Výlet po olomouckých fortech

X__img_7909

Po tzv. válkách o habsburské dědictví (1740-42) ztratila habsburská monarchie většinu Slezska a Olomouc se tak ocitla na severních hranicích říše. Skutečnost, že se město stalo hraniční pevností, si vyžádala zcela zásadní přestavbu a doplnění stávajícího zchátralého městského opevnění. Zásluhou císařovny Marie Terezie zde vznikla moderní bastionová pevnost, která se mohla počítat k jedné z největších a nejdokonalejších v rámci celé habsburské monarchie. O století později byl obranný systém města rozšířen o soustavu předsunutých pevnůstek (fortů), které zvětšily akční rádius pevnostní posádky a vzdálily hlavní obrannou linii dále do předpolí pevnosti. 

Tento fortový věnec v Olomouci byl unikátním projektem plukovníka Wurmba z roku 1850. Počítal s vybudováním 25 menších pevnůstek, které dohromady vytvářely uzavřený prstenec kolem vlastní pevnosti. Olomouckápevnost byla zrušena r. 1886, protože ohraničení města hradbami bránilo jeho dalšímu rozvoji. Většina fortů však zůstala dodnes.

Na naší trase uvidíme čtyři forty, z nichž každý je trochu jiný a společné mají to, že jsou propojeny stezkami příměstskou krajinou. Vyjdeme z městské části Černovír, projdeme přes přírodní památku Bázlerova pískovna loukami na přírodní koupaliště Poděbrady, odtud do Řepčína a přes pole dál do samostatné obce Křelov. Od zdejšího fortu nás polní cesta dovede k tomu neředínskému a pak k točně tramvají u ústředního hřbitova, kde trasa končí. 

Trasa je dlouhá 14 km, vyžaduje asi 4 hod. chůze + čas na zastaveních.

HISTORIE MĚSTSKÝCH ČÁSTÍ PO TRASE A OBCE KŘELOV

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Výlet po olomouckých fortech

Městská část Černovír, Řepčín, Neředín, obec Křelov

Začátek trasy Na zastávce MHD Frajtovo náměstí (bus)

Konec trasy Na zastávce MHD Neředín, krematorium (bus, tram)

Charakter podloží Trasa vede udržovanými zpevněnými cestami.

Je trasa bez bariér? Trasa je bez bariér.

Vybavení na trase

  • Možnost koupit si svačinu na cestu – smíšené zboží na Frajtově náměstí
  • Občerstvení cestou: Terasa na Poděbradech, restaurace Citadela na křelovském fortu, Restaurace Křelov na Lipovém náměstí, Hostinec U Vlčků tamtéž
  • Občerstvení v cíli: Restaurace Taverna Rigani, Neředín

Vhodná roční období

Trasa je schůdná za každého počasí a celoročně.

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracoval: Hynek Pečinka

Fotografie: © Hynek Pečinka /1 - 3, 6 - 11/, karasobecny.cz /4, 5/

Zdroje:

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

Novinky

  • Podzimní sobota za humny Olomouce překvapila fajn počasím

    16.11.2015

    Dsc02705 Počasí, které by v půli listopadu člověk nečekal, překvapilo v sobotu 14. 11. olomoucké Přátele přírody na jejich výletě ze Skrbeně do Horky nad Moravou. Už ráno svítilo sluníčko a nevypadalo to, že se to přes den změní. Určitě i proto atakovala účast na podzimním výletě po jedné z tras projektu Do přírody ve městě dvacítku účastníků. 

    Z tržnice je na konečnou linky č. 18 do Skrbeně, vesnice na předměstí Olomouce, navíc vezl autobus s "jejich" reklamním polepem. Dopravní podnik města Olomouce totiž přispěl do projektu zpracováním reklamní fólie na jeden autobus a jednu tramvaj, které už od začátku června neustále jezdí městem po různých linkách. Celý článek a fotky z výletu najdete zde.

  • Z vycházky po drobných památkách Černovíra

    22.9.2015

    12030314_942699275802375_7016575036735312043_o V pondělí 13. září jsme uspořádali další z vycházek představujících naše trasy "Do přírody ve městě". Podvečerní procházku po čtvrti Černovír připravily Helena Jandová a Hana Hulíková.

    Tady jsou fotky z vycházky...

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.