Historie městské části Týneček

Týneček - místní část Olomouce s 462 (2005) obyvateli je 2 km severně od Olomouce u silnice na Šternberk. V minulosti sdílel stejné osudy jako sousední Chvalkovice, kde měli také faru. V r. 1263 patřila ves velehradskému klášteru, který Týneček v r. 1287 předal klášteru Hradisko. Premonstráti z kláštera Hradisko v r. 1314 Týneček pronajali olomouckému purkrabímu. V r. 1481 král Matyáš Týneček klášteru Hradisko zabavil a předal jemu věrnému městu Olomouci. V r. 1501 král Vladislav II. Týneček opět klášteru vrátil. Olomoučtí jezuité postupně v letech 1587-1665 Týneček po částech odkoupili a zřídily zde výnosný hospodářský dvůr. Po zrušení jezuitského řádu v r. 1773 byl dvůr z větší části v r. 1781 rozparcelován a rozdělen mezi současné i nové osadníky. Od r. 1824 získal zbývající část Týnečka hrabě Saint Genois. V r. 1850 se stal Týneček samostatnou obcí. Patřil pod faru ve Chvalkovicích. V r. 1880 byla vybudována na návsi, nyní Blodkově náměstí, kaple Neposkvrněného početí Panny Marie. Od r. 1974 je Týneček místní částí Olomouce.

Na obecním katastru se nachází několik drobných památek. Mimo kaple na Blodkově náměstí, jsou to boží muka z 19. stol. u silnice do Hlušovic, u silnice na Šternberk je kamenný kříž z r. 1908, v parčíku vedle školy je pomník obětem I. světové války s přidanou tabulí na památku obětí ve II. světové válce. Před kaplí je Lípa svobody vysazená v r. 1946.

Zdroj: turistika.cz

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

Novinky

 • Denik.cz: Olomouc chystá několik nových cyklostezek. Kudy povedou?

  11.4.2019

  Cyklostezka Nová cyklostezka spojí v letošním roce olomouckou městskou část Nedvězí s obcí Bystročice. Jedná se o jeden z posledních dvou úseků Jantarové stezky. Druhá chybějící část – severní větev, která vede z ulice U ambulatoria až k Bystrovanské ulici, se letos začne připravovat také. S dokončením se počítá v příštím roce. 

  Pro město Olomouc je v oblasti cyklodopravy prioritou dobudování Moravské stezky a Jantarové cyklostezky - páteřních nadregionálních tras, které přes město vedou. Letos se počítá s výstavbou trasy, která propojí olomouckou městskou část Nedvězí s obcí Bystročice. Celý článek...

 • Předjarní vycházka Do přírody ve městě: Z Bělidel do Bystrovan s průvodcem

  18.3.2019

  20190315_171100 První letošní komentovaná vycházka po trasách "Do přírody ve městě" nás v pátek 15. března 2019 v podvečer zavedla do čtvrti Bělidla, odkud jsme šli dále podél toku Bystřičky do obce Bystrovany hned za olomouckými humny. Průvodcem po trase, která zabrala kolem hodiny a půl chůze, byl Hynek Pečinka.

  Po seznámení s ideou projektu Do přírody ve městě, v rámci kterého náš spolek v roce 2014 vytyčil na předměstích Olomouce 17 vycházkových tras, jako byla ta dnešní, jsme vyrazili na cestu. Krátce jsme se zastavili v Libušině ulici u zvoničky a mariánského sloupu a připomněli si historii čtvrti Bělidla, kterou zakládali naši předci vlastně natřikrát. Původně překvapivě v dnešní Sokolské ulici v samém centru města. Ve svém současném katastru jsou Bělidla až od konce 18. století a součástí města Olomouce od roku 1919. Více...

Starší »

Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky finanční a věcné podpoře statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s.