Popis trasy Ven z města po louce a po poli

Konečná zastávka tramvaje č. 4 a začátek trasy leží na souběhu dvou frekventovaných ulic – Pavlovická a U Podjezdu. Ze zastávky se vydáme vlevo směrem na Chválkovice.


1. zastavení

Restaurace a pizzerie Na Pile na ulici Pavlovická 30. Od 11:00 hod. si je možno vybrat z široké nabídky pizz či víkendového menu.

2. zastavení

TS Bohemia, Veteran Arena. V přízemní prodejní haly elektromarketu TS Bohemia si děti mohou zasportovat před interaktivní obrazovkou. Veteran Arena, muzeum historických automobilů připomíná věhlas československého předválečného automobilového průmyslu. (Otevřeno od začátku dubna do konce listopadu, celý týden mimo pondělí od 10 -17 hod. - na ul. Sladkovského 3).

 

3. zastavení

Železniční přejezd trati Olomouc – Šternberk. Z areálu TS Bohemia a Veteran Arény se vydáme doleva, tedy pokračujeme asi 150 metrů ulicí Sladovní po prašné, kamenité cestě. Na konci budeme odměněni překvapivým výhledem na hřebeny Nízkého Jeseníku. Jakmile překročíme přejezd, máme dvě možnosti:

A) Kratší verzeVydáme se doleva, asi 300 metrů k železničnímu depu. Po pravé ruce máme louku, po levé ruce železniční trať. Před železničním depem zvláště páni kluci ocení vystavenou parní lokomotivu. Překřížíme ulici U Podjezdu a pokračujeme ulicí Edisonovou asi 100 metrů na konečnou, či spíše výchozí zastávku tramvaje č. 4.


B) Delší verzeVydáme se doprava polní kamenitou cestou podél trati, kterou máme po pravé ruce. Asi po 300 metrech cesta končí závorou. Za závorou se otvírá louka lemovaná lužním porostem. Pokračujeme úzkou polní cestou (ale dá se jít pohodlně po louce vedle ní). V mezerách mezi korunami stromů se objeví věž Klášterního Hradiska, v dálce je vidět bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku.
Po 400 metrech se cesta mírně odklání vlevo, obchází zahrádkovou kolonii a za ní se stáčí doprava. Pozor! Následuje nechráněný železniční přejezd bez zvukové a světelné signalizace. Za ním pokračujeme asi 100 metrů k rozcestí polních cest. Můžeme odtud obdivovat výhled na hřebeny Nízkého Jeseníku. 

4. zastavení

Rozcestí polních cest. Opět máme dvě možnosti.


A) Delší varianta - asi 1,5 km. Pokračujeme rovně a po 600 metrech málo používané polní cesty se dostaneme na asfaltovanou cyklostezku, která vede od Chválkovického Fortu II do Černovíra. Vydáme-li se doprava po cyklostezce, překřížíme frekventovanou ulici Chválkovickou a pokračujeme dále ve směru ulicí Kubatovou asi 300 metrů na autobusovou zastávku č. 11 a 13 na Selském náměstí ve Chválkovicích.  Na rohu ul. Kubatova a Šubova můžeme zavítat na dětské hřiště s prolézačkami.


B) Kratší varianta - asi 700 metrů. Na rozcestí mezi poli se vydáme doprava polní cestou asi 400 metrů, na kterou navazuje ulice Na Luhu ve Chválkovicích. Tou pokračujeme asi 200 metrů. Přejdeme ulici Chválkovickou a pokračujeme ve směru, po 50 metrech za rohem na Selském náměstí dojdeme na autobusovou zastávku Na Rohu, linek č. 11 a 13.

Příroda v okolí

Trasa vede s větší části otevřenou krajinou (loukou, polem) s širokými výhledy na předhůří Jeseníků.

Zpracoval

Květoslav Richter
Tímto mu velice děkujeme za výbornou práci!

Zdroje

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

Novinky

 • Nádhera v Bezručových sadech: Jihoslovanské mauzoleum se vrátilo do původní podoby

  15.8.2019

  Mauzoleum Kolaudací skončila minulý týden druhá etapa oprav Jihoslovanského mauzolea v Bezručových sadech. Třetí a závěrečná se bude týkat krypty a uložení pozůstatků vojáků z první světové války.

  Druhá etapa rekonstrukce byla rozfázována ještě na dvě podetapy. „Jsme na konci její druhé části, která začala na jaře a v níž byl opraven interiér kaple. Ta má nové omítky a byly zrestaurovány malby Vsevoloda Kolomackého,“ uvedl primátor Mirek Žbánek. Více...

 • Inspirující Olomouc: V čem je poslední etapa protipovodňových opatření prospěšná?

  8.8.2019

  Loyka Jedna z velkých investičních akcí posledních let, II. A etapa Protipovodňových opatření Olomouc, byla nominována do soutěže Adapterra Awards. Tato soutěž hledá co nejvíce inspirativní řešení různých staveb, které mohou pozitivně ovlivnit své okolí a reagují na klimatické změny. Budování protipovodňových opatření ve městě je nutností, navíc ale může plnit i právě takové funkce, které reagují na změny klimatu. O těchto přínosech hovoří Petr Loyka, vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu.

  "Vytvořili jsme místo, kde stojí za to jít a dotknout se řeky," říká v rozhovoru.

Starší »

Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky finanční a věcné podpoře statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s.