Nová Ulice: Vycházka za historií mezi paneláky

Foto: © Tereza Hrubá

Nová Ulice není ulice (proto se píše s velkým U), ale městská část Olomouce, do r. 1919 dokonce samostatné město. Po pohlcení svým větším sousedem se nachází 2 km jihozápadně od centra Olomouce a je jeho největší čtvrtí. Nová Ulice byla založena při budování olomoucké pevnosti v r. 1742. Nacházela se tu střelnice, popraviště, lomy a cihelny, zahrady, rybníky, jezírka a před budováním sídliště to bylo i výletní místo Olomoučanů, kteří chodili ke zdejšímu léčivému prameni. Na území Nové Ulice se nachází olomoucká univerzitní nemocnice, špitály ve zdejším katastru byly odnepaměti. Nová Ulice se musela podřizovat režimu vojenské pevnosti, což brzdilo její rozvoj. Po zániku pevnosti na konci 19. století zde naopak vypukla přímo průmyslová horečka: vzniká plynárna, sladovna, pivovar, cukrovar, výrobna syrečků, pražírna kávy, tkalcovna lnu a bavlny, továrny na výrobu provazů a sítí, elektromotorů, armatur, kočárků, konzerv, betonu, kosmetiky, sodovkárna, zemská nemocnice a také elektrárna.

Dnes je ale velká část čtvrti zastavěna novější výstavbou, kvůli níž bylaspousta původní zástavby zbořena, volné zelené plochy zastavěny, některé drobnější památky přesunuty a jiné rovnou zničeny. Zanikly tak zemědělské osady, zahrady, rybníky a jezírka, dílničky a továrničky. Před budováním sídlišť byla Nová Ulice také výletním a oddychovým místem Olomoučanů, kteří podnikali vycházky ke zdejšímu léčivému zdroji, takzvanému Křížovému prameni, ke kterému vedla i křížová cesta. Vydejte se na naši vycházku, na které zkusíme vyvolat duchy dějin a poznat Novou Ulici z úplně jiné stránky.

Trasa je dlouhá 7 km, vyžaduje asi 2 hod. chůze + čas na zastaveních.

HISTORIE NOVÉ ULICE

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Vycházka za historií mezi paneláky

Městská část Nová Ulice

Začátek trasy Na zastávce MHD Fakultní nemocnice (tram)

Konec trasy Na zastávce MHD Pionýrská (tram)

Charakter podloží Asfalt, kostky, šotolina

Je trasa bez bariér? Trasa je bez bariér s výjimkou úseku mezi hřbitovem a fortem XIII.

Vybavení na trase Po cestě lavičky, obchody, restaurace

Vhodná roční období Trasa je schůdná za každého počasí a celoročně.

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracovala: Jana Votroubková

Fotografie: © Tereza Hrubá /1 - 4/, Jana Votroubková /5/, Hynek Pečinka /6, 7/

Zdroje:

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

Novinky

  • Neshánějte letenky ani lodní lístky. Do Nového Světa dojdete zakrátko pěšky

    15.5.2016

    Novysvet_009 Květnovou vycházkou jsme pokračovali v seznamování se s trasami projektu Do přírody ve městě. V úterý 10. května jsme se vydali od Šantovky podél místních vodních toků do olomoucké městské části Nový Svět.

    Než jsme si prohlédli její památky, pokochali jsme se přírodou kolem řeky Moravy, a pak na Novém Světě si kdo chtěl, opekl něco dobrého na zub v hospůdce Na Hřišti, kde nám dali k dispozici ohniště. 

    Průvodkyní nám byla Marcela Dosedělová, která tuto trasu pro projekt zpracovala.

    Trasa vycházky, na kterou se můžete vydat i vy sami. My jsme ji tentokrát ale šli v protisměru. Fotky z vycházky najdete tady...

  • Jak jsme zatměli u kyselky

    22.3.2016

    Cernovirska_kyselka Letošní první vycházka, na níž seznamujeme účastníky s trasami projektu Do přírody ve městě, směřovala ve čtvrtek 17. března odpoledne do typických hanáckých vesnic Týnečka a Chválkovic. Průvodcovství se ujala Jana Votroubková, která tuto trasu předloni zmapovala a nafotila.

    Sešlo se nás třináct, ale vůbec jsme se necítili nešťastně. Překvapilo nás, jaké pěkné výhledy se nabízejí na Olomouc nebo i Svatý Kopeček z polí mezi Týnečkem a Chválkovicemi. Na fort č. II a unikátní technickou památku, parní vodárnu z roku 1889, jsme mohli nahlédnout jen přes plot a ti, co v ní ještě nikdy nebyli uvnitř, si přislíbili nápravu. Třeba při Dnech evropského kulturního dědictví.  

    Kochali jsme se a kochali, posléze i západem slunce, takže v lese mezi slatiništi cestou k Černovírské kyselce nás zastihla tma. Naštěstí naše průvodkyně, ostřílená cestovatelka, byla vybavená a posvítila nám čelovkou. Kyselka je v lese dobře utajená, kdo alespoň přibližně netuší, kde se nachází, bude ji sám hledat těžko. Alespoň tak mi to v té tmě připadalo. Hrníček na načerpání vody u ní nechybí, my však byli vybaveni vlastními petkami. A tak seznámeni s místními památkami a osvěženi kyselkou jsme se za tmy, ale spokojeni rozjížděli domů.

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.