Skrbeň: Z hanácké vsi do chrámu přírody

Foto: © Tereza Hrubá

Skrbeň se nachází v nivě řeky Moravy, na dohled od Olomouce. Jede sem městský autobus, a proto i odtud vedeme trasu. Jsme asi 8 km severozápadně od centra města a půjdeme odtud přes hanácké lány do Horky nad Moravou. Nejdříve si ale povšimneme několika zdejších památek. Ve Skrbeni totiž najdeme torzo zemanské tvrze, v jejímž středu stojí socha sv. Floriána, která původně stávala na olomouckém Dolním náměstí. Než přijdeme do Horky, nemůžeme si nechat ujít areál Domu přírody Litovelského Pomoraví, který nedávno vyrostl kolem ekocentra Sluňákov. Umělecky ztvárněné stavby skvěle zapadají do zdejší lužní krajiny komponované s odkazem na anglické romantické parky a upozorňují na věci, kterých si při každodenním shonu kolem sebe málo všímáme. Tato vycházka tak nevede jen do přírody, ale i do nitra nás samotných.

Trasa je dlouhá 5 km, vyžaduje asi 1,5 hod. chůze + čas na zastaveních. Kratší vzdálenost trasy se časově prodlouží návštěvou areálu Domu přírody Litovelského Pomoraví, který se nachází kolem budovy Centra ekologických aktivit Sluňákov v Horce nad Moravou (cca 1 – 2 hod.)

HISTORIE SKRBENĚ A HORKY NAD MORAVOU

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Z hanácké vsi do chrámu přírody

Předměstí Obce Skrbeň a Horka nad Moravou

Začátek trasy Na zastávce MHD Skrbeň (bus)

Konec trasy Na zastávce MHD Horka, škola (bus). V obou obcích je i zastávka vlaku.

Charakter podloží Kočičí hlavy, polní cesty, asfalt

Je trasa bez bariér? Vzhledem k charakteru podloží pouze částečně

Vybavení na trase

Ohniště u Horecké skalky a ve Sluňákově, občerstvení ve Sluňákově. V Horce několik hospod a rodinný minipivovar Melichárek.

Vhodná roční období

Trasa je schůdná celoročně, za deštivého počasí blátivá.

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracovala: Jitka Kurfürstová

Fotografie: © Tereza Hrubá /1/, Malá liška /2 - 10, 14 , Hynek Pečinka /11, 12, 13/

Zdroje:

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(4)

Novinky

  • Olomoucké forty v mobilu? Proč ne?!

    7.10.2022

    311180384_7960905373981601_7398098965267922865_n Nová aplikace představuje vybrané objekty unikátního fortifikačního systému Olomouce, který byl vybudován v 18. století. Součástí jsou interaktivní mapy, historickou časovou osu a nespočet fotografií.

    Aplikaci ve verzi pro mobilní telefony i pro tablety si můžete stáhnout tady. A můžete se s ní hned vydat na naši "fortovou trasu" a jindy zase dál. Protože za jeden den určitě všechny forty neboli pozůstatky olomouckého vojenského opevnění, které kolem Olomouce vyrostlo ve druhé půlce 19. století, navštívit nezvládnete.

  • Pozvánka: Sobota 25. 6. 2022 Výlet po olomouckých fortech

    7.6.2022

    9.10 | sraz na zastávce busu Frajtovo náměstí (spoj bus č. 17 z Tržnice v 8.58)

    Poznejte vojenskou historii Olomouce přímo v terénu! Naše město má unikátní systém opevnění. Olomouc nechránily jen hradby, ale především několik desítek pevnůstek, tzv. fortů, a dalších vojenských staveb budovaných od konce 18. století téměř sto let. Dodnes jsou některé forty zachovalé a po rekonstrukci se otevírají veřejnosti. Půjdeme po jedné z tras „Do přírody ve městě“ a navštívíme Lazecký fort, Křelovský fort a pevnůstku v Neředíně. Na pěší trasu, která má okolo 14 kilometrů, je třeba se pořádně vybavit dobrým oblečením a obutím. Zájemci můžou trasu absolvovat na kole a přidat si ještě nějaké forty navíc.

    Akci vede Hynek Pečinka. Účastnický příspěvek: členové Přátel přírody zdarma, hosté 30 Kč.

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.