Černovír: Cesta za léčivou vodou

Foto: © Tereza Hrubá

Dříve osada na levém břehu Moravy, nyní městská část Olomouce asi 2 km severně od centra města, jejíž obyvatelé se tradičně živili rybolovem a zemědělstvím. V posledních letech získala smutný věhlas jako povodněmi zkoušená obec. Největší počet popadaných domů po Troubkách v roce 1997 při povodních byl právě v Černovíře, který leží na břehu řeky Moravy.

První zmínka o obci je již v roce 1249, kdy Černovír náležel klášteru Hradisko, který je odtud na dohled. Na území obce v roce 1864 vyrostly u rati na Prahu dva železniční forty a vznikla zde i vojenská střelnice i unikátní vojenský hřbitov. V roce 1889 byla v Černovírském lese uvedena do provozu dodnes funkční parní vodárna. Na katastru Černovíra se nachází i přírodní rezervace Černovírské slatiniště.

Věděli jste, že se v Černovíře nachází ojedinělý vojenský hřbitov, že je zde bývalá parní vodárna a třeba i rašeliniště? Pojďte objevit skryté poklady a historické památky! A pokud si s sebou vezmete láhev, donesete si z vycházky léčivou Černovírskou kyselku.

Trasa je dlouhá 7 km, vyžaduje asi 2 hod. chůze + čas na zastaveních.

HISTORIE ČERNOVÍRA

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Cesta za léčivou vodou

Městská část Černovír

Začátek trasy Na zastávce MHD Klášterní Hradisko (bus)

Konec trasy Na zastávce MHD Frajtovo náměstí (bus)

Charakter podloží

Trasa je vedena po zpevněných komunikacích, asfaltových cestách.

Je trasa bez bariér?

Trasa je bez bariér.

Vybavení na trase

Potraviny na Frajtově náměstí – otevřeno denně i o víkendech a svátcích 7–19. Hospůdka U nás, se zahrádkou, Heydukova 7 – otevřeno úterý – neděle 14–22. Sezónní zahrádka u Sokolovny s dětským hřištěm. Bulharský klub, Stratilova 6 – otevřeno nepravidelně.

Vhodná roční období

Trasa je schůdná za každého počasí a celoročně.

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracovala: Helena Jandová

Fotografie: © Tereza Hrubá /1, 2, 3, 5/, Helena Jandová /2, 4, 6 - 9/, Hynek Pečinka /10, 11/

Zdroje:

  • Černovírské ročenky
  • Tajemná Olomouc – Antonín Schindler
  • Památné stromy města Olomouce
  • Průvodce Olomoucí – umělecké památky města z roku 2011
  • Průvodce památkami v Olomouci
  • Wikipedie

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(3)

Novinky

  • Pozvánka: Sobota 17. 12. 2022 Zimní vycházka k Dubu Přátel přírody

    28.11.2022

    8.50 | ODJEZD z nástupiště E před hlavním nádražím - bus č. 364 směr Uničov

    V květnu 2012 (!) jsme zasadili v háji u Hromova dubu mezi Černovírem a Chomoutovem svůj „Dub Přátel přírody“. Nyní se půjdeme podívat, jak se mu před Vánocemi daří.

    Vydáme se netradičně z Březců, kam nás doveze linkový autobus. Společně půjdeme trasou podél Chomoutovského jezera a toku říčky Oskavy (s možnou zastávkou v Pivovaru Chomout) k Hromovu dubu, kde je i ten náš doubek. Dál budeme pokračovat směrem do Týnečka. Dostat se tam bude možno ve dvou variantách - buď přímo po silnici přes Hlušovice (trasa B1), nebo delší trasou B2 vedoucí přírodou. Variantou samozřejmě je se od dubu kousek vrátit do Chomoutova, odkud jede bus MHD do centra Olomouce.

    Složte si svůj výlet! Společná trasa A: Březce – Chomoutovské jezero - dub – trať (mapa; 4,7 km; 1:15 hod.) a dále buď B1. kratší trasa trať – Hlušovice – Týneček (mapa; 3,8 km; 1 hod.), nebo delší trasa B2. trať – Trusovický potok – Černovírský les – parní vodárna - Týneček (mapa; 5,9 km; 1:30 hod.).

    S sebou dobré obutí, svačinu, nějakou vánoční ozdobu, kterou náš dub zkrášlíme, a krmení pro vodní ptactvo, které neodlétlo. Akci vedou Hynek Pečinka a Vojta Zatloukal. Příspěvek na akci: členové Přátel přírody zdarma, hosté 30 Kč.

  • Olomoucké forty v mobilu? Proč ne?!

    7.10.2022

    311180384_7960905373981601_7398098965267922865_n Nová aplikace představuje vybrané objekty unikátního fortifikačního systému Olomouce, který byl vybudován v 18. století. Součástí jsou interaktivní mapy, historickou časovou osu a nespočet fotografií.

    Aplikaci ve verzi pro mobilní telefony i pro tablety si můžete stáhnout tady. A můžete se s ní hned vydat na naši "fortovou trasu" a jindy zase dál. Protože za jeden den určitě všechny forty neboli pozůstatky olomouckého vojenského opevnění, které kolem Olomouce vyrostlo ve druhé půlce 19. století, navštívit nezvládnete.

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019.

Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz