Do přírody ve městě: Poznejte minulost, současnost a přírodu na okraji města Olomouce

Xml-0004 V roce 2014 olomoučtí Přátelé přírody v místech, kde okrajové části města Olomouce přecházejí do okolní přírody, vytyčili a od té doby udržují přes 50 kilometrů celoročně schůdných vycházkových tras vhodných pro celou rodinu. Průměrně mají okolo 3 - 4 km, takže je lze absolvovat klidně i odpoledne po práci nebo jako krátkou víkendovou procházku.

Cílem 17 tras, které začínají a končí na konečných zastávkách tramvají a autobusů, je seznámit občany a návštěvníky města Olomouce s podobou a historií olomouckých předměstí a s přírodou, která na ně navazuje. Trasy nejsou značeny v terénu, ale lze je absolvovat podle popisu, který si zájemci najdou na webu www.prirodavemeste.cz, vytisknou a vezmou s sebou, nebo se na příslušné konečné stanici připojí prostřednictvím chytrého telefonu.

Vytvoření souboru tras Do přírody ve městě finančně podpořily statutární město Olomouc a Dopravní podnik města Olomouce, a. s. V roce 2015 získal tento projekt i mezinárodní ocenění Naturefriends Innovative Award.

V roce 2019 dobrovolníci z řad olomouckých Přátel přírody provedli revizi tras, aktualizovali je a zpracovali některé nové. S podporou statutárního města Olomouce bude v roce 2020 vydána sada letáků s popisem tras a bude aktualizován web projektu, kde zájemci o poznávání předměstí Olomouce z jiné stránky najdou podrobnější inspiraci pro své vycházky.

Pojďte se seznámit s naším městem z trochu jiné, hodně zajímavé stránky!

V rámci projektu, který dostal název Do přírody ve měste, dvě desítky nadšenců zmapovaly a popsaly šestnáct nenáročných tras z konečných zastávek městských tramvají a autobusů. Obyvatelům Olomouce, ale i jejím návštěvníkům na nich představují městské části s jejich kulturními i přírodními památkami, historií a někdy prozradí i informace, které se v těchto končinách jen tradují mezi místními lidmi. Každý ze zapojených dobrovolníků přinesl ze své trasy nějakou zajímavost.

Okrajové části našeho města byly do dvacátých let 20. století samostatnými vesnicemi, nebo v případě Nové Ulice i samostatným městem. Proto se v nich najdou zajímavé drobné stavby jakotřeba boží muka nebo zajímavě ztvárněné stavby dříve sloužící ke sdružování občanů, které se naprosto liší od architektury centra města. A právě těch si náš projekt všímá.

Chceme zájemcům o nenáročnou turistiku umožnit, aby se na vlastní oči seznámili s podobou a historií olomouckých předměstí a s přírodou, která na ně navazuje. Trasy sice nejsou značené jako klasické turistické cesty, ale podrobnou legendu s popisem vybraného výletu najdou zájemci na stránce každé trasy. Stačí si vše vytisknout nebo až přímo na startu trasy se připojit přes chytrý mobil k internetu, koupit lístek na tramvaj a vyrazit na konečnou jako Černovír, Týneček, Lošov, Bukovany, Nové Sady, Nemilany, Nová Ulice, Skrbeň nebo Chomoutov.

Projekt je dílem olomouckých Přátel přírody

Xna_titulku Autory projektu "Do přírody ve městě" jsou dobrovolníci z olomoucké místní skupiny Malá liška, patřící do spolku Přátelé přírody z. s. Všechno co děláme, má za cíl zlepšit vztahy lidí k přírodě a k sobě navzájem. Už od roku 2010.

Jsme součástí české větve celosvětového hnutí Přátel přírody (Naturfreunde, Friends of Nature, Amis de la Nature). Naše skupina má více než 60 členů všeho věku, převážně ale dospělých nad 40 let, a dvakrát tolik příznivců. Jsme otevřeni i nově příchozím. Třeba právě vám! Našich aktivit se můžete účastnit nárazově, ale i pravidelně. Všechny, až na výjimky, jsou určeny pro širokou veřejnost. Pokud chcete do světa Přátel přírody proniknout hlouběji, můžete se stát členem našeho spolku s dalšími výhodami.

Může vás zajímat...

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(4)

Novinky

  • Zapomenuté stavby: Unikátní vila v Olomouci dnes slouží městské knihovně

    13.1.2022

    Foto: Olomoucký report Součástí naší trasy městskou částí Nová Ulice - "Za historií mezi paneláky" - je i zastavení u vily Františky Lipčíkové, která je jedním z mála příkladů kubistické architektury na Moravě. Právě osudům této unikátní stavby se věnuje článek na webu Olomoucký report.

    Dnešní stavba ze seriálu Zapomenuté stavby vznikala ve stejných letech jako prvorepublikové Československo. Vila, kde dnes sídlí pobočka olomoucké městské knihovny, dříve patřila Františce Lipčíkové a může se chlubit zajímavou architekturou. Celý článek...

  • Na Novou Ulici se vrátila restaurovaná socha

    29.11.2021

    101-socha Lokalitu před domy v Brněnské ulici opět zdobí socha Panny Marie Immaculaty. Kulturní památka se zajímavou historií prošla náročným odborným zásahem a je zpět na svém místě. Pod rukama restaurátora v atelieru se postupně proměňovala od letošního dubna.

    Socha Panny Marie Immaculaty už nebyla v dobrém stavu. „Kvůli její záchraně jsme ji proto na jaře nechali převézt k restaurátorovi, aby ji v atelieru odborně vyčistil a kompletně opravil. Po několika měsících, kdy se někteří lidé dokonce obávali o její osud, je zpět v plné kráse na svém místě. Je to příklad další velmi podařené renovace jedné z památek, která patří do veřejného prostoru.,“ popsal restaurátorské práce primátor Mirek Žbánek. Více...

« Novější | Starší »

Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019.

Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org.