Nová Ulice: Vycházka za historií mezi paneláky

Foto: © Tereza Hrubá

Nová Ulice není ulice (proto se píše s velkým U), ale městská část Olomouce, do r. 1919 dokonce samostatné město. Po pohlcení svým větším sousedem se nachází 2 km jihozápadně od centra Olomouce a je jeho největší čtvrtí. Nová Ulice byla založena při budování olomoucké pevnosti v r. 1742. Nacházela se tu střelnice, popraviště, lomy a cihelny, zahrady, rybníky, jezírka a před budováním sídliště to bylo i výletní místo Olomoučanů, kteří chodili ke zdejšímu léčivému prameni. Na území Nové Ulice se nachází olomoucká univerzitní nemocnice, špitály ve zdejším katastru byly odnepaměti. Nová Ulice se musela podřizovat režimu vojenské pevnosti, což brzdilo její rozvoj. Po zániku pevnosti na konci 19. století zde naopak vypukla přímo průmyslová horečka: vzniká plynárna, sladovna, pivovar, cukrovar, výrobna syrečků, pražírna kávy, tkalcovna lnu a bavlny, továrny na výrobu provazů a sítí, elektromotorů, armatur, kočárků, konzerv, betonu, kosmetiky, sodovkárna, zemská nemocnice a také elektrárna.

Dnes je ale velká část čtvrti zastavěna novější výstavbou, kvůli níž bylaspousta původní zástavby zbořena, volné zelené plochy zastavěny, některé drobnější památky přesunuty a jiné rovnou zničeny. Zanikly tak zemědělské osady, zahrady, rybníky a jezírka, dílničky a továrničky. Před budováním sídlišť byla Nová Ulice také výletním a oddychovým místem Olomoučanů, kteří podnikali vycházky ke zdejšímu léčivému zdroji, takzvanému Křížovému prameni, ke kterému vedla i křížová cesta. Vydejte se na naši vycházku, na které zkusíme vyvolat duchy dějin a poznat Novou Ulici z úplně jiné stránky.

Trasa je dlouhá 7 km, vyžaduje asi 2 hod. chůze + čas na zastaveních.

HISTORIE NOVÉ ULICE

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Vycházka za historií mezi paneláky

Městská část Nová Ulice

Začátek trasy Na zastávce MHD Fakultní nemocnice (tram)

Konec trasy Na zastávce MHD Pionýrská (tram)

Charakter podloží Asfalt, kostky, šotolina

Je trasa bez bariér? Trasa je bez bariér s výjimkou úseku mezi hřbitovem a fortem XIII.

Vybavení na trase Po cestě lavičky, obchody, restaurace

Vhodná roční období Trasa je schůdná za každého počasí a celoročně.

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracovala: Jana Votroubková

Fotografie: © Tereza Hrubá /1 - 4/, Jana Votroubková /5/, Hynek Pečinka /6, 7/

Zdroje:

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

Novinky

  • Nimlau není někde v Tichomoří, ale hned za naším městem

    23.4.2017

    Nemilany-005a Na dohled Olomouci, na jejím jižním okraji, se nachází starobylá ves, nyní městská část Nemilany. A právě tam jsme směřovali v sobotu 22. dubna svou odpolední vycházku. Přes dvacet účastníků, z nichž nejmladší byl ještě v kočárku, se během dvou hodin na vlastní oči a uši dozvědělo, jak to vypadá v této části města, kam lze pohodlně zajet autobusem č. 17. Po zdejší trase z projektu Do přírody ve městě je provedla Jana Votroubková, úvod obstaral Hynek Pečinka. 

    Celý článek a fotky z výletu jsou zde.

  • Fotky ze zimní vycházky okolo Chomoutova

    29.12.2016

    15540882_1314965475242418_1887089270678933032_o V sobotu 17. prosince jsme vyrazili na letošní poslední akci v rámci projektu Do přírody ve městě, vycházku z Chomoutova k Hromovu dubu, v jehož stínu hrdě roste 4,5letý doubek zasazený zde skupinou olomouckých Přátel přírody. 

    Odtud jsme pokračovali podél potoka Oskava k Chomoutovskému jezeru. Po jeho břehu jsme došli zpět do vesnice, kde jsme zapadli do Pivovaru Chomout na jídlo a dobré pití. Tak - a starý rok už může v klidu skončit!

    Na fotky se mrkněte sem.

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.