Trasy

      
 Bělidla  Bukovany Černovír
Holice Lošov Nemilany
Neředín Nová Ulice Nové Sady
Řepčín Skrbeň Svatý Kopeček
Zelený kruh parků I Zelený kruh parků II Výlet po olomouckých fortech
   
  Městem podél řeky Moravy  

V rámci projektu, který dostal název Do přírody ve městě, dvě desítky nadšenců zmapovaly a popsaly v roce 2014 šestnáct nenáročných tras z konečných zastávek městských tramvají a autobusů. Obyvatelům Olomouce, ale i jejím návštěvníkům na nich představují městské části s jejich kulturními i přírodními památkami, historií a někdy prozradí i informace, které se v těchto končinách jen tradují mezi místními lidmi. Každý ze zapojených dobrovolníků přinesl ze své trasy nějakou zajímavost. Po představení tras olomoucké veřejnosti, v červnu 2015, probíhalo každoročně několik komentovaných vycházek po trasách projektu a další propagace, aby si do přírody na okrajích Olomouce našli její obyvatelé cestu i sami. Po pěti letech od prvního vytvoření tras, tedy v roce 2019, dobrovolníci trasy prošli znovu. Některé pozměnili, některé se rozhodli vyřadit a přibyly i trasy nové. Je jich opět šestnáct o délce od několika málo až po 14 kilometrů. Ideální na krátkou procházku, odpolední vycházku nebo sobotní výlet.

Většina tras vás zavede na předměstí Olomouce. Najdou se tu zajímavé drobné stavby jako třeba boží muka nebo zajímavě ztvárněné stavby dříve sloužící ke sdružování občanů, které se naprosto liší od architektury centra města. Také příroda na olomouckých předměstích a na ně navazujících obcích tvoří zajímavé a překvapivé biotopy. Je to tím, že až do roku 1919 byla dnešní předměstí samostatnými vesnicemi se vším, co k vesnicím patří. Mnohé z nich si tento "neměstský" ráz zachovaly dodnes a je tu o poznání klidněji než v centru Olomouce či na sídlištích. A taky je to tu zelenější.

Projekt Do přírody ve městě je tu proto, aby se zájemci o nenáročnou turistiku na vlastní oči a vlastním tempem mohli seznámit s podobou a historií olomouckých předměstí a s přírodou, která na ně navazuje. Trasy nejsou značené v terénu jako klasické turistické cesty, ale podrobnou legendu s popisem vybraného výletu najdou zájemci buď zde na webu na stránce každé trasy, nebo na tištěných letáčcích. Z internetových stránek si lze vše vytisknout, nebo až přímo na startu trasy se připojit přes chytrý mobil k internetu, koupit lístek na tramvaj či bus a vyrazit na zastávku do městských částí jako Černovír, Lošov, Nové Sady, Nemilany, Nová Ulice, nebo okolních obcí jako Skrbeň, Bukovany nebo Chomoutov. A užít si volný čas objevováním netradičních podob našeho města.

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(4)

Novinky

  • Olomoucké forty v mobilu? Proč ne?!

    7.10.2022

    311180384_7960905373981601_7398098965267922865_n Nová aplikace představuje vybrané objekty unikátního fortifikačního systému Olomouce, který byl vybudován v 18. století. Součástí jsou interaktivní mapy, historickou časovou osu a nespočet fotografií.

    Aplikaci ve verzi pro mobilní telefony i pro tablety si můžete stáhnout tady. A můžete se s ní hned vydat na naši "fortovou trasu" a jindy zase dál. Protože za jeden den určitě všechny forty neboli pozůstatky olomouckého vojenského opevnění, které kolem Olomouce vyrostlo ve druhé půlce 19. století, navštívit nezvládnete.

  • Pozvánka: Sobota 25. 6. 2022 Výlet po olomouckých fortech

    7.6.2022

    9.10 | sraz na zastávce busu Frajtovo náměstí (spoj bus č. 17 z Tržnice v 8.58)

    Poznejte vojenskou historii Olomouce přímo v terénu! Naše město má unikátní systém opevnění. Olomouc nechránily jen hradby, ale především několik desítek pevnůstek, tzv. fortů, a dalších vojenských staveb budovaných od konce 18. století téměř sto let. Dodnes jsou některé forty zachovalé a po rekonstrukci se otevírají veřejnosti. Půjdeme po jedné z tras „Do přírody ve městě“ a navštívíme Lazecký fort, Křelovský fort a pevnůstku v Neředíně. Na pěší trasu, která má okolo 14 kilometrů, je třeba se pořádně vybavit dobrým oblečením a obutím. Zájemci můžou trasu absolvovat na kole a přidat si ještě nějaké forty navíc.

    Akci vede Hynek Pečinka. Účastnický příspěvek: členové Přátel přírody zdarma, hosté 30 Kč.

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.