Městem podél řeky Moravy

Foto: © Tereza Hrubá

Řeka Morava je nejdelší a nejvýznamnější moravskou řekou. Pramení na Králickém Sněžníku a protéká celou Moravou k jihovýchodu, tvoří hranici se Slovenskem a následně se vlévá do Dunaje. Největším sídlem na jejím toku je Olomouc. Řeka do města přitéká od severozápadu do čtvrti Černovír, proteče celým územím města a opouští jeho katastr na jižních hranicích, za Nemilany. Odtud se tok ubírá směrem k Tovačovu. Na území města teče Morava mírnými oblouky a regulovaným tokem. Souběžně s ní teče po pravém břehu Mlýnský potok. Morava do svého toku v Olomouci přibírá zleva říčky Oskavu a Bystřici a aktuálně prochází protipovodňovými úpravami, které tok řeky více zapojují do života města.

Podél Moravy projdeme město Olomouc od severozápadu k jihu, Začneme u kláštera Hradisko a přes Letnou a Šantovku dojdeme na Nové Sady, odkud budeme následovat řeku až na hranice města.

Trasa je dlouhá 7,5 km, vyžaduje asi 2 hod. chůze + čas na zastaveních. 

HISTORIE KLÁŠTERNÍHO HRADISKA, LAZCŮ A NOVÝCH SADŮ

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Městem podél řeky Moravy

Městská část Klášterní Hradisko, Lazce, Olomouc-střed, Nové Sady

Začátek trasy Na zastávce MHD Klášterní Hradisko (bus)

Konec trasy Na zastávce MHD U Rybářských stavů (bus), nebo Čistička (bus)

Charakter podloží Trasa vede udržovanými zpevněnými cestami a po městských komunikacích.

Je trasa bez bariér? Trasa je bez bariér.

Vybavení na trase

Vzhledem k tomu, že trasa prochází městem, jsou možnosti občerstvení a oddechu průběžně na trase v dostatečném množství.

Vhodná roční období

Trasa je schůdná za každého počasí a celoročně.

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracoval: Hynek Pečinka

Fotografie: © Tereza Hrubá /1, 3, 4/, Helena Jandová /2/, Hynek Pečinka /5 - 7, 12, 13/, Malá liška /8 - 11/

Zdroje:

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(5)

Novinky

  • OlomouckyRej.cz: Společenský pramen z 19. století pomáhal také lidem z paneláků, když netekla voda

    5.6.2022

    Společenský pramen. Foto: Vilém Švec Návrat k pramenům. O obnovu významného vodního prvku se teď zasloužil vytrvalým úsilím patriot a badatel Vilém Švec a svou vstřícnou pomocí i vedení Fakultní nemocnice Olomouc a společnost Veolia. Společenský pramen na úpatí kopce, na němž je dnes areál fakultní nemocnice, připomíná časy, kdy olomoucká radnice v 19. století usilovně hledala zdroje pitné vody.

    Vedení olomoucké radnice si v druhé polovině předminulého století uvědomovalo, že pitná voda z Křížového pramene nad městem nestačí svým množstvím všemu obyvatelstvu a proto neopomnělo žádnou příležitost ke hledání nových zdrojů pitné vody. V roce 1862 povolali radní tehdy proslulého nálezce vodních pramenů abbé Richarda, který hledal vodu pomocí proutku. Celý článek...

  • Zapomenuté stavby: Unikátní vila v Olomouci dnes slouží městské knihovně

    13.1.2022

    Foto: Olomoucký report Součástí naší trasy městskou částí Nová Ulice - "Za historií mezi paneláky" - je i zastavení u vily Františky Lipčíkové, která je jedním z mála příkladů kubistické architektury na Moravě. Právě osudům této unikátní stavby se věnuje článek na webu Olomoucký report.

    Dnešní stavba ze seriálu Zapomenuté stavby vznikala ve stejných letech jako prvorepublikové Československo. Vila, kde dnes sídlí pobočka olomoucké městské knihovny, dříve patřila Františce Lipčíkové a může se chlubit zajímavou architekturou. Celý článek...

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.