Bukovany: Za výhledy na Olomouc

Foto: © Tereza Hrubá

Obec Bukovany s necelými 600 obyvateli leží 10 km východním směrem od krajského města Olomouce, v nadmořské výšce 263 m. Obec se rozprostírá na úpatí posledního výběžku Nízkého Jeseníku, který je zakončen  známým poutním místem – bazilikou na Svatém Kopečku. Historické prameny se o obci zmiňují již v roce 1131 v souvislosti s vysvěcením olomoucké katedrály biskupem Jindřichem Zdíkem. 

V roce 1992 byl v obci postaven kostel sv. Antonína Paduánského. K zajímavostem obce patří barokní polní kaple sv. Donáta a pomník k výročí vzniku Československa s Masarykovou sochou z roku 1928. Ta nebyla nikdy z pomníku odstraněna. Ve středu obce se zachovalo několik původních hanáckých stavení Pro blízkost Olomouce a dopravní dostupnost  jsou Bukovany výchozím turistickým  bodem a vyhledávanou lokalitou pro bydlení.

Po trase se můžeme kochat malebnou přírodou, stavbami drobné vesnické architektury a budeme-li mít štěstí, také úžasnými výhledy na krajinu a město Olomouc.

Trasa je dlouhá 5,1 km, vyžaduje asi 1,5 hod. chůze + čas na zastaveních.

HISTORIE BUKOVAN

POPIS TRASY


 
 
 
 
 

Informace o trase

Za výhledy na Olomouc

Předměstí Trasa vede obcí Bukovany a přilehlými luhy, lesy a háji.

Začátek trasy Na zastávce MHD Bukovany

Konec trasy Tamtéž

Charakter podloží

Začátek a konec cesty povede po asfaltové obecní silnici, jinak si naše nohy odpočinou na nezpevněných polních a lesních cestách.

Je trasa bez bariér?

Za sucha je cesta sjízdná i pro dětský kočárek. Po dešti může být krátký úsek cesty kolem potoka rozbahněný (pěšky lze lehce obejít lesem, kočárek asi poponášet).

Vybavení na trase

Na závěr cesty (nebo v úvodu – záleží na vás) je možné občerstvení v restauraci Koliba, u které je fotbalové hřiště, tenisové kurty a hřiště na plážový volejbal, také dětské pískoviště a houpačky. Kontaktní telefon: 608 638 111

Vhodná roční období

Trasa je schůdná téměř celoročně. Problém ve schůdnosti by mohl nastat po větších deštích na lesních cestách.

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracovala: Marcela Dosedělová

Fotografie: © Tereza Hrubá /1/, Marcela Dosedělová /2 - 6/

Zdroje: 

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(2)

Novinky

  • Archeologové objevili u Olomouce hroby, obydlí a nástroje z doby kamenné i z keltského období

    25.10.2023

    Foto: Archeologické centrum Olomouc OLOMOUCKÝ REJ - Archeologové čekali, že při stavbě propojky západní tangenty s dálnicí D35 najdou zajímavé věci. Že ale budou nálezy tak bohaté, s tím určitě nepočítali. Podle Venduly Vránové z Archeologického centra jsou dosavadní výsledky výzkumu příjemným překvapením. Výzkum se koná na území mezi Globusem na kraji Olomouce, Křelovem a Břuchotínem. Příští rok zde začne stavba tříkilometrového dokončení západního obchvatu. Více...

  • Objevte přírodu na předměstích Olomouce, jaká umí být v podzimních barvách

    10.10.2023

    Letošní horké léto už je s konečnou platností minulostí a je tu opět podzimní čas. Najděte si chvilku a vyrazte na některou z vycházkových tras vedoucích z jednotlivých městských částí Olomouce do nejbližší přírody. Vydejte se třeba za olomouckým Golemem, za léčivou vodou, objevte tajemství Neředínského kopce nebo nebo ptačí ráj na severu našeho města.

    Trasy "Do přírody ve městě" nabízejí krátké pohodové výlety pro rodiče s dětmi, pro seniory, ale i pro všechny ostatní, kteří nechtějí zrovna výkonnostní turistiku a zároveň se chtějí dozvědět něco víc o místech, kam se v Olomouci třeba ještě nepodívali a která přitom stojí za to. Pojďte s námi objevit naše město z trochu jiné stránky! Přehled našich tras najdete zde.

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.