Neředín: Za tajemstvími neředínského kopce

Foto: © Tereza Hrubá

Historie bývala k Neředínu často neurvalá, ale místní myslící lidé nedopustili, aby jakkoli zaostával. Vzhledově byl a je Neředín šťavnatý, protože oplýval vodou, úrodnou půdou a zelení. Tabulový vrch na jeho území je nejvýše položené místo v Olomouci. Lze ho považovat za vyhlídku, ze které východním směrem vidíme chloubu Hané, Svatý Kopeček, který má nadmořskou výšku jen o malinko vyšší. Západním směrem bývá na dohled Velký Kosíř nebo Drahanská vrchovina. Neředín sousedí z jihu s Novou Ulicí, ze severovýchodu je sousedem Řepčín.

Seznámíme se s městskou čtvrtí Neředín, zejména s její starou částí. Projdeme nejvýznamnějšími místy ústředního hřbitova, podíváme se na letiště s moderní stavbou Air Baru a do historie se vrátíme ve „starém“ Neředíně – u rybníčku a na návsi, která si zachovala ráz původní hanácké vesnice. Na závěr trasy navštívíme Park Malého prince, který je jedním velkým dětským hřištěm na zelené ploše.

Trasa je dlouhá 5 km, vyžaduje asi 2 hod. chůze + čas na zastaveních.

HISTORIE NEŘEDÍNA

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Za tajemstvími neředínského kopce

Městská část Neředín

Začátek trasy Na zastávce MHD Hřbitovy (tram)

Konec trasy Na zastávce MHD Kmochova (bus)

Charakter podloží

Většina trasy vede po asfaltu, částečně i po schůdných a sjízdných polních cestách.

Je trasa bez bariér?

Trasa je bez bariér, jen úsek polní cesty od letiště k rybníčku není vhodný pro kočárky a vozíčky.

Vybavení na trase

Dětské prolézačky u Air Baru, u rybníčku a v Parku Malého prince, občerstvení v restauraci Rigani či v kavárnách na konečné tramvají „Neředín, krematorium“, na letišti v Air Baru, v Restauraci U Rytíře v Neředínské ulici nebo na konci trasy v Kmochově ulici.

Vhodná roční období

Trasa je schůdná za každého počasí a celoročně. Ústřední hřbitov je otevřen po celý rok od 7.00 hod., ale uzamyká se podle ročního období již mezi 17. a 20. hodinou.

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracovala: Antonie Caleková

Fotografie: © Tereza Hrubá /1, 2/, Hynek Pečinka/3 - 8/, Helena Polášková /9/, Antonie Caleková /10, 11/

Zdroje:

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

Novinky

  • Pozvánka: Vycházka okolo Černovíra aneb Cesta za léčivou vodou

    20.5.2020

    Úterý 23. června: Vycházka Černovír - cesta za léčivou vodou

    Sraz 16.15 na zastávce Klášterní Hradisko (bus č. 15, 20, 21)

    Chcete ochutnat Černovírskou kyselku, prohlédnout si unikátní vojenský hřbitov, barokní sloup Nejsvětější Trojice nebo slatiniště? Naše putování historií i přírodou Černovíra po jedné z tras vedoucích Do přírody ve městě začne u Klášterního Hradiska a ukončíme ho po 7 km na zastávce MHD Frajtovo náměstí. Určitě bude otevřena i nějaká hospůdka nebo zahrádka s pivečkem nebo makrelou.

    Doporučujeme láhev na kyselku s sebou! Akci vede Helena Jandová. Příspěvek na akci: členové Přátel přírody zdarma, hosté 30 Kč. Přijďte bez přihlášení!

  • První výprava Do přírody ve městě letos vedla z Nového Světa na Nové Sady

    18.5.2020

    Foto: © Helena Polášková S rozvolňováním opatření proti šíření koronaviru je znát, že lidé nechtějí sedět doma a rádi tráví čas kdekoli jinde, kde to jde. Využili jsme tohoto momentu a pozvali veřejnost na komentovanou vycházku po trase Do přírody ve městě nazvané Objevitelská výprava plná vody. Z Nového Světa na Nové Sady provedla skupinu 20 zájemců o historické a přírodní památky těchto dvou čtvrtí Hanka Hulíková. Vycházka proběhla 14. května odpoledne a trvala nakonec přes tři hodiny.

    Během nich výprava prošla expozici motýlů ve Florcentru na ulici Šlechtitelů, kde vycházka začala. Dále pokračovala přes původní novosvětskou náves, dnešní ulici Sudovu, s odbočkou k rybníku Cajnerák směrem k rameni Moravy s umělým ostrovem. Přes most u dětského centra Ostrůvek se výprava dostala na druhý břeh, který už patří k Novým Sadům, a pokračovala podél vody k železnému drážnímu mostu. To už se objevitelé přírody ve městě přiblížili k novosadskému kostelu, kde byla připravena exkurse s místním farářem. Po ní zamířili do areálu Kaprodrom a strávili tu příjemnou hodinku s občerstvením v podobě uzených ryb a s pomalu zapadajícím sluncem nad rybníkem. Polní cestou podél železničního náspu došli ještě k rybníku Hamrys a vycházku ukončili u nedaleké povelsko-novosadské kapličky na dnešní Rožňavské ulici. "Hned za barákem máme tak krásně," pochvalovali si při tom. Fotky>

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.