Neředín: Za tajemstvími neředínského kopce

Foto: © Tereza Hrubá

Historie bývala k Neředínu často neurvalá, ale místní myslící lidé nedopustili, aby jakkoli zaostával. Vzhledově byl a je Neředín šťavnatý, protože oplýval vodou, úrodnou půdou a zelení. Tabulový vrch na jeho území je nejvýše položené místo v Olomouci. Lze ho považovat za vyhlídku, ze které východním směrem vidíme chloubu Hané, Svatý Kopeček, který má nadmořskou výšku jen o malinko vyšší. Západním směrem bývá na dohled Velký Kosíř nebo Drahanská vrchovina. Neředín sousedí z jihu s Novou Ulicí, ze severovýchodu je sousedem Řepčín.

Seznámíme se s městskou čtvrtí Neředín, zejména s její starou částí. Projdeme nejvýznamnějšími místy ústředního hřbitova, podíváme se na letiště s moderní stavbou Air Baru a do historie se vrátíme ve „starém“ Neředíně – u rybníčku a na návsi, která si zachovala ráz původní hanácké vesnice. Na závěr trasy navštívíme Park Malého prince, který je jedním velkým dětským hřištěm na zelené ploše.

Trasa je dlouhá 5 km, vyžaduje asi 2 hod. chůze + čas na zastaveních.

HISTORIE NEŘEDÍNA

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Za tajemstvími neředínského kopce

Městská část Neředín

Začátek trasy Na zastávce MHD Hřbitovy (tram)

Konec trasy Na zastávce MHD Kmochova (bus)

Charakter podloží

Většina trasy vede po asfaltu, částečně i po schůdných a sjízdných polních cestách.

Je trasa bez bariér?

Trasa je bez bariér, jen úsek polní cesty od letiště k rybníčku není vhodný pro kočárky a vozíčky.

Vybavení na trase

Dětské prolézačky u Air Baru, u rybníčku a v Parku Malého prince, občerstvení v restauraci Rigani či v kavárnách na konečné tramvají „Neředín, krematorium“, na letišti v Air Baru, v Restauraci U Rytíře v Neředínské ulici nebo na konci trasy v Kmochově ulici.

Vhodná roční období

Trasa je schůdná za každého počasí a celoročně. Ústřední hřbitov je otevřen po celý rok od 7.00 hod., ale uzamyká se podle ročního období již mezi 17. a 20. hodinou.

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracovala: Antonie Caleková

Fotografie: © Tereza Hrubá /1, 2/, Hynek Pečinka/3 - 8/, Helena Polášková /9/, Antonie Caleková /10, 11/

Zdroje:

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

Novinky

  • Předjarní vycházka Do přírody ve městě: Z Bělidel do Bystrovan s průvodcem

    18.3.2019

    20190315_171100 První letošní komentovaná vycházka po trasách "Do přírody ve městě" nás v pátek 15. března 2019 v podvečer zavedla do čtvrti Bělidla, odkud jsme šli dále podél toku Bystřičky do obce Bystrovany hned za olomouckými humny. Průvodcem po trase, která zabrala kolem hodiny a půl chůze, byl Hynek Pečinka.

    Po seznámení s ideou projektu Do přírody ve městě, v rámci kterého náš spolek v roce 2014 vytyčil na předměstích Olomouce 17 vycházkových tras, jako byla ta dnešní, jsme vyrazili na cestu. Krátce jsme se zastavili v Libušině ulici u zvoničky a mariánského sloupu a připomněli si historii čtvrti Bělidla, kterou zakládali naši předci vlastně natřikrát. Původně překvapivě v dnešní Sokolské ulici v samém centru města. Ve svém současném katastru jsou Bělidla až od konce 18. století a součástí města Olomouce od roku 1919. Více...

  • Pozvánka: Pojďte s námi na procházku z Bělidel do Bystrovan!

    27.12.2018

    V pátek 15. března 2019 se bude konat první organizovaná vycházka po trasách projektu Do přírody ve městě v novém roce. Zájemci si budou moci spolu s Martou P. Perůtkovou a Hynkem Pečinkou projít olomouckou čtvrť Bělidla, seznámit se s její historií a drobnými památkami a následně vyrazit podél řeky Bystřičky přírodním parkem do Bystrovan. Cestou čeká účastníky několik zastavení, v Bystrovanech zajímavá náves a v cíli jedna ze dvou útulných hospůdek. Trasa má asi 4,5 km, v 18.00 budeme v Bystrovanech. Zpět do města odtud v rozumných intervalech jezdí autobus č. 15, kterým jste u hlavního nádraží za čtvrthodinku.

    Sraz: 16.30 zastávka tram č. 4 "Bělidla". Příspěvek: členové Přátel přírody zdarma, hosté 30 Kč.

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.