Skrbeň: Z hanácké vsi do chrámu přírody

Foto: © Tereza Hrubá

Skrbeň se nachází v nivě řeky Moravy, na dohled od Olomouce. Jede sem městský autobus, a proto i odtud vedeme trasu. Jsme asi 8 km severozápadně od centra města a půjdeme odtud přes hanácké lány do Horky nad Moravou. Nejdříve si ale povšimneme několika zdejších památek. Ve Skrbeni totiž najdeme torzo zemanské tvrze, v jejímž středu stojí socha sv. Floriána, která původně stávala na olomouckém Dolním náměstí. Než přijdeme do Horky, nemůžeme si nechat ujít areál Domu přírody Litovelského Pomoraví, který nedávno vyrostl kolem ekocentra Sluňákov. Umělecky ztvárněné stavby skvěle zapadají do zdejší lužní krajiny komponované s odkazem na anglické romantické parky a upozorňují na věci, kterých si při každodenním shonu kolem sebe málo všímáme. Tato vycházka tak nevede jen do přírody, ale i do nitra nás samotných.

Trasa je dlouhá 5 km, vyžaduje asi 1,5 hod. chůze + čas na zastaveních. Kratší vzdálenost trasy se časově prodlouží návštěvou areálu Domu přírody Litovelského Pomoraví, který se nachází kolem budovy Centra ekologických aktivit Sluňákov v Horce nad Moravou (cca 1 – 2 hod.)

HISTORIE SKRBENĚ A HORKY NAD MORAVOU

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Z hanácké vsi do chrámu přírody

Předměstí Obce Skrbeň a Horka nad Moravou

Začátek trasy Na zastávce MHD Skrbeň (bus)

Konec trasy Na zastávce MHD Horka, škola (bus). V obou obcích je i zastávka vlaku.

Charakter podloží Kočičí hlavy, polní cesty, asfalt

Je trasa bez bariér? Vzhledem k charakteru podloží pouze částečně

Vybavení na trase

Ohniště u Horecké skalky a ve Sluňákově, občerstvení ve Sluňákově. V Horce několik hospod a rodinný minipivovar Melichárek.

Vhodná roční období

Trasa je schůdná celoročně, za deštivého počasí blátivá.

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracovala: Jitka Kurfürstová

Fotografie: © Tereza Hrubá /1/, Malá liška /2 - 10, 14 , Hynek Pečinka /11, 12, 13/

Zdroje:

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(2)

Novinky

  • Pozvánka: Sobota 25. 6. 2022 Výlet po olomouckých fortech

    7.6.2022

    9.10 | sraz na zastávce busu Frajtovo náměstí (spoj bus č. 17 z Tržnice v 8.58)

    Poznejte vojenskou historii Olomouce přímo v terénu! Naše město má unikátní systém opevnění. Olomouc nechránily jen hradby, ale především několik desítek pevnůstek, tzv. fortů, a dalších vojenských staveb budovaných od konce 18. století téměř sto let. Dodnes jsou některé forty zachovalé a po rekonstrukci se otevírají veřejnosti. Půjdeme po jedné z tras „Do přírody ve městě“ a navštívíme Lazecký fort, Křelovský fort a pevnůstku v Neředíně. Na pěší trasu, která má okolo 14 kilometrů, je třeba se pořádně vybavit dobrým oblečením a obutím. Zájemci můžou trasu absolvovat na kole a přidat si ještě nějaké forty navíc.

    Akci vede Hynek Pečinka. Účastnický příspěvek: členové Přátel přírody zdarma, hosté 30 Kč.

  • OlomouckyRej.cz: Společenský pramen z 19. století pomáhal také lidem z paneláků, když netekla voda

    5.6.2022

    Společenský pramen. Foto: Vilém Švec Návrat k pramenům. O obnovu významného vodního prvku se teď zasloužil vytrvalým úsilím patriot a badatel Vilém Švec a svou vstřícnou pomocí i vedení Fakultní nemocnice Olomouc a společnost Veolia. Společenský pramen na úpatí kopce, na němž je dnes areál fakultní nemocnice, připomíná časy, kdy olomoucká radnice v 19. století usilovně hledala zdroje pitné vody.

    Vedení olomoucké radnice si v druhé polovině předminulého století uvědomovalo, že pitná voda z Křížového pramene nad městem nestačí svým množstvím všemu obyvatelstvu a proto neopomnělo žádnou příležitost ke hledání nových zdrojů pitné vody. V roce 1862 povolali radní tehdy proslulého nálezce vodních pramenů abbé Richarda, který hledal vodu pomocí proutku. Celý článek...

« Novější | Starší »

Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019.

Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org.