Neředín: Za tajemstvími neředínského kopce

Foto: © Tereza Hrubá

Historie bývala k Neředínu často neurvalá, ale místní myslící lidé nedopustili, aby jakkoli zaostával. Vzhledově byl a je Neředín šťavnatý, protože oplýval vodou, úrodnou půdou a zelení. Tabulový vrch na jeho území je nejvýše položené místo v Olomouci. Lze ho považovat za vyhlídku, ze které východním směrem vidíme chloubu Hané, Svatý Kopeček, který má nadmořskou výšku jen o malinko vyšší. Západním směrem bývá na dohled Velký Kosíř nebo Drahanská vrchovina. Neředín sousedí z jihu s Novou Ulicí, ze severovýchodu je sousedem Řepčín.

Seznámíme se s městskou čtvrtí Neředín, zejména s její starou částí. Projdeme nejvýznamnějšími místy ústředního hřbitova, podíváme se na letiště s moderní stavbou Air Baru a do historie se vrátíme ve „starém“ Neředíně – u rybníčku a na návsi, která si zachovala ráz původní hanácké vesnice. Na závěr trasy navštívíme Park Malého prince, který je jedním velkým dětským hřištěm na zelené ploše.

Trasa je dlouhá 5 km, vyžaduje asi 2 hod. chůze + čas na zastaveních.

HISTORIE NEŘEDÍNA

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Za tajemstvími neředínského kopce

Městská část Neředín

Začátek trasy Na zastávce MHD Hřbitovy (tram)

Konec trasy Na zastávce MHD Kmochova (bus)

Charakter podloží

Většina trasy vede po asfaltu, částečně i po schůdných a sjízdných polních cestách.

Je trasa bez bariér?

Trasa je bez bariér, jen úsek polní cesty od letiště k rybníčku není vhodný pro kočárky a vozíčky.

Vybavení na trase

Dětské prolézačky u Air Baru, u rybníčku a v Parku Malého prince, občerstvení v restauraci Rigani či v kavárnách na konečné tramvají „Neředín, krematorium“, na letišti v Air Baru, v Restauraci U Rytíře v Neředínské ulici nebo na konci trasy v Kmochově ulici.

Vhodná roční období

Trasa je schůdná za každého počasí a celoročně. Ústřední hřbitov je otevřen po celý rok od 7.00 hod., ale uzamyká se podle ročního období již mezi 17. a 20. hodinou.

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracovala: Antonie Caleková

Fotografie: © Tereza Hrubá /1, 2/, Hynek Pečinka/3 - 8/, Helena Polášková /9/, Antonie Caleková /10, 11/

Zdroje:

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

Novinky

  • Dívejte se! Olomoucké trasy Do přírody ve městě kamerou České televize

    25.3.2021

    118768395_4400700366668898_6477617022499646041_o Přátelé a kamarádi! Naše vycházkové trasy Do přírody ve městě nabývají v současné době v souvislosti s omezením pohybu na vycházky a výšlapy na aktuálnosti. Dokonce se v poslední době staly předmětem zájmu hned několika médií. Toto úterý jsem se zúčastnila natáčení České televize o projektu a vydané brožuře, doplněné informacemi o zajímavostech fauny Chomoutovského jezera, u něhož končí jedna z našich tras (konkrétně Kolem jezer do ptačího ráje).

    Reportáž by měla být vysílána tuto sobotu 27. března mezi 11. a 12. hodinou na ČT 24 v pořadu Regiony 24. Pokud to nestihnete, reportáž by měla být potom k dohledání na netu v TV archivu.

    S jarním pozdravem a přáním pevného zdraví Hanka Hulíková

  • UŽ JEN TÝDEN! Zimní anketa sezóny 2021: Hledáme nejkrásnější zimní trasu

    22.3.2021

    Už jen do konce března 2021 můžete hlasovat v naší anketě a vybrat z tras "Do přírody ve městě" tu, která vám v zimě přijde nejkrásnější. Prvního dubna zkontrolujeme stavy a vyhlásíme nejkrásnější zimní trasu letošní sezóny. Autor trasy obdrží jako ocenění a pochvalu štangli (česky tyčku) turistického salámu. A jakmile to vládní koronavirová omezení dovolí, zorganizujeme na této trase veřejnou procházku s průvodcem.

    Tak do toho, každý hlas se počítá! Hlasovat můžete zde.

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.