Bukovany: Za výhledy na Olomouc

Foto: © Tereza Hrubá

Obec Bukovany s necelými 600 obyvateli leží 10 km východním směrem od krajského města Olomouce, v nadmořské výšce 263 m. Obec se rozprostírá na úpatí posledního výběžku Nízkého Jeseníku, který je zakončen  známým poutním místem – bazilikou na Svatém Kopečku. Historické prameny se o obci zmiňují již v roce 1131 v souvislosti s vysvěcením olomoucké katedrály biskupem Jindřichem Zdíkem. 

V roce 1992 byl v obci postaven kostel sv. Antonína Paduánského. K zajímavostem obce patří barokní polní kaple sv. Donáta a pomník k výročí vzniku Československa s Masarykovou sochou z roku 1928. Ta nebyla nikdy z pomníku odstraněna. Ve středu obce se zachovalo několik původních hanáckých stavení Pro blízkost Olomouce a dopravní dostupnost  jsou Bukovany výchozím turistickým  bodem a vyhledávanou lokalitou pro bydlení.

Po trase se můžeme kochat malebnou přírodou, stavbami drobné vesnické architektury a budeme-li mít štěstí, také úžasnými výhledy na krajinu a město Olomouc.

Trasa je dlouhá 5,1 km, vyžaduje asi 1,5 hod. chůze + čas na zastaveních.

HISTORIE BUKOVAN

POPIS TRASY


 
 
 
 
 

Informace o trase

Za výhledy na Olomouc

Předměstí Trasa vede obcí Bukovany a přilehlými luhy, lesy a háji.

Začátek trasy Na zastávce MHD Bukovany

Konec trasy Tamtéž

Charakter podloží

Začátek a konec cesty povede po asfaltové obecní silnici, jinak si naše nohy odpočinou na nezpevněných polních a lesních cestách.

Je trasa bez bariér?

Za sucha je cesta sjízdná i pro dětský kočárek. Po dešti může být krátký úsek cesty kolem potoka rozbahněný (pěšky lze lehce obejít lesem, kočárek asi poponášet).

Vybavení na trase

Na závěr cesty (nebo v úvodu – záleží na vás) je možné občerstvení v restauraci Koliba, u které je fotbalové hřiště, tenisové kurty a hřiště na plážový volejbal, také dětské pískoviště a houpačky. Kontaktní telefon: 608 638 111

Vhodná roční období

Trasa je schůdná téměř celoročně. Problém ve schůdnosti by mohl nastat po větších deštích na lesních cestách.

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracovala: Marcela Dosedělová

Fotografie: © Tereza Hrubá /1/, Marcela Dosedělová /2 - 6/

Zdroje: 

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

Novinky

  • Novosadská vycházka aneb neznámo za humny

    20.5.2015

    Novesady3 V olomoucké městské části Nové Sady bydlím řádově desítky let. Ale nikdy mě nenapadlo podívat se do zdejšího kostela a na hřbitov. Učinila jsem to až tento týden při přípravě na procházku Novými Sady. Ta proběhla v rámci seznamování se s trasami projektu Do přírody ve městě. Trasa po Nových Sadech je totiž jednou z těch, které byly do nabídky nenáročných a krátkých výletů tohoto projektu zahrnuty. A byla jsem překvapená.

    Celý článek a fotky jsou zde

  • Krok za krokem lednovými Bukovany

    23.1.2015

    Jedna z tras projektu Do přírody ve městě vede okolo Bukovan a představuje neznámý turistický ráj "Bukuland". Lednová turistická vycházka, kterou jsme po trase pořádali, přilákala v sobotu 17. ledna přes dvacet zájemců o provětrání svých zimních kožichů a nálad. Po trase Bukovany a okolím, tedy Bukulandem, provázela autorka trasy Marcela Dosedělová. 

    Většině účastníků ale těch pár kilometrů nestačilo, a tak po ukončení společné části vycházky vyrazili směrem na Posluchov, do Lošova i jinam. Bukovany jsou totiž ideální pro krátkou procházku, anebo jako východiště delších tras. Navíc vás sem doveze městský autobus jen za 14korunovou jízdenku.

    "Vyrazili jsme původně ven jenom na chvilku, ale naštěstí bylo krásně, a tak jsme došli až do Radíkova a strávili venku celý den," chválila si výlet spokojená účastnice Hana Vojáčková. A nebyla sama.

    Fotky z akce jsou tady a tady.

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.