Výlet po olomouckých fortech

X__img_7909

Po tzv. válkách o habsburské dědictví (1740-42) ztratila habsburská monarchie většinu Slezska a Olomouc se tak ocitla na severních hranicích říše. Skutečnost, že se město stalo hraniční pevností, si vyžádala zcela zásadní přestavbu a doplnění stávajícího zchátralého městského opevnění. Zásluhou císařovny Marie Terezie zde vznikla moderní bastionová pevnost, která se mohla počítat k jedné z největších a nejdokonalejších v rámci celé habsburské monarchie. O století později byl obranný systém města rozšířen o soustavu předsunutých pevnůstek (fortů), které zvětšily akční rádius pevnostní posádky a vzdálily hlavní obrannou linii dále do předpolí pevnosti. 

Tento fortový věnec v Olomouci byl unikátním projektem plukovníka Wurmba z roku 1850. Počítal s vybudováním 25 menších pevnůstek, které dohromady vytvářely uzavřený prstenec kolem vlastní pevnosti. Olomouckápevnost byla zrušena r. 1886, protože ohraničení města hradbami bránilo jeho dalšímu rozvoji. Většina fortů však zůstala dodnes.

Na naší trase uvidíme čtyři forty, z nichž každý je trochu jiný a společné mají to, že jsou propojeny stezkami příměstskou krajinou. Vyjdeme z městské části Černovír, projdeme přes přírodní památku Bázlerova pískovna loukami na přírodní koupaliště Poděbrady, odtud do Řepčína a přes pole dál do samostatné obce Křelov. Od zdejšího fortu nás polní cesta dovede k tomu neředínskému a pak k točně tramvají u ústředního hřbitova, kde trasa končí. 

Trasa je dlouhá 14 km, vyžaduje asi 4 hod. chůze + čas na zastaveních.

HISTORIE MĚSTSKÝCH ČÁSTÍ PO TRASE A OBCE KŘELOV

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Výlet po olomouckých fortech

Městská část Černovír, Řepčín, Neředín, obec Křelov

Začátek trasy Na zastávce MHD Frajtovo náměstí (bus)

Konec trasy Na zastávce MHD Neředín, krematorium (bus, tram)

Charakter podloží Trasa vede udržovanými zpevněnými cestami.

Je trasa bez bariér? Trasa je bez bariér.

Vybavení na trase

  • Možnost koupit si svačinu na cestu – smíšené zboží na Frajtově náměstí
  • Občerstvení cestou: Terasa na Poděbradech, restaurace Citadela na křelovském fortu, Restaurace Křelov na Lipovém náměstí, Hostinec U Vlčků tamtéž
  • Občerstvení v cíli: Restaurace Taverna Rigani, Neředín

Vhodná roční období

Trasa je schůdná za každého počasí a celoročně.

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracoval: Hynek Pečinka

Fotografie: © Hynek Pečinka /1 - 3, 6 - 11/, karasobecny.cz /4, 5/

Zdroje:

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

Novinky

  • Dívejte se! Olomoucké trasy Do přírody ve městě kamerou České televize

    25.3.2021

    118768395_4400700366668898_6477617022499646041_o Přátelé a kamarádi! Naše vycházkové trasy Do přírody ve městě nabývají v současné době v souvislosti s omezením pohybu na vycházky a výšlapy na aktuálnosti. Dokonce se v poslední době staly předmětem zájmu hned několika médií. Toto úterý jsem se zúčastnila natáčení České televize o projektu a vydané brožuře, doplněné informacemi o zajímavostech fauny Chomoutovského jezera, u něhož končí jedna z našich tras (konkrétně Kolem jezer do ptačího ráje).

    Reportáž by měla být vysílána tuto sobotu 27. března mezi 11. a 12. hodinou na ČT 24 v pořadu Regiony 24. Pokud to nestihnete, reportáž by měla být potom k dohledání na netu v TV archivu.

    S jarním pozdravem a přáním pevného zdraví Hanka Hulíková

  • UŽ JEN TÝDEN! Zimní anketa sezóny 2021: Hledáme nejkrásnější zimní trasu

    22.3.2021

    Už jen do konce března 2021 můžete hlasovat v naší anketě a vybrat z tras "Do přírody ve městě" tu, která vám v zimě přijde nejkrásnější. Prvního dubna zkontrolujeme stavy a vyhlásíme nejkrásnější zimní trasu letošní sezóny. Autor trasy obdrží jako ocenění a pochvalu štangli (česky tyčku) turistického salámu. A jakmile to vládní koronavirová omezení dovolí, zorganizujeme na této trase veřejnou procházku s průvodcem.

    Tak do toho, každý hlas se počítá! Hlasovat můžete zde.

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.