Do přírody ve městě: Poznejte minulost, současnost a přírodu na okraji města Olomouce

Xml-0004 V roce 2014 olomoučtí Přátelé přírody v místech, kde okrajové části města Olomouce přecházejí do okolní přírody, vytyčili a od té doby udržují přes 50 kilometrů celoročně schůdných vycházkových tras vhodných pro celou rodinu. Průměrně mají okolo 3 - 4 km, takže je lze absolvovat klidně i odpoledne po práci nebo jako krátkou víkendovou procházku.

Cílem 17 tras, které začínají a končí na konečných zastávkách tramvají a autobusů, je seznámit občany a návštěvníky města Olomouce s podobou a historií olomouckých předměstí a s přírodou, která na ně navazuje. Trasy nejsou značeny v terénu, ale lze je absolvovat podle popisu, který si zájemci najdou na webu www.prirodavemeste.cz, vytisknou a vezmou s sebou, nebo se na příslušné konečné stanici připojí prostřednictvím chytrého telefonu.

Vytvoření souboru tras Do přírody ve městě finančně podpořily statutární město Olomouc a Dopravní podnik města Olomouce, a. s. V roce 2015 získal tento projekt i mezinárodní ocenění Naturefriends Innovative Award.

V roce 2019 dobrovolníci z řad olomouckých Přátel přírody provedli revizi tras, aktualizovali je a zpracovali některé nové. S podporou statutárního města Olomouce bude v roce 2020 vydána sada letáků s popisem tras a bude aktualizován web projektu, kde zájemci o poznávání předměstí Olomouce z jiné stránky najdou podrobnější inspiraci pro své vycházky.

Pojďte se seznámit s naším městem z trochu jiné, hodně zajímavé stránky!

V rámci projektu, který dostal název Do přírody ve měste, dvě desítky nadšenců zmapovaly a popsaly šestnáct nenáročných tras z konečných zastávek městských tramvají a autobusů. Obyvatelům Olomouce, ale i jejím návštěvníkům na nich představují městské části s jejich kulturními i přírodními památkami, historií a někdy prozradí i informace, které se v těchto končinách jen tradují mezi místními lidmi. Každý ze zapojených dobrovolníků přinesl ze své trasy nějakou zajímavost.

Okrajové části našeho města byly do dvacátých let 20. století samostatnými vesnicemi, nebo v případě Nové Ulice i samostatným městem. Proto se v nich najdou zajímavé drobné stavby jakotřeba boží muka nebo zajímavě ztvárněné stavby dříve sloužící ke sdružování občanů, které se naprosto liší od architektury centra města. A právě těch si náš projekt všímá.

Chceme zájemcům o nenáročnou turistiku umožnit, aby se na vlastní oči seznámili s podobou a historií olomouckých předměstí a s přírodou, která na ně navazuje. Trasy sice nejsou značené jako klasické turistické cesty, ale podrobnou legendu s popisem vybraného výletu najdou zájemci na stránce každé trasy. Stačí si vše vytisknout nebo až přímo na startu trasy se připojit přes chytrý mobil k internetu, koupit lístek na tramvaj a vyrazit na konečnou jako Černovír, Týneček, Lošov, Bukovany, Nové Sady, Nemilany, Nová Ulice, Skrbeň nebo Chomoutov.

Projekt je dílem olomouckých Přátel přírody

Xna_titulku Autory projektu "Do přírody ve městě" jsou dobrovolníci z olomoucké místní skupiny Malá liška, patřící do spolku Přátelé přírody z. s., která fungovala v letech 2010-2022. Všechno co dělali, mělo za cíl zlepšit vztahy lidí k přírodě a k sobě navzájem.

Skupina Malá liška byla součástí české větve celosvětového hnutí Přátel přírody (Naturfreunde, Friends of Nature, Amis de la Nature). Měla až 90 členů všeho věku, převážně ale dospělých nad 40 let, a dvakrát tolik příznivců a její aktivity, mimo jiné tento projekt, byly určeny jak pro členy, tak především pro širokou veřejnost. Více najdete na zakonzervovaném webu Malé lišky na www.malaliska.cz.

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(4)

Novinky

  • Pozvánka: Sobota 17. 12. 2022 Zimní vycházka k Dubu Přátel přírody

    28.11.2022

    8.50 | ODJEZD z nástupiště E před hlavním nádražím - bus č. 364 směr Uničov

    V květnu 2012 (!) jsme zasadili v háji u Hromova dubu mezi Černovírem a Chomoutovem svůj „Dub Přátel přírody“. Nyní se půjdeme podívat, jak se mu před Vánocemi daří.

    Vydáme se netradičně z Březců, kam nás doveze linkový autobus. Společně půjdeme trasou podél Chomoutovského jezera a toku říčky Oskavy (s možnou zastávkou v Pivovaru Chomout) k Hromovu dubu, kde je i ten náš doubek. Dál budeme pokračovat směrem do Týnečka. Dostat se tam bude možno ve dvou variantách - buď přímo po silnici přes Hlušovice (trasa B1), nebo delší trasou B2 vedoucí přírodou. Variantou samozřejmě je se od dubu kousek vrátit do Chomoutova, odkud jede bus MHD do centra Olomouce.

    Složte si svůj výlet! Společná trasa A: Březce – Chomoutovské jezero - dub – trať (mapa; 4,7 km; 1:15 hod.) a dále buď B1. kratší trasa trať – Hlušovice – Týneček (mapa; 3,8 km; 1 hod.), nebo delší trasa B2. trať – Trusovický potok – Černovírský les – parní vodárna - Týneček (mapa; 5,9 km; 1:30 hod.).

    S sebou dobré obutí, svačinu, nějakou vánoční ozdobu, kterou náš dub zkrášlíme, a krmení pro vodní ptactvo, které neodlétlo. Akci vedou Hynek Pečinka a Vojta Zatloukal. Příspěvek na akci: členové Přátel přírody zdarma, hosté 30 Kč.

  • Olomoucké forty v mobilu? Proč ne?!

    7.10.2022

    311180384_7960905373981601_7398098965267922865_n Nová aplikace představuje vybrané objekty unikátního fortifikačního systému Olomouce, který byl vybudován v 18. století. Součástí jsou interaktivní mapy, historickou časovou osu a nespočet fotografií.

    Aplikaci ve verzi pro mobilní telefony i pro tablety si můžete stáhnout tady. A můžete se s ní hned vydat na naši "fortovou trasu" a jindy zase dál. Protože za jeden den určitě všechny forty neboli pozůstatky olomouckého vojenského opevnění, které kolem Olomouce vyrostlo ve druhé půlce 19. století, navštívit nezvládnete.

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.