Popis trasy Na forty i za koupáním

1. zastavení: Moravské železárny

Kousek od zastávky MHD začíná start naší trasy. Od areálu bývalých Moravských železáren budeme pokračovat po cyklostezce 51, která vede podél železniční trati.

2. zastavení: Nádraží Řepčín

U železniční stanice Olomouc-Řepčín si můžeme přes plot prohlédnout dnes už poněkud bizarně působící pozůstatky vybavení bývalých železáren. Poté budeme pokračovat po cyklostezce, až dojdeme na rozcestí.

3. zastavení: Rozcestí k Poděbradům

Rozcestí směrem doprava, které vede k přírodním jezerům Poděbrady. Nachází se zde informační tabule o cyklistické Moravské stezce.

4. zastavení: Poděbrady

U vjezdu do areálu jezer nás čeká upozornění, že vcházíme do areálu Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví a Ptačí oblasti Litovelské Pomoraví. Pokračujeme rovně směrem na parkoviště a potom odbočíme doleva. Otevře se nám pohled na první jezero, na jehož břehu je i občerstvení s nepřekvapivým názvem Terasa. Je odsud pěkný výhled na první jezero a my si zde můžeme udělat občerstvovací pauzu. Zdejší dvě přírodní jezera, kolem nichž se projdeme, vznikla těžbou štěrkopísků a patři k nejčistším přírodním koupalištím v kraji. 

Pokračujeme podél břehu jezera dále k mostu.

5. zastavení: Most na ostrov a Druhé jezero

Dnes už je most poměrně zdevastovaný, ale je z něj pěkný výhled na obě jezera. Z mostu se vrátíme a pokračujeme směrem doleva, začneme obcházet i druhé jezero.

Na konci cesty u druhého jezera se nachází informační tabule o kvalitě vody ve zdejších jezerech. Poté se dá ještě pokračovat po polní cestě směrem doleva a obejít jezera zpět ke vjezdu na Poděbrady. Pokračujeme stejnou cestou, jakou jsme přišli, a před nádražím Olomouc-Řepčín zamíříme na protější cestu přes silnici.

Mineme novou čistírnu odpadních vod a pokračujeme dále pořád směrem na Křelov.

6. zastavení: Fort XX

Pevnostní Fort XX byl vybudován součást olomouckého fortového systému, budovaného kolem barokní olomoucké pevnosti v polovině 19. století. Byl postaven mezi Řepčínem a Křelovem roku 1850, do permanentní podoby přestavěn v letech 1854 – 7. Fort se nachází přibližně v polovině cesty mezi železniční stanicí Olomouc-Řepčín (trať Olomouc - Senice na Hané) a Křelovem. Příjemná cesta mezi poli je lemovaná ovocnými stromy s chutnými plody. Fort sám je běžně veřejnosti nepřístupný, bránou lze nahlédnout dovnitř. Pokud budete mít štěstí a budou zde majitelé nebo jejich kamarádi motorkáři, pozvou vás možná dál do stylového baru.

Stejnou cestou se potom vrátíme zpět na konečnou busů 10 a 12. Variantou je pokračovat po cestě dále až do Křelova k mnohem známějšímu a přístupnému fortu XVII a dál až na konečnou tramvají v Neředíně.

Zajímavosti z trasy

Příroda v okolí

Dvě přírodní jezera, kolem nichž se projdeme, vznikla těžbou štěrkopísků a patři k nejčistším přírodním koupalištím v kraji.  Je možné na nich pozorovat celé rodinky labutí, kačen aj. vodního ptactva. Část břehů je upravena na pláže, v letním období je místo hojně využíváno k plavání a jiným  vodním sportům. Příjemnou procházku pěknou přírodou ale nabízí v kterémkoliv ročním období. V areálu jezer je umístěna řada info tabulí o zdejší zajímavé floře a fauně. Areál se totiž nachází na území Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví, která se rozprostírá na severu střední Moravy mezi městy Olomouc a Mohelnice. CHKO byla vyhlášena v roce 1990 především z důvodu ochrany přirozeného meandrujícího toku řeky Moravy a na něj navazujících lužních lesů.

Lokalita je rovněž chráněna jako ptačí oblast, což je území vyhlášené podle evropské směrnice o ochraně volně žijících ptáků. V ptačích oblastech jsou až na výjimky chráněni všichni ptáci.

Zpracovala

Hana Hulíková
Tímto jí velice děkujeme za výbornou práci!

Zdroje

www.olomouc.eu

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

Novinky

 • Pozvánka: Pojďte s námi na procházku z Bělidel do Bystrovan!

  27.12.2018

  V pátek 15. března 2019 se bude konat první organizovaná vycházka po trasách projektu Do přírody ve městě v novém roce. Zájemci si budou moci spolu s Martou P. Perůtkovou a Hynkem Pečinkou projít olomouckou čtvrť Bělidla, seznámit se s její historií a drobnými památkami a následně vyrazit podél řeky Bystřičky přírodním parkem do Bystrovan. Cestou čeká účastníky několik zastavení, v Bystrovanech zajímavá náves a v cíli jedna ze dvou útulných hospůdek. Trasa má asi 4,5 km, v 18.00 budeme v Bystrovanech. Zpět do města odtud v rozumných intervalech jezdí autobus č. 15, kterým jste u hlavního nádraží za čtvrthodinku.

  Sraz: 16.30 zastávka tram č. 4 "Bělidla". Příspěvek: členové Přátel přírody zdarma, hosté 20 Kč.

 • Přes Ameriku, les a vědecké městečko jsme došli do minipivovaru. To vše lze najít v Holici

  10.9.2018

  Dsc02360-1

  V úterý 4. září jsme uspořádali další podvečerní vycházku z cyklu "Do přírody ve městě". Pod vedením Hanky Hulíkové jsme si prohlédli z jiného úhlu městkou část Holice a na ni navazující krajinu. Na konečné autobusu u holické školy se sešlo 20 zájemců o krátký výlet, který tentokrát vedl přes volnočasový přírodní areál Amerika a budoucí rekreační zónu Holický les mezi Holicí a Novým Světem a dále kolem objektů univerzitního Vědeckotechnického parku. 

  Po hodině a půl klidné chůze jsme došli na konečnou zastávku autobusu v ulici Šlechtitelů. Tady se v objektu bývalého statku Sempra nachází Hanácký pivovar, jehož sládek, pan Hanuštiak, nás provedl provozem a napojil nás třemi vzorky z místní produkce, kterou bylo možno hned zakoupit. S cinkajícími taškami jsme se spokojeně rozcházeli pozdně letním podvečerem.

  Výběr fotek z tohoto výletu najdete zde.

Starší »

Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky finanční a věcné podpoře statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s.