Městem podél řeky Moravy

Foto: © Tereza Hrubá

Řeka Morava je nejdelší a nejvýznamnější moravskou řekou. Pramení na Králickém Sněžníku a protéká celou Moravou k jihovýchodu, tvoří hranici se Slovenskem a následně se vlévá do Dunaje. Největším sídlem na jejím toku je Olomouc. Řeka do města přitéká od severozápadu do čtvrti Černovír, proteče celým územím města a opouští jeho katastr na jižních hranicích, za Nemilany. Odtud se tok ubírá směrem k Tovačovu. Na území města teče Morava mírnými oblouky a regulovaným tokem. Souběžně s ní teče po pravém břehu Mlýnský potok. Morava do svého toku v Olomouci přibírá zleva říčky Oskavu a Bystřici a aktuálně prochází protipovodňovými úpravami, které tok řeky více zapojují do života města.

Podél Moravy projdeme město Olomouc od severozápadu k jihu, Začneme u kláštera Hradisko a přes Letnou a Šantovku dojdeme na Nové Sady, odkud budeme následovat řeku až na hranice města.

Trasa je dlouhá 7,5 km, vyžaduje asi 2 hod. chůze + čas na zastaveních. 

HISTORIE KLÁŠTERNÍHO HRADISKA, LAZCŮ A NOVÝCH SADŮ

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Městem podél řeky Moravy

Městská část Klášterní Hradisko, Lazce, Olomouc-střed, Nové Sady

Začátek trasy Na zastávce MHD Klášterní Hradisko (bus)

Konec trasy Na zastávce MHD U Rybářských stavů (bus), nebo Čistička (bus)

Charakter podloží Trasa vede udržovanými zpevněnými cestami a po městských komunikacích.

Je trasa bez bariér? Trasa je bez bariér.

Vybavení na trase

Vzhledem k tomu, že trasa prochází městem, jsou možnosti občerstvení a oddechu průběžně na trase v dostatečném množství.

Vhodná roční období

Trasa je schůdná za každého počasí a celoročně.

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracoval: Hynek Pečinka

Fotografie: © Tereza Hrubá /1, 3, 4/, Helena Jandová /2/, Hynek Pečinka /5 - 7, 12, 13/, Malá liška /8 - 11/

Zdroje:

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(4)

Novinky

  • Olomoucké forty v mobilu? Proč ne?!

    7.10.2022

    311180384_7960905373981601_7398098965267922865_n Nová aplikace představuje vybrané objekty unikátního fortifikačního systému Olomouce, který byl vybudován v 18. století. Součástí jsou interaktivní mapy, historickou časovou osu a nespočet fotografií.

    Aplikaci ve verzi pro mobilní telefony i pro tablety si můžete stáhnout tady. A můžete se s ní hned vydat na naši "fortovou trasu" a jindy zase dál. Protože za jeden den určitě všechny forty neboli pozůstatky olomouckého vojenského opevnění, které kolem Olomouce vyrostlo ve druhé půlce 19. století, navštívit nezvládnete.

  • Pozvánka: Sobota 25. 6. 2022 Výlet po olomouckých fortech

    7.6.2022

    9.10 | sraz na zastávce busu Frajtovo náměstí (spoj bus č. 17 z Tržnice v 8.58)

    Poznejte vojenskou historii Olomouce přímo v terénu! Naše město má unikátní systém opevnění. Olomouc nechránily jen hradby, ale především několik desítek pevnůstek, tzv. fortů, a dalších vojenských staveb budovaných od konce 18. století téměř sto let. Dodnes jsou některé forty zachovalé a po rekonstrukci se otevírají veřejnosti. Půjdeme po jedné z tras „Do přírody ve městě“ a navštívíme Lazecký fort, Křelovský fort a pevnůstku v Neředíně. Na pěší trasu, která má okolo 14 kilometrů, je třeba se pořádně vybavit dobrým oblečením a obutím. Zájemci můžou trasu absolvovat na kole a přidat si ještě nějaké forty navíc.

    Akci vede Hynek Pečinka. Účastnický příspěvek: členové Přátel přírody zdarma, hosté 30 Kč.

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.