Trasy

      
 Bělidla  Bukovany Černovír
Holice Lošov Nemilany
Neředín Nová Ulice Nové Sady
Řepčín Skrbeň Svatý Kopeček
Zelený kruh parků I Zelený kruh parků II Výlet po olomouckých fortech
   
  Městem podél řeky Moravy  

V rámci projektu, který dostal název Do přírody ve městě, dvě desítky nadšenců zmapovaly a popsaly v roce 2014 šestnáct nenáročných tras z konečných zastávek městských tramvají a autobusů. Obyvatelům Olomouce, ale i jejím návštěvníkům na nich představují městské části s jejich kulturními i přírodními památkami, historií a někdy prozradí i informace, které se v těchto končinách jen tradují mezi místními lidmi. Každý ze zapojených dobrovolníků přinesl ze své trasy nějakou zajímavost. Po představení tras olomoucké veřejnosti, v červnu 2015, probíhalo každoročně několik komentovaných vycházek po trasách projektu a další propagace, aby si do přírody na okrajích Olomouce našli její obyvatelé cestu i sami. Po pěti letech od prvního vytvoření tras, tedy v roce 2019, dobrovolníci trasy prošli znovu. Některé pozměnili, některé se rozhodli vyřadit a přibyly i trasy nové. Je jich opět šestnáct o délce od několika málo až po 14 kilometrů. Ideální na krátkou procházku, odpolední vycházku nebo sobotní výlet.

Většina tras vás zavede na předměstí Olomouce. Najdou se tu zajímavé drobné stavby jako třeba boží muka nebo zajímavě ztvárněné stavby dříve sloužící ke sdružování občanů, které se naprosto liší od architektury centra města. Také příroda na olomouckých předměstích a na ně navazujících obcích tvoří zajímavé a překvapivé biotopy. Je to tím, že až do roku 1919 byla dnešní předměstí samostatnými vesnicemi se vším, co k vesnicím patří. Mnohé z nich si tento "neměstský" ráz zachovaly dodnes a je tu o poznání klidněji než v centru Olomouce či na sídlištích. A taky je to tu zelenější.

Projekt Do přírody ve městě je tu proto, aby se zájemci o nenáročnou turistiku na vlastní oči a vlastním tempem mohli seznámit s podobou a historií olomouckých předměstí a s přírodou, která na ně navazuje. Trasy nejsou značené v terénu jako klasické turistické cesty, ale podrobnou legendu s popisem vybraného výletu najdou zájemci buď zde na webu na stránce každé trasy, nebo na tištěných letáčcích. Z internetových stránek si lze vše vytisknout, nebo až přímo na startu trasy se připojit přes chytrý mobil k internetu, koupit lístek na tramvaj či bus a vyrazit na zastávku do městských částí jako Černovír, Lošov, Nové Sady, Nemilany, Nová Ulice, nebo okolních obcí jako Skrbeň, Bukovany nebo Chomoutov. A užít si volný čas objevováním netradičních podob našeho města.

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(4)

Novinky

  • Zapomenuté stavby: Unikátní vila v Olomouci dnes slouží městské knihovně

    13.1.2022

    Foto: Olomoucký report Součástí naší trasy městskou částí Nová Ulice - "Za historií mezi paneláky" - je i zastavení u vily Františky Lipčíkové, která je jedním z mála příkladů kubistické architektury na Moravě. Právě osudům této unikátní stavby se věnuje článek na webu Olomoucký report.

    Dnešní stavba ze seriálu Zapomenuté stavby vznikala ve stejných letech jako prvorepublikové Československo. Vila, kde dnes sídlí pobočka olomoucké městské knihovny, dříve patřila Františce Lipčíkové a může se chlubit zajímavou architekturou. Celý článek...

  • Na Novou Ulici se vrátila restaurovaná socha

    29.11.2021

    101-socha Lokalitu před domy v Brněnské ulici opět zdobí socha Panny Marie Immaculaty. Kulturní památka se zajímavou historií prošla náročným odborným zásahem a je zpět na svém místě. Pod rukama restaurátora v atelieru se postupně proměňovala od letošního dubna.

    Socha Panny Marie Immaculaty už nebyla v dobrém stavu. „Kvůli její záchraně jsme ji proto na jaře nechali převézt k restaurátorovi, aby ji v atelieru odborně vyčistil a kompletně opravil. Po několika měsících, kdy se někteří lidé dokonce obávali o její osud, je zpět v plné kráse na svém místě. Je to příklad další velmi podařené renovace jedné z památek, která patří do veřejného prostoru.,“ popsal restaurátorské práce primátor Mirek Žbánek. Více...

« Novější | Starší »

Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019.

Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org.