Nové Sady: Objevitelská výprava plná vody

Foto: © Tereza Hrubá

Nové Sady jsou bývalá obec, nyní městská čtvrť a katastrální území na jih od centra statutárního města Olomouce s cca 14 tisíci obyvateli, je tedy druhou největší městskou čtvrtí. Nachází se zde městská čistírna odpadních vod nebo železniční stanice Olomouc-Nové Sady. 

Nový Svět se nachází 2,5 km jihovýchodně od centra Olomouce, do r. 1919 býval samostatnou vsí. Sousedí s Hodolany a Holicí. První zmínka o osadě, tehdy zvané Dědinka, na levém břehu řeky Moravy, pochází z roku 1314. Dědinka byla ale později v rámci budování olomoucké pevnosti zcela zbořena. Nahradila ji nová osada, založená na doposud volných pozemcích v katastru Holice. A protože to byla osada nová, získala název Nový Svět.

Pohodová vycházka nás seznámí s historií, přírodou i s možnostmi sportování a občerstvení na Nových Sadech a na Novém Světě. Zastavíme se totiž jak u zajímavých místních památek, tak si můžeme odpočinout u vody, někdy i s nabídkou sportovního vyžití a občerstvení či krmení vodního ptactva. Základní varianta trasy končí kousek od centra města, prodloužená vede do městské části Nový Svět.

Trasa je dlouhá 6 km, vyžaduje asi 2 hod. chůze + čas na zastaveních. Zkrácená trasa je dlouhá 5,5 km.

HISTORIE NOVÝCH SADŮ A NOVÉHO SVĚTA

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Objevitelská výprava plná vody

Městská část Nové Sady, Slavonín, Nový Svět, Olomouc-střed

Začátek trasy Na zastávce MHD U Kapličky, Nové Sady (bus)

Konec trasy Na zastávce MHD Konzum, Nový Svět (bus). Zkrácená trasa končí na zastávce MHD Šantovka (tram).

Charakter podloží Asfalt, hlína, šotolina, chodníky

Je trasa bez bariér? Trasa je v podstatě bez bariér.

Vybavení na trase 

U rybníku Hamrys jsou lavičky. Lavičky se nacházejí i podél Moravy od mostu na Nových Sadech směrem k centru.

V areálu Kaprodromu je lanové centrum, pískoviště, hřiště na plážový volejbal a fotbal, Workout Park Olomouc – posilovna, ohniště. Funguje zde hospůdka. Areál je otevřen následovně: březen - říjen denně 8 - 22, v dalších měsících dle předchozí dohody na tel. 777 234 966.

U Šantovky je velké dětské hřiště, jemuž dominuje obří pirátská loď s prolézačkami, skluzavkami, pískovištěm atd. Větší děti zase ocení trampolínu, motokáry a venkovní posilovnu. U hřiště je občerstvovací stánek.

Na Novém Světě fungují hned tři "občerstvovny". Letní zahrádka Na Hřišti má provozní dobu v teplých měsících denně 16 - 21. Po domluvě i možnost opékání na zdejším ohništi. Hospoda U Žida v Sudově ulici má otevřeno ve všední dny 11 - 23, o víkendech 15 - 23. V sezoně se tu i griluje. Pivnice Knihovna v Sudově ulici má otevřeno denně 15 - 22. V sezoně se zde také griluje.

Vhodná roční období 

Trasa by měla být schůdná celoročně, v zimních měsících může být obtížněji schůdná v úsecích polních cest, např. od rybníku Hamrys ke Kaprodromu.

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracovala: Hana Hulíková

Fotografie: © Tereza Hrubá /1/, Hana Hulíková /2 - 4, 6 - 8/, Hynek Pečinka /5/, Malá liška /9, 10/, Kaprodromklub.cz /11/

Zdroje:

  • Wikipedie.cz
  • Hrady.cz
  • Olomouc.eu
  • Horák, J.: Kostel sv. Filipa a Jakuba v Olomouci Nových Sadech a kaple Neposkvrněného početí Panny Marie v Olomouci – Povelu, Olomouc 2014 (vydáno vlastním nákladem)
  • Pamatkovykatalog.cz
  • Kaprodromklub.cz
  • Olomouc.cz

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

Novinky

  • Inspirující Olomouc: V čem je poslední etapa protipovodňových opatření prospěšná?

    8.8.2019

    Loyka Jedna z velkých investičních akcí posledních let, II. A etapa Protipovodňových opatření Olomouc, byla nominována do soutěže Adapterra Awards. Tato soutěž hledá co nejvíce inspirativní řešení různých staveb, které mohou pozitivně ovlivnit své okolí a reagují na klimatické změny. Budování protipovodňových opatření ve městě je nutností, navíc ale může plnit i právě takové funkce, které reagují na změny klimatu. O těchto přínosech hovoří Petr Loyka, vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu.

    "Vytvořili jsme místo, kde stojí za to jít a dotknout se řeky," říká v rozhovoru.

  • Projekt Do přírody ve městě shání dobrovolníky

    18.6.2019

    Přátelé, kamarádi, milí dosavadní spolupracovníci na projektu Do přírody ve městě

    a také všichni noví zájemci o zapojení do projektu!

    Jak jistě mnozí víte nebo si vzpomínáte, v roce 2014 odstartoval náš projekt „Do přírody ve městě“. Jeho cílem bylo na předměstích Olomouce vytýčit nenáročné vycházkové příměstské trasy pro individuální turistiku, které začínají a končí u zastávek MHD. Trasy spojují drobné historické a kulturní památky okrajových částí města s přírodou, která na ně navazuje. 

    Na projektu spolupracovalo 16 dobrovolníků, kteří vyrazili do terénu, zjistili, co se tam nachází, vymysleli trasy a jednotlivá zastavení popsali a nafotili  podle jednotného zadání. Z toho vznikl web www.prirodavemeste.cz (od loňského jara v současné grafické podobě), na počátečních a koncových zastávkách MHD jsme ve spolupráci s dopravním podnikem osadili cedule s popisy tras a informacemi o projektu. Všechny  trasy, vhodné pro půldenní výlety,  jsme organizovaně prošli, některé i vícekrát, a to hlavně ve dvou letech následujících. Projekt potom na nějakou dobu "zamrzl", nic nového se nedělo ani nevymýšlelo.

    Po několika pokusech se nyní konečně podařilo najít společnou řeč s městem, které nám poskytlo peníze na dodání aktualizovaných dat, díky čemuž vznikne brožura propagující myšlenku projektu a s popisem jednotlivých tras.

    Jak se do toho můžete zapojit i vy, najdete zde. Jsme rádi za každého pomocníka!

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.