Neředín: Za tajemstvími neředínského kopce

Foto: © Tereza Hrubá

Historie bývala k Neředínu často neurvalá, ale místní myslící lidé nedopustili, aby jakkoli zaostával. Vzhledově byl a je Neředín šťavnatý, protože oplýval vodou, úrodnou půdou a zelení. Tabulový vrch na jeho území je nejvýše položené místo v Olomouci. Lze ho považovat za vyhlídku, ze které východním směrem vidíme chloubu Hané, Svatý Kopeček, který má nadmořskou výšku jen o malinko vyšší. Západním směrem bývá na dohled Velký Kosíř nebo Drahanská vrchovina. Neředín sousedí z jihu s Novou Ulicí, ze severovýchodu je sousedem Řepčín.

Seznámíme se s městskou čtvrtí Neředín, zejména s její starou částí. Projdeme nejvýznamnějšími místy ústředního hřbitova, podíváme se na letiště s moderní stavbou Air Baru a do historie se vrátíme ve „starém“ Neředíně – u rybníčku a na návsi, která si zachovala ráz původní hanácké vesnice. Na závěr trasy navštívíme Park Malého prince, který je jedním velkým dětským hřištěm na zelené ploše.

Trasa je dlouhá 5 km, vyžaduje asi 2 hod. chůze + čas na zastaveních.

HISTORIE NEŘEDÍNA

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Za tajemstvími neředínského kopce

Městská část Neředín

Začátek trasy Na zastávce MHD Hřbitovy (tram)

Konec trasy Na zastávce MHD Kmochova (bus)

Charakter podloží

Většina trasy vede po asfaltu, částečně i po schůdných a sjízdných polních cestách.

Je trasa bez bariér?

Trasa je bez bariér, jen úsek polní cesty od letiště k rybníčku není vhodný pro kočárky a vozíčky.

Vybavení na trase

Dětské prolézačky u Air Baru, u rybníčku a v Parku Malého prince, občerstvení v restauraci Rigani či v kavárnách na konečné tramvají „Neředín, krematorium“, na letišti v Air Baru, v Restauraci U Rytíře v Neředínské ulici nebo na konci trasy v Kmochově ulici.

Vhodná roční období

Trasa je schůdná za každého počasí a celoročně. Ústřední hřbitov je otevřen po celý rok od 7.00 hod., ale uzamyká se podle ročního období již mezi 17. a 20. hodinou.

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracovala: Antonie Caleková

Fotografie: © Tereza Hrubá /1, 2/, Hynek Pečinka/3 - 8/, Helena Polášková /9/, Antonie Caleková /10, 11/

Zdroje:

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

Novinky

  • Podzimní sobota za humny Olomouce překvapila fajn počasím

    16.11.2015

    Dsc02705 Počasí, které by v půli listopadu člověk nečekal, překvapilo v sobotu 14. 11. olomoucké Přátele přírody na jejich výletě ze Skrbeně do Horky nad Moravou. Už ráno svítilo sluníčko a nevypadalo to, že se to přes den změní. Určitě i proto atakovala účast na podzimním výletě po jedné z tras projektu Do přírody ve městě dvacítku účastníků. 

    Z tržnice je na konečnou linky č. 18 do Skrbeně, vesnice na předměstí Olomouce, navíc vezl autobus s "jejich" reklamním polepem. Dopravní podnik města Olomouce totiž přispěl do projektu zpracováním reklamní fólie na jeden autobus a jednu tramvaj, které už od začátku června neustále jezdí městem po různých linkách. Celý článek a fotky z výletu najdete zde.

  • Z vycházky po drobných památkách Černovíra

    22.9.2015

    12030314_942699275802375_7016575036735312043_o V pondělí 13. září jsme uspořádali další z vycházek představujících naše trasy "Do přírody ve městě". Podvečerní procházku po čtvrti Černovír připravily Helena Jandová a Hana Hulíková.

    Tady jsou fotky z vycházky...

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.