Popis trasy Na forty i za koupáním

1. zastavení: Moravské železárny

Kousek od zastávky MHD začíná start naší trasy. Od areálu bývalých Moravských železáren budeme pokračovat po cyklostezce 51, která vede podél železniční trati.

2. zastavení: Nádraží Řepčín

U železniční stanice Olomouc-Řepčín si můžeme přes plot prohlédnout dnes už poněkud bizarně působící pozůstatky vybavení bývalých železáren. Poté budeme pokračovat po cyklostezce, až dojdeme na rozcestí.

3. zastavení: Rozcestí k Poděbradům

Rozcestí směrem doprava, které vede k přírodním jezerům Poděbrady. Nachází se zde informační tabule o cyklistické Moravské stezce.

4. zastavení: Poděbrady

U vjezdu do areálu jezer nás čeká upozornění, že vcházíme do areálu Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví a Ptačí oblasti Litovelské Pomoraví. Pokračujeme rovně směrem na parkoviště a potom odbočíme doleva. Otevře se nám pohled na první jezero, na jehož břehu je i občerstvení s nepřekvapivým názvem Terasa. Je odsud pěkný výhled na první jezero a my si zde můžeme udělat občerstvovací pauzu. Zdejší dvě přírodní jezera, kolem nichž se projdeme, vznikla těžbou štěrkopísků a patři k nejčistším přírodním koupalištím v kraji. 

Pokračujeme podél břehu jezera dále k mostu.

5. zastavení: Most na ostrov a Druhé jezero

Dnes už je most poměrně zdevastovaný, ale je z něj pěkný výhled na obě jezera. Z mostu se vrátíme a pokračujeme směrem doleva, začneme obcházet i druhé jezero.

Na konci cesty u druhého jezera se nachází informační tabule o kvalitě vody ve zdejších jezerech. Poté se dá ještě pokračovat po polní cestě směrem doleva a obejít jezera zpět ke vjezdu na Poděbrady. Pokračujeme stejnou cestou, jakou jsme přišli, a před nádražím Olomouc-Řepčín zamíříme na protější cestu přes silnici.

Mineme novou čistírnu odpadních vod a pokračujeme dále pořád směrem na Křelov.

6. zastavení: Fort XX

Pevnostní Fort XX byl vybudován součást olomouckého fortového systému, budovaného kolem barokní olomoucké pevnosti v polovině 19. století. Byl postaven mezi Řepčínem a Křelovem roku 1850, do permanentní podoby přestavěn v letech 1854 – 7. Fort se nachází přibližně v polovině cesty mezi železniční stanicí Olomouc-Řepčín (trať Olomouc - Senice na Hané) a Křelovem. Příjemná cesta mezi poli je lemovaná ovocnými stromy s chutnými plody. Fort sám je běžně veřejnosti nepřístupný, bránou lze nahlédnout dovnitř. Pokud budete mít štěstí a budou zde majitelé nebo jejich kamarádi motorkáři, pozvou vás možná dál do stylového baru.

Stejnou cestou se potom vrátíme zpět na konečnou busů 10 a 12. Variantou je pokračovat po cestě dále až do Křelova k mnohem známějšímu a přístupnému fortu XVII a dál až na konečnou tramvají v Neředíně.

Zajímavosti z trasy

Příroda v okolí

Dvě přírodní jezera, kolem nichž se projdeme, vznikla těžbou štěrkopísků a patři k nejčistším přírodním koupalištím v kraji.  Je možné na nich pozorovat celé rodinky labutí, kačen aj. vodního ptactva. Část břehů je upravena na pláže, v letním období je místo hojně využíváno k plavání a jiným  vodním sportům. Příjemnou procházku pěknou přírodou ale nabízí v kterémkoliv ročním období. V areálu jezer je umístěna řada info tabulí o zdejší zajímavé floře a fauně. Areál se totiž nachází na území Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví, která se rozprostírá na severu střední Moravy mezi městy Olomouc a Mohelnice. CHKO byla vyhlášena v roce 1990 především z důvodu ochrany přirozeného meandrujícího toku řeky Moravy a na něj navazujících lužních lesů.

Lokalita je rovněž chráněna jako ptačí oblast, což je území vyhlášené podle evropské směrnice o ochraně volně žijících ptáků. V ptačích oblastech jsou až na výjimky chráněni všichni ptáci.

Zpracovala

Hana Hulíková
Tímto jí velice děkujeme za výbornou práci!

Zdroje

www.olomouc.eu

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

Novinky

 • Denik.cz: Olomouc chystá několik nových cyklostezek. Kudy povedou?

  11.4.2019

  Cyklostezka Nová cyklostezka spojí v letošním roce olomouckou městskou část Nedvězí s obcí Bystročice. Jedná se o jeden z posledních dvou úseků Jantarové stezky. Druhá chybějící část – severní větev, která vede z ulice U ambulatoria až k Bystrovanské ulici, se letos začne připravovat také. S dokončením se počítá v příštím roce. 

  Pro město Olomouc je v oblasti cyklodopravy prioritou dobudování Moravské stezky a Jantarové cyklostezky - páteřních nadregionálních tras, které přes město vedou. Letos se počítá s výstavbou trasy, která propojí olomouckou městskou část Nedvězí s obcí Bystročice. Celý článek...

 • Předjarní vycházka Do přírody ve městě: Z Bělidel do Bystrovan s průvodcem

  18.3.2019

  20190315_171100 První letošní komentovaná vycházka po trasách "Do přírody ve městě" nás v pátek 15. března 2019 v podvečer zavedla do čtvrti Bělidla, odkud jsme šli dále podél toku Bystřičky do obce Bystrovany hned za olomouckými humny. Průvodcem po trase, která zabrala kolem hodiny a půl chůze, byl Hynek Pečinka.

  Po seznámení s ideou projektu Do přírody ve městě, v rámci kterého náš spolek v roce 2014 vytyčil na předměstích Olomouce 17 vycházkových tras, jako byla ta dnešní, jsme vyrazili na cestu. Krátce jsme se zastavili v Libušině ulici u zvoničky a mariánského sloupu a připomněli si historii čtvrti Bělidla, kterou zakládali naši předci vlastně natřikrát. Původně překvapivě v dnešní Sokolské ulici v samém centru města. Ve svém současném katastru jsou Bělidla až od konce 18. století a součástí města Olomouce od roku 1919. Více...

Starší »

Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky finanční a věcné podpoře statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s.