Popis trasy Za kyselkou a kouzelnými výhledy

1. zastavení: Ven z autobusu

Vystoupili jsme na  zastávce  MHD č. 13, odtud povede asi 5,5 km dlouhá trasa. Nejprve je možné zajít ke kamennému kříži z roku 1908 (foto č. 1), který se ale bohužel nachází na frekventované silnici na Šternberk. Z tohoto důvodu trasa bude pokračovat opačným směrem.

2. zastavení: Týneček - Blodkovo náměstí

(Vilém Blodek, nar. 1834 v Praze, kde r. 1874 i zemřel, byl český hudební skladatel z období českého hudebního romantismu, flétnista, klavírista, sbormistr a hudební pedagog.)

Na náměstí se nachází kaple Neposkvrněného početí Panny Marie z roku 1888 (foto č. 2, 3). Před kaplí je lípa Svobody vysazená r. 1946. Budeme-li pokračovat dál směrem k ulici Chaloupky, mineme školu a pomník obětem světových válek (foto č. 4).

3. zastavení: Fort č. II.

Vesnici opustíme v Nohejlově ulici, kde odbočíme na polní cestu a po ní dojdeme k chválkovickému fortu č. II z roku 1855 (foto č. 5), který je čerstvě v soukromých rukou.

4. zastavení: Parní čerpací vodárna

Projdeme kolem parkoviště pro in-line bruslaře a pokračujeme po naučné stezce "Černovírské slatiniště". Zde se nabízí romantické výhledy na panorama Olomouce i na siluetu nedalekého Kopečka (foto č. 6).

Projdeme přes trať a dostaneme se na území Černovírské slatiniště, kde se vpravo nachází historická vodárna (foto č. 7). Více než sedmdesát let zásobovala parní čerpací stanice v bývalé olomoucké vodárně v městské části Chválkovice město Olomouc pitnou vodou. Stavba vodárny začala 20. května 1889, dokončena byla 23. listopadu a do trvalého provozu předána v prosinci téhož roku. Parní stroj, který vyrobil pražský závod Rustonka, fungoval nepřetržitě až do května roku 1960. Nyní, při exkurzích a prohlídkách, jsou kola stroje poháněny místo páry stlačeným vzduchem. Každoročně  vodárna pořádá komentované prohlídky v rámci Dní evropského dědictví a Evropského dne vody.

Dodnes dochovaný objekt čerpací stanice se dvěma původními čerpacími soustrojími včetně areálu je unikátní technickou památkou. Jde o jedinou dochovanou parní vodárnu v České republice.

5. zastavení: Pramen Černovírské kyselky

Dojdeme k němu lesní pěšinkou vpravo za vodárnou. Průzkumný vrt byl od roku 1958 známý jako Černovírská kyselka. Voda z tohoto vrtu se vyznačuje vysokým obsahem CO2, železa  a manganu. Nejvýrazněji se ale projevuje výskyt sirovodíku, který dodává této vodě charakteristickou příchuť zkažených vajec. Chemické složení má na lidský organismus projímavý účinek, a proto byla velmi vyhledávána a pro tyto účely hojně užívána. (foto č. 8)

6. zastavení: Chválkovice - Selské náměstí

Po cestě zpět přejdeme rušnou komunikaci č. 46 a dáme se ulicí Na Rybníčku k zastávce MHD č. 13 Selské náměstí v místní části Chválkovice, odkud pojedeme zpět domů.

Zde si před odjezdem můžeme ještě prohlédnout místní chrám Svaté Barbory (foto č. 9), pomník se sochou Hanačky a reliéfem T. G. Masaryka (foto č. 10) nebo směrem k Domovu důchodců na ulici Švabinského sousoší u silnice a kapličku (foto č. 11, 12), případně pomník sedláka Vincence Švestky (foto č. 13) hned naproti zastávce.

Další zajímavosti na trase

Příroda v okolí

Týneček a obec Chválkovice jsou typické hanácké vesnice obklopené poli a loukami. Nedaleké slatiniště je rájem ostřic, sítin a suchopýru. Tu a tam je střídají vzácnější druhy rostlin, jako matizna bahenní, všivec bahenní nebo starček bažinný. Z motýlů tu můžeme vidět ohniváčka rdesnového.

Další významné památky a místa

V oblasti se nacházejí další menší památky. Po levé straně silnice vedoucí z Chválkovic do Samotišek a dále na Svatý Kopeček stojí na křižovatce naproti polorozpadlému stavení barokní skulptura sv. Judy Tadeáše. Dílo pochází z roku 1716 a je  z dílny významného olomouckého sochaře Johanna Sturmera.

Zpracovala

Jana Votroubková
Tímto jí velice děkujeme za výbornou práci!

Zdroje

http://www.estudanky.eu

Wikipedia

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

Novinky

 • Pozvánka: Pojďte s námi na procházku z Bělidel do Bystrovan!

  27.12.2018

  V pátek 15. března 2019 se bude konat první organizovaná vycházka po trasách projektu Do přírody ve městě v novém roce. Zájemci si budou moci spolu s Martou P. Perůtkovou a Hynkem Pečinkou projít olomouckou čtvrť Bělidla, seznámit se s její historií a drobnými památkami a následně vyrazit podél řeky Bystřičky přírodním parkem do Bystrovan. Cestou čeká účastníky několik zastavení, v Bystrovanech zajímavá náves a v cíli jedna ze dvou útulných hospůdek. Trasa má asi 4,5 km, v 18.00 budeme v Bystrovanech. Zpět do města odtud v rozumných intervalech jezdí autobus č. 15, kterým jste u hlavního nádraží za čtvrthodinku.

  Sraz: 16.30 zastávka tram č. 4 "Bělidla". Příspěvek: členové Přátel přírody zdarma, hosté 20 Kč.

 • Přes Ameriku, les a vědecké městečko jsme došli do minipivovaru. To vše lze najít v Holici

  10.9.2018

  Dsc02360-1

  V úterý 4. září jsme uspořádali další podvečerní vycházku z cyklu "Do přírody ve městě". Pod vedením Hanky Hulíkové jsme si prohlédli z jiného úhlu městkou část Holice a na ni navazující krajinu. Na konečné autobusu u holické školy se sešlo 20 zájemců o krátký výlet, který tentokrát vedl přes volnočasový přírodní areál Amerika a budoucí rekreační zónu Holický les mezi Holicí a Novým Světem a dále kolem objektů univerzitního Vědeckotechnického parku. 

  Po hodině a půl klidné chůze jsme došli na konečnou zastávku autobusu v ulici Šlechtitelů. Tady se v objektu bývalého statku Sempra nachází Hanácký pivovar, jehož sládek, pan Hanuštiak, nás provedl provozem a napojil nás třemi vzorky z místní produkce, kterou bylo možno hned zakoupit. S cinkajícími taškami jsme se spokojeně rozcházeli pozdně letním podvečerem.

  Výběr fotek z tohoto výletu najdete zde.

Starší »

Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky finanční a věcné podpoře statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s.