Bukovany: Za výhledy na Olomouc

Foto: © Tereza Hrubá

Obec Bukovany s necelými 600 obyvateli leží 10 km východním směrem od krajského města Olomouce, v nadmořské výšce 263 m. Obec se rozprostírá na úpatí posledního výběžku Nízkého Jeseníku, který je zakončen  známým poutním místem – bazilikou na Svatém Kopečku. Historické prameny se o obci zmiňují již v roce 1131 v souvislosti s vysvěcením olomoucké katedrály biskupem Jindřichem Zdíkem. 

V roce 1992 byl v obci postaven kostel sv. Antonína Paduánského. K zajímavostem obce patří barokní polní kaple sv. Donáta a pomník k výročí vzniku Československa s Masarykovou sochou z roku 1928. Ta nebyla nikdy z pomníku odstraněna. Ve středu obce se zachovalo několik původních hanáckých stavení Pro blízkost Olomouce a dopravní dostupnost  jsou Bukovany výchozím turistickým  bodem a vyhledávanou lokalitou pro bydlení.

Po trase se můžeme kochat malebnou přírodou, stavbami drobné vesnické architektury a budeme-li mít štěstí, také úžasnými výhledy na krajinu a město Olomouc.

Trasa je dlouhá 5,1 km, vyžaduje asi 1,5 hod. chůze + čas na zastaveních.

HISTORIE BUKOVAN

POPIS TRASY


 
 
 
 
 

Informace o trase

Za výhledy na Olomouc

Předměstí Trasa vede obcí Bukovany a přilehlými luhy, lesy a háji.

Začátek trasy Na zastávce MHD Bukovany

Konec trasy Tamtéž

Charakter podloží

Začátek a konec cesty povede po asfaltové obecní silnici, jinak si naše nohy odpočinou na nezpevněných polních a lesních cestách.

Je trasa bez bariér?

Za sucha je cesta sjízdná i pro dětský kočárek. Po dešti může být krátký úsek cesty kolem potoka rozbahněný (pěšky lze lehce obejít lesem, kočárek asi poponášet).

Vybavení na trase

Na závěr cesty (nebo v úvodu – záleží na vás) je možné občerstvení v restauraci Koliba, u které je fotbalové hřiště, tenisové kurty a hřiště na plážový volejbal, také dětské pískoviště a houpačky. Kontaktní telefon: 608 638 111

Vhodná roční období

Trasa je schůdná téměř celoročně. Problém ve schůdnosti by mohl nastat po větších deštích na lesních cestách.

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracovala: Marcela Dosedělová

Fotografie: © Tereza Hrubá /1/, Marcela Dosedělová /2 - 6/

Zdroje: 

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

Novinky

  • Pozvánka: Vycházka okolo Nemilan aneb Za olomouckým Golemem

    28.8.2020

    ČTVRTEK 13. ZÁŘÍ 2020 │ 16.15 │ sraz na zastávce Slavonín, křižovatka (bus č. 17, 28)

    Chcete vidět křížovou cestu u kostela sv. Ondřeje ve Slavoníně, olomouckého „Golema“ a výhledy na Olomouc z netradiční strany? Naše putování po jedné z tras Do přírody ve městě začneme a po asi 8 km ukončíme na autobusové zastávce Slavonín, křižovatka. V případě příznivého počasí můžeme po vycházce zajít na něco z grilu do některé z tamních hospůdek.

    Akci vede Hana Račuchová. Příspěvek na akci: členové Přátel přírody zdarma, hosté 30 Kč. Přijďte bez přihlášení!

  • Trasy Do přírody ve městě nyní i v papírové podobě. Zdarma v podloubí radnice

    13.7.2020

    Dpvm_broz Pro rodiče s dětmi, pro studenty, seniory i klasické dospěláky je určena nová publikace "Do přírody ve městě", která obsahuje 16 zpracovaných vycházek za minulostí, současností a přírodou v různých čtvrtích města Olomouce.

    Každá trasa je popsána na čtyřstránkové kartě, text doplňují ilustrační fotografie míst, která na trase navštívíte. Brožura, kterou jsme zpracovali pro statutární město Olomouc, je k dostání zdarma v informačním centru v radničním podloubí.

    Na webu www.prirodavemeste.cz pak najdete podrobnější popisy tras, zajímavosti z historie městských částí, kterými trasy procházejí, a pozvánky na komentované vycházky s našimi průvodci. Vydejte se objevovat přírodu a historii olomouckých městských částí třeba teď hned o prázdninách!

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.