.

  Akci vedou Hana Hulíková a Helena Jandová. Příspěvek na akci: členové Přátel přírody zdarma, hosté 30 Kč. Jízdné si hradí každý zvlášť, na akci se lze domluvit na společných jízdenkách zpět z Velké Bystřice.

Starší »

Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky finanční a věcné podpoře statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s.