Historie městské části Týneček

Týneček - místní část Olomouce s 462 (2005) obyvateli je 2 km severně od Olomouce u silnice na Šternberk. V minulosti sdílel stejné osudy jako sousední Chvalkovice, kde měli také faru. V r. 1263 patřila ves velehradskému klášteru, který Týneček v r. 1287 předal klášteru Hradisko. Premonstráti z kláštera Hradisko v r. 1314 Týneček pronajali olomouckému purkrabímu. V r. 1481 král Matyáš Týneček klášteru Hradisko zabavil a předal jemu věrnému městu Olomouci. V r. 1501 král Vladislav II. Týneček opět klášteru vrátil. Olomoučtí jezuité postupně v letech 1587-1665 Týneček po částech odkoupili a zřídily zde výnosný hospodářský dvůr. Po zrušení jezuitského řádu v r. 1773 byl dvůr z větší části v r. 1781 rozparcelován a rozdělen mezi současné i nové osadníky. Od r. 1824 získal zbývající část Týnečka hrabě Saint Genois. V r. 1850 se stal Týneček samostatnou obcí. Patřil pod faru ve Chvalkovicích. V r. 1880 byla vybudována na návsi, nyní Blodkově náměstí, kaple Neposkvrněného početí Panny Marie. Od r. 1974 je Týneček místní částí Olomouce.

Na obecním katastru se nachází několik drobných památek. Mimo kaple na Blodkově náměstí, jsou to boží muka z 19. stol. u silnice do Hlušovic, u silnice na Šternberk je kamenný kříž z r. 1908, v parčíku vedle školy je pomník obětem I. světové války s přidanou tabulí na památku obětí ve II. světové válce. Před kaplí je Lípa svobody vysazená v r. 1946.

Zdroj: turistika.cz

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

Novinky

 • Přes Ameriku, les a vědecké městečko jsme došli do minipivovaru. To vše lze najít v Holici

  10.9.2018

  Dsc02360-1

  V úterý 4. září jsme uspořádali další podvečerní vycházku z cyklu "Do přírody ve městě". Pod vedením Hanky Hulíkové jsme si prohlédli z jiného úhlu městkou část Holice a na ni navazující krajinu. Na konečné autobusu u holické školy se sešlo 20 zájemců o krátký výlet, který tentokrát vedl přes volnočasový přírodní areál Amerika a budoucí rekreační zónu Holický les mezi Holicí a Novým Světem a dále kolem objektů univerzitního Vědeckotechnického parku. 

  Po hodině a půl klidné chůze jsme došli na konečnou zastávku autobusu v ulici Šlechtitelů. Tady se v objektu bývalého statku Sempra nachází Hanácký pivovar, jehož sládek, pan Hanuštiak, nás provedl provozem a napojil nás třemi vzorky z místní produkce, kterou bylo možno hned zakoupit. S cinkajícími taškami jsme se spokojeně rozcházeli pozdně letním podvečerem.

  Výběr fotek z tohoto výletu najdete zde.

 • Olomouc.eu: Vedle pískovny Hamrys vznikne rekreační park

  5.9.2018

  101-vztahy Rádi přinášíme novinku o vzniku nového biotopu, sloužícího jako kus kultivované přírody na okraji našeho města. Objevila se teď na začátku září na webu města Olomouce:

  "Dvaašedesát vzrostlých stromů a 466 keřů, nový a upravený trávník. V Olomouci brzy přibude více než hektarová plocha parkové zeleně. V těchto dnech už začíná malý park vyrůstat v těsném sousedství pískovny Hamrys na pomezí Nových Sadů a Slavonína." Celý článek...

Starší »

Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky finanční a věcné podpoře statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s.