Řepčín: Kolem jezer do ptačího ráje

X__20190915_120503

Řepčín, který se do r. 1880 nazýval Hřebčín, je dřívější samostatná obec, nyní olomoucká městská část asi 4,5 km severozápadně od centra města. Nachází se na pravém břehu Mlýnského potoka, což je rameno řeky Moravy. Na území Řepčína se nacházejí Moravské železárny, vede tudy železnice do Kostelce na Hané, najdeme zde fortovou pevnůstku a také - a pro nás především - přírodní jezero Poděbrady. To vzniklo zatopením jámy po těžbě štěrkopísku prováděné plovoucími bagry ještě v 70. letech 20. století. Má rozlohu 16,5 ha a největší hloubku 6 metrů. Na Poděbrady bezprostředně navazuje Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví, táhnoucí se dále až k Mohelnici.

Trasa prochází čtvrtí Řepčín kolem místní významné památky, barokní kapličky sv. Isidora. Po opuštění čtvrti pokračuje přírodní rezervací Plané Loučky k populárnímu poděbradskému jezeru, které se již nachází v CHKO Litovelské Pomoraví. Od jezera dojdeme do městské části Chomoutov. Zde, v polovině trasy, doporučujeme návštěvu místního pivovaru. Druhá část trasy pokračuje přírodní rezervací Chomoutovské jezero, jíž se právem přezdívá ptačí ráj. Přes ornotologickou pozorovatelnu se trasa stáčí kolem jezera zpět do Chomoutova, kde končí.

Trasa je dlouhá 12 km, vyžaduje asi 4 hod. chůze + čas na zastaveních.

HISTORIE ŘEPČÍNA A CHOMOUTOVA

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Kolem jezer do ptačího ráje

Městská část Řepčín, Chomoutov

Začátek trasy Na zastávce MHD Řepčín, Svatoplukova (bus)

Konec trasy Na zastávce MHD Chomoutov, škola (bus)

Charakter podloží 

V Řepčíně i Chomoutově asfalt, mezi městskými částmi (většina trasy) polní cesty nebo pěšiny.

Je trasa bez bariér?

Vzhledem k hlinitému podloží může být trasa velmi blátivá. Trasa pro kočárky či vozíčkáře sjízdná s obtížemi, některé části trasy kolem chomoutovského jezera nesjízdné.

Vybavení na trase

  • Možnost koupání na přírodním koupališti Poděbrady
  • Tři dětská hřiště (Řepčín, Poděbrady, Chomoutov)
  • Občerstvení: Cukrárna U Pepíka, hostinec T3 u kapličky (Řepčín), občerstvení Terasa (Poděbrady), hospoda U Pačesa, pivovar Chomout (Chomoutov)

Vhodná roční období

Trasa je schůdná nebo sjízdná na kole za každého počasí a celoročně, ovšem na jaře nebo po dešti bývá velmi bahnitá

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracovala: Marta P. Perůtková

Zdroje:

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(1)

Novinky

  • Ještě nemáte svůj soubor tras Do přírody ve městě? Právě vyšel dotisk

    10.1.2024

    Před Vánocemi 2023 přijela z tiskárny voňavá dodávka dotisku oblíbené brožury s trasami Do přírody ve městě. V informačním centru v podloubí olomoucké radnice ji můžete zdarma získat i vy. 

    Publikace obsahuje 16 zpracovaných vycházek za minulostí, současností a přírodou v různých čtvrtích města Olomouce. Každá trasa je popsána na čtyřstránkové kartě, text doplňují fotografie míst, která na trase navštívíte. Na webu www.prirodavemeste.cz pak najdete podrobnější popisy tras a zajímavosti z historie městských částí, kterými trasy procházejí.

  • Archeologové objevili u Olomouce hroby, obydlí a nástroje z doby kamenné i z keltského období

    25.10.2023

    Foto: Archeologické centrum Olomouc OLOMOUCKÝ REJ - Archeologové čekali, že při stavbě propojky západní tangenty s dálnicí D35 najdou zajímavé věci. Že ale budou nálezy tak bohaté, s tím určitě nepočítali. Podle Venduly Vránové z Archeologického centra jsou dosavadní výsledky výzkumu příjemným překvapením. Výzkum se koná na území mezi Globusem na kraji Olomouce, Křelovem a Břuchotínem. Příští rok zde začne stavba tříkilometrového dokončení západního obchvatu. Více...

Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.